• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,250
4,467
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
A cypherpunk is any individual advocating widespread use of strong cryptography and privacy-enhancing technologies as a route to social and political change.
Фала :)

На исти начин како што еден куп компании на берзата имаат ненормална валуација а уште никаква профитабилност немаат покажано и не се знае дали некогаш воопшто ќе бидат профитабилни.
Компаниите на берза добиваат валуација со некоја надеж дека утре ќе испорачаат продукт или сервис што ќе донесе профит. На увид е инвестиција, бекинг, идеа, логистика, тим, иницијален интерест итн итн.
А не само lol blockchain

Е сега ти пази што ќе купиш. А на крај краева и од шиткоини може да се заработи добро ако знаеш што правиш (или ти се посреќи). Види го само кардано, веќе 4 години е во развој и уште основата не им е готова, уште немаат смарт контракти а валуација има од незнам колку милијарди.
Може да се заработи и од кладилница. Тоа не значи дека е добра инвестиција или бизнис.

И покрај сето техничко знаење, тешко да направиме cypher punk од тебе друже. It's just not your thing.
Не знам колкаво е твоето техничко знаење, ама, блокчејнот и не е некоја кизнае колку револуционерна нити па комплицирана технологија. Примената од кога иницијално искочи, до денес е тотално сменета. Копачите требаше да се налик модератори, а не најголеми профитери на планетава. Биткојнот требаше да е средство што ќе го ослободи човекот од валути, а го направи да следи графови БТЦ-УСДТ на бинанс катаден.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Како е можно да имаш приход без разход. И без продукт или услуга.
Никако не е можно, затоа балонот ќе пукне кога тогаш.
Фактички ова што сега се случува е масовна злоупотреба на блокчејн технологијата и дигиталните валути. Со тек на време работите ќе стивнат и крипто валутите ќе бидат истo стабилни како долар, евро и слични само што ќе може да се користат за безбедни трансакции низ цел свет, паметни договори, итн., без потреба од посредници. Во меѓувреме кој има среќа, воља и знаење може и ќе се збогати, кој нема ќе изгуби и така. А највеќе ќар се знае кој ќе има на крај - продавачите на лопати (хардвер) :)
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Може да се заработи и од кладилница. Тоа не значи дека е добра инвестиција или бизнис.
Има луѓе што по цел ден следат чартови и конзистентно профитираат и во бул и беар маркет, ретки се ама ги има, а јас не сум меѓу нив.


Не знам колкаво е твоето техничко знаење, ама, блокчејнот и не е некоја кизнае колку револуционерна нити па комплицирана технологија.
По таа логика и процесорот не е којзнае колку револуционерна технологија, колекција од булеан порти.

Има доста проблеми што сеуште не се добро решени со блокчејнот: брзина, скалабилност, приватност, конзистентност, владеење (governance), data availability итн.

Ама секоја година излегуваат нови проекти со подобри решенија од претходните.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
По таа логика и процесорот не е којзнае колку револуционерна технологија, колекција од булеан порти.
Е да не беше револуционерна, тикви ќе садеше сега, немаше да праиш муабет за блокчејни. Блокчејнот, нема некоја револуционерна употреба надвор од криптовалутите. Имаше еден период кога мислеа дека е best thing since sliced bread ама испадна за сите сценарија има подобри и поефикасни решенија. Блокчејнот е брутфорс. Јас како self-respecting инжињер, мразам брутфорс.

Ама секоја година излегуваат нови проекти со подобри решенија од претходните.
Се додека не скалираат нажалост. И секогаш ќе се понеефикасни од централизирани решенија by design.

Има луѓе што по цел ден следат чартови и конзистентно профитираат и во бул и беар маркет, ретки се ама ги има, а јас не сум меѓу нив.
Ова е точно. И секогаш било, и секогаш ќе е. Има луѓе кои се успешни преуспешни и преку ноќ губат сѐ на било каков маркет.
Ама ова не е никако врзано со колку криптото или копањето е добра/полезна/издржана работа.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,297
2,953
Ресен
Малце го натиснавте вќош со некој работи, појќе ќеда од то има одкажано него од дискусијата за криптото.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,434
SK
Јас не негирам дека незнам за крипто скоро ништо.

Само барам да ми се објасни каков бизнис модел е тоа, парички искачаат од никаде, имаш приход немаш продукт или услуга, имаш дефлација од пред 2 години огромна и кога веќе нема каде никнува нов коин кој пак иде по истиот пат и се така во круг.

Каква децентрализирана валута е тоа кога еден човек контролира маса овци и профитира со тоа.

Еве јас и уште неколку членови уште чекаме некој со две реченици да ни објасни како е можно да имаш приход без разход. И без продукт или услуга. Таква работа не постоела никогаш во историјата на човештвото.
Meне поентата ми беше дека економијата не е онаква каква ја замислуваат повеќето луѓе. Светските валути, вклучително и доларот, се фиат фалути со договорена вредност која зависи од довербата на корисниците на валутата. Твоите забелешки за криптовалутите се на место, но ниту шпекулативната основа на фиат валутите (и општо на економскиот модел) не е многу различна.

Накратко и да не должам, во криптовалутите едноставно полесно се гледаат проблемите, нерегуларностите и ај искрено да кажеме - измамите.
Целата оваа дискусија крипто вс фиат од аспект на валидност на едното наспроти другото, е погрешен аспект на гледање на работите.

Концептот на криптото не е лош сам по себе, проблемот во човечката способност сѐ да се злоупотреби и да се искористи. Децентрализацијата е од аспект на немањето контрола од „авторитет“ кој позицијата би ја злоупотребил (читај, како последиов quantitative easing што сега владата на САД го прави, и сите други такви, и инфлацијата која е една од последиците на таквите манипулации). Но тоа не значи дека во недостаток на регулација, поединци нема нечесно да манипулираат со вредноста на одредена криптовалута. А тоа дали одредена регулација е можна, тоа е друг муабет, исто и дали и таквата регулација самата не би била подложна на манипулација. Најпосле ете и берзата е подложна на регулации, па не треба ни да ги следите работите за да знаете дека секакви манипулации и злоупотреби се случуваат редовно.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Еве. Да сум фер во понатамошниот разговор, изгорев 100 евра на кардано, и го ставив во локален wallet.
Ќе видиме како ќе ми го смени животот натаму. Ќе ве известувам непристрасно.

Први впечатоци, не треба да е толку тешко да се купува крипто. Ај што е тешко, ме закрпија за купувањето 2 долари и ме закрпија 4 долари за трансакцијата до локален новчаник :))))))
Супер ова крипто!
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Апдејт, новчаникот сеуште се пуни, 2 саати подоцна, 95%. Веќе зафаќа 3 гига на хард диск.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
го прочита текстов? и што заклучи од него?

споредбата (од 2018та) е меѓу:
  • Bitcoin consumes around 32.56 TWh
  • So total consumption for banks … total of close to a 140 TWh a year.
И заклучокот, Bitcoin троши 1/4 помалку енергија.

Тоа што не се спомнува е дека само Visa прави 100.000 пати повеќе трансакции од целата bitcoin мрежа. Споредбата е за многукратно помала корисна работа што ја направил Bitcoin.

Не ми е јасно како може да се споделуваат вакви интелектуално неискрени текстови. Ако сакаш да останеш фер и чесен @StefAngel, те молам направи пресметка колку енергија троши bitcoin по трансакција, па да споредиме со било кој друг, еве NLB, JPM или Visa. По трансакција, бидејќи нели, тоа е основната вредност на една валута, да се прават трансакции со валутата.


пс.
во 2020та, bitcoin троши уште повеќе струја (128TWh), можеме да претпоставиме дека Visa колку-толку го има надградено дел од својот систем, па е станат поефикасен.
Биткоин евангелисти и се е можно. И сексот е подобар со Биткоин не знаеше?

Освен што не рачунаат по трансакција, не калкулираат колку луѓе ги опслужува традиционалниот банкарски систем. Не значи дека сум про традиционален банкарски систем, но мора да се споредуваат работите како што треба. А лесно можеш да пресметаш по трансакција, Биткоин прави 7 трансакции во секунда, тоа доаѓа 25,200 трансакции на саат, а годишно иде 220,752,000 трансакции. 32.56TW поделено со бројот на трансакции му доаѓа околу 149,500 W по трансакција или 149,5 KW. Толку струја трошам дома на една седмица отприлика.

За споредба, во 2018 година само со кредитни картички се правеле по 1.01 билиони трансакции на ден, или тоа се 383 W по трансакција. Ако ми е точна математикава, може направив некаде грешка слободно поправете ме, доаѓа дека банкарскиот систем има 390 пати поголема ефикасност по трансакција.

Постојат други блокчејнови што се далеку поефикасни и од банкарскиот систем, но се додека сите се преокупирани со цената на шиткоинот, тие информации ке останат непознати на пошироката јавност.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,040
29,056
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да ги прашам нешто присутните,Дали исто така ќе прекинете да гејмате?
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Сериозно е толкав? Инаку и јас мислев 100 евра кардано да купам :)
Сеа незнам дали крив да се осеќам или шо знам шо е, ако нешто моите коментари ве убедија прв пат да купите крипто и одма сите на кардано се нафрливте, ќе треба на душа да ве носам.

А кој знае пак може и ќе ви се посреќи, криптото е преплавено со ептен ненормални работи o_O
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Да ги прашам нешто присутните,

Дали исто така ќе прекинете да гејмате?
Ако се преселам во Калифорнија, сигурно. И активист ќе станам по социјални мрежи против потрошња на струја. :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не се разбираме. Не е работата дека биткојнот троши најмногу на свет. Него троши многу многу повеќе него ли што треба да троши. И тоа оваа потрошувачка е за трансакции за купи продај шемиве на Алиекспрес волциве од wallstreet. Замисли ако ете, има масовно користење и треба да се процесираат милиони трансакции во секунда на што ќе личи тоа....
А има многу поефикасни начини веќе во оптек.
Мислењето е автоматски споено:

А кој знае пак може и ќе ви се посреќи, криптото е преплавено со ептен ненормални работи o_O
Значи ипак во крипто си за профит, ако 3 страни наназад бамбуриш со идеологии?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Значи ипак во крипто си за профит, ако 3 страни наназад бамбуриш со идеологии?
Шо треба идеологијата стално да биде со зијан?

И да немаше профит во крипто, пак ќе беше поарен од фиатот и ќе бев на страна на криптото.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Пуууу не требаше да купувам вчера :)))
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,249
2,838
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Venom46

Intern
12 јуни 2018
60
13
Ајде аирлија етх 2.0 за некој месец, редно беше да паднат надуваниве цени, конечно ќе може графичка за нормална цена да се купи за гејмање

Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,076
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно