• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Малку е оф топик ама еве едно видео
Добар пример/аргумент за зошто нихилизмот преовладува во младината, интернетот многу нагло ја прикажа апсурдноста на општеството и ефективно збуни неколку генерации. Конгломерат од контрадикторни информации без контекст и без ефективен патоказ до некаква објективна вистина... макар да сега гуглето се труди упорно да створи консензус мислење со филтрирањето на информации, нормално за чисто капиталистички и политички цели.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во најмала рака глуп испаѓаш ако свесно оставаш некој од укурац да ти игра со животната заштеда.
Во нај-најмала рака испаѓаш глуп ако ставиш животна заштеда во шема, тоест у ветер и магла, се понатаму на оваа тема ти е бонус на глупоќата.

Не ја разбирам поентата на вреѓање успешни и паметни луѓе, корисни за општеството.
Тачно. Ама откако ќе се изгориш после се некој друг ти е крив, како за цела втора светска војна што испадна Хитлер и неговиот кабинет криви, а воените профитери и поддржувачи на војната станаа херои.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
304
198
Skopje
Мислиш стабилноста не ја разбираш а не слободата, така?

Еве што ќе се случи! Нубски објаснето ама на таму тера работата
Со вешти шпекулации ќе пробаат да створат паника за „имателите“ да почнат да го продаваат. Толку е паметно (и безобразно!) осмислено што никој не претпоставува дека главоњи како Маск и останата магнатска екипа ова го имаат разработено [sic] математички прецизно.

Берзанските шпекуланти имаат стратегија како ова да го направат! Ова го надминува секој разум и логика кои ги поседува Викоторче и другарите со нивните ригови.

Едноставно кажано. Све ќе купат по ниски цени, нормално.
Сите биткоини и етериуми ќе бидат кај 7 до 10 ликови.

Потоа што ќе се случува никој не знае да каже. Игриве се како на берза. Од точка до запирка
Ауу...Па после што ке правиме ние без Биткоин ? Доларите и денарите безвредни ќе бидат ?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Колку кошта одржување на банкарскиот систем ?
Which consumes more power: Banks or Bitcoins?
го прочита текстов? и што заклучи од него?

споредбата (од 2018та) е меѓу:
  • Bitcoin consumes around 32.56 TWh
  • So total consumption for banks … total of close to a 140 TWh a year.
И заклучокот, Bitcoin троши 1/4 помалку енергија.

Тоа што не се спомнува е дека само Visa прави 100.000 пати повеќе трансакции од целата bitcoin мрежа. Споредбата е за многукратно помала корисна работа што ја направил Bitcoin.

Не ми е јасно како може да се споделуваат вакви интелектуално неискрени текстови. Ако сакаш да останеш фер и чесен @StefAngel, те молам направи пресметка колку енергија троши bitcoin по трансакција, па да споредиме со било кој друг, еве NLB, JPM или Visa. По трансакција, бидејќи нели, тоа е основната вредност на една валута, да се прават трансакции со валутата.


пс.
во 2020та, bitcoin троши уште повеќе струја (128TWh), можеме да претпоставиме дека Visa колку-толку го има надградено дел од својот систем, па е станат поефикасен.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,262
2,874
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
го прочита текстов? и што заклучи од него?

споредбата (од 2018та) е меѓу:
  • Bitcoin consumes around 32.56 TWh
  • So total consumption for banks … total of close to a 140 TWh a year.
И заклучокот, Bitcoin троши 1/4 помалку енергија.

Тоа што не се спомнува е дека само Visa прави 100.000 пати повеќе трансакции од целата bitcoin мрежа. Споредбата е за многукратно помала корисна работа што ја направил Bitcoin.

Не ми е јасно како може да се споделуваат вакви интелектуално неискрени текстови. Ако сакаш да останеш фер и чесен @StefAngel, те молам направи пресметка колку енергија троши bitcoin по трансакција, па да споредиме со било кој друг, еве NLB, JPM или Visa. По трансакција, бидејќи нели, тоа е основната вредност на една валута, да се прават трансакции со валутата.


пс.
во 2020та, bitcoin троши уште повеќе струја (128TWh), можеме да претпоставиме дека Visa колку-толку го има надградено дел од својот систем, па е станат поефикасен.
Не чита подоле од насловот, неколку пати во темава го дебатираме тоа :). И се се такви кликбејт наслови на шејди портали.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
го прочита текстов? и што заклучи од него?

споредбата (од 2018та) е меѓу:
  • Bitcoin consumes around 32.56 TWh
  • So total consumption for banks … total of close to a 140 TWh a year.
И заклучокот, Bitcoin троши 1/4 помалку енергија.

Тоа што не се спомнува е дека само Visa прави 100.000 пати повеќе трансакции од целата bitcoin мрежа. Споредбата е за многукратно помала корисна работа што ја направил Bitcoin.

Не ми е јасно како може да се споделуваат вакви интелектуално неискрени текстови. Ако сакаш да останеш фер и чесен @StefAngel, те молам направи пресметка колку енергија троши bitcoin по трансакција, па да споредиме со било кој друг, еве NLB, JPM или Visa. По трансакција, бидејќи нели, тоа е основната вредност на една валута, да се прават трансакции со валутата.


пс.
во 2020та, bitcoin троши уште повеќе струја (128TWh), можеме да претпоставиме дека Visa колку-толку го има надградено дел од својот систем, па е станат поефикасен.
Виза и сите сервиси се централизирани и ќе бидат заменети со side chains/layer 2 кој биткоин го има се вика Lighting network. Плус треба да разбереш дека 75% од енергијата е од обновливи извори и ако сакаш децентрализиран систем да функционира мора да е бавен и распространет секаде. Биткоин мрежата после одреден момент ќе стагнира зашто ќе нема повеќе иницијатива за надградба заради halving.
Еве ти директно од човекот за енергијата на биткоин.
View: https://youtu.be/eTqKLJ_o9yQ

View: https://youtu.be/2T0OUIW89II
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Колку кошта одржување на банкарскиот систем ?
Which consumes more power: Banks or Bitcoins?
И јас се согласувам дека текстот е доста некомплетен во пресметките.

Го рачуна само директниот трошок за трансакции на традиционалниот банкарски систем. А што правиме со индиректниот?

Кај е пресметана штетата што сите пари кои ни се ефективно конфискувани преку инфлација и регулации се поклонети на олигарсите на власт за повеќе војни и повеќе репресија врз населението?
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
530
668
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Илон Маск не игра со валутата, игра со луѓето, како шо му свири на тие шо држат коин така му играт, тој лично неможи ништо сам да напрај на коино, ама ако речи маск купи овците купват, ако речи маск ова не чини, овците продават, не е тој крив дека народот е неписмен
Илон можи да игра со играчки, ако тоа ја засега валутата - тогаш тој ја манипулира истата, како сакаш врти се, газот назад е.
Илон можи да го манипулира Биткоинот со еден твит, а доларот? Ваљда треба многу поќе.

Мислиш стабилноста не ја разбираш а не слободата, така?

Еве што ќе се случи! Нубски објаснето ама на таму тера работата
Со вешти шпекулации ќе пробаат да створат паника за „имателите“ да почнат да го продаваат. Толку е паметно (и безобразно!) осмислено што никој не претпоставува дека главоњи како Маск и останата магнатска екипа ова го имаат разработено [sic] математички прецизно.

Берзанските шпекуланти имаат стратегија како ова да го направат! Ова го надминува секој разум и логика кои ги поседува Викоторче и другарите со нивните ригови.

Едноставно кажано. Све ќе купат по ниски цени, нормално.
Сите биткоини и етериуми ќе бидат кај 7 до 10 ликови.

Потоа што ќе се случува никој не знае да каже. Игриве се како на берза. Од точка до запирка
точно тоа ми беше поентата

Секаде има манипулации не само во Крипто..
Стеф, јас не реков дека не постојат измами и манипулации. Реков дека ова криптото твое е една од нив.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Држи си бе долар бе брат што да ти кажам, погоре е графикот колку има изгубено доларот од годините ради инфлација. Само годинава од принтање пари поскапеа доста основни работи зејтин, дрво, песок, недвижности и трендот ќе расте наредните години.
Викаа дека не можат да ја одржат инфлацијата под 2% ете го резултатот, вие никаде не зборите за негативните обврзници и каматни стапки кои што ги чувате во банка и со фракционо резервирање даваат заеми на другите и ви наплаќаат секој месец за одржување на парите. Јас пари во банка не чувам.
Подобро на крипто фарми/dex lending има доста добра камата.
Ваш е изборот, манипулации има секаде нема само во крипто пазарот.
П.С луѓето што немаат избор изгубија работни позиции станаа крипто трејдери, заради вашата ценета влада што не можеше да набави вакцини и го затвори цело општество само да биде на државна помош, јас такво нешто не сакам ваш е изборот. Мене животот ми се промени годинава, имав минатата година 1200$ сега имам 30к ама газот го испотив да стигнам до тука. Каде за една година ќе направиш толку во еден маркет???
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,262
2,874
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
* Користи виза картица за трошење крипто пари :)))))
 
И

Избришан член 18474

Гостин
* Користи виза картица за трошење крипто пари :)))))
Крипто никогаш нема да биде замена за фиат пари, тоа е комплиментарен систем каде што луѓето имаат избор каде да си ги вложат своите пари и ако веќе сака некој да нема волатилност може да си користи УСДТ и да ги стави на крипто банки и да добива камата 6-12% годишно.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Премногу огорчени но-коинери во оваа тема.

Се согласувам дека е глупо што цените на графичките се ненормално издуени ради копање, ама додека за мене решение се понови крипто проекти со подобра технологија (proof of stake), но-коинерите го мразат целото крипто.
Мислењето е автоматски споено:

* Користи виза картица за трошење крипто пари :)))))
На времето користевме 56к модеми на аналогни линии за пренос на дигитални сигнали.

Твој заклучок? Дигиталната технологија може вода да и носи на аналогната.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Премногу огорчени но-коинери во оваа тема.

Се согласувам дека е глупо што цените на графичките се ненормално издуени ради копање, ама додека за мене решение се понови крипто проекти со подобра технологија (proof of stake), но-коинерите го мразат целото крипто.
Мислењето е автоматски споено:На времето користевме 56к модеми на аналогни линии за пренос на дигитални сигнали.

Твој заклучок? Дигиталната технологија може вода да и носи на аналогната.
Исто викале за компјутерите во 99 па ете до кај стигна.
1621336049790.png
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,262
2,874
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Премногу огорчени но-коинери во оваа тема.

Се согласувам дека е глупо што цените на графичките се ненормално издуени ради копање, ама додека за мене решение се понови крипто проекти со подобра технологија (proof of stake), но-коинерите го мразат целото крипто.
Мислењето е автоматски споено:На времето користевме 56к модеми на аналогни линии за пренос на дигитални сигнали.

Твој заклучок? Дигиталната технологија може вода да и носи на аналогната.
Малце си се збунил пробувајќи да направиш некоја аналогија, не те разбирам.

Повеќе ми беше коментар на цинизмот. Немам проблем со технологија, ипак заработувам од тоа а и ми е пасија.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Јас само едно заклучив. Стеф е шпекулативен колку што се и моменталните крипто валути. За да даваш финансиски совети јавно треба ептен да имаш познавање од многу области, нешто што се посигурен сум дека КриптоСтеф го нема.

Така што само би кажал дека малку неодговорно е некој кој на база на лични уверувања и желби за профит да дели совети на јутуб и мисли дека знае многу. Едно е тука што тресеме друго е коа на некој ќе му отиде животна заштеда ради КриптоСтефовци и хајп.

Правете што сакате со свои пари, али мислете малку дали сте компетентни да советувате други што да прават со своите пари.

-------------------------------------------------------------------------------
едит - П.С - а за да даваш финансиски совети за биткоин очигледно треба да знаеш и шо ќе направи Елон Маск (и таквите ко него) утре, задутре итн.

Денес ако советуваш некој да инвестира во Биткоин, и утре Елон ако твитне нешто као „LOL Bitcoin is dead, I am launching TeslaCoin“ отишле парите на луѓето.

Значи тоа е поентата што многу тука сакаат да ја потенцираат. Не може нешто за кое нема никакви основи како да се предвиди да тврдите дека сте познавачи. Моментално сте имале СРЕЌА дека сте меѓу тие што добиле. Но како беше тоа за казината - куќата секогаш добива.

Колку подолго се коцкате толку поголеми шанси да загубите.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Јас само едно заклучив. Стеф е шпекулативен колку што се и моменталните крипто валути. За да даваш финансиски совети јавно треба ептен да имаш познавање од многу области, нешто што се посигурен сум дека КриптоСтеф го нема.

Така што само би кажал дека малку неодговорно е некој кој на база на лични уверувања и желби за профит да дели совети на јутуб и мисли дека знае многу. Едно е тука што тресеме друго е коа на некој ќе му отиде животна заштеда ради КриптоСтефовци и хајп.

Правете што сакате со свои пари, али мислете малку дали сте компетентни да советувате други што да прават со своите пари.
Јас нит сум финансиски советник и не давам финансиски совети.
Мојот одговор е секогаш ист кога ќе ме прашат за било што. Не продавам курсеви и доста кеш направив од моите анализи да се пензионирам. Секој со своите пари и ризик, не слушајте ничив наратив па и мојот.
1621337161570.png
П.С за разлика од тебе јас не убедувам никого да инвестира и знам каде моите пари да ги ставам.
Кога ќе направиш од 250$->30 000 јави ми.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Малце си се збунил пробувајќи да направиш некоја аналогија, не те разбирам.
Според твоето резонирање дигиталната технологија може вода да и носи на аналогната.

Се надевам сега нема забуна.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,262
2,874
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мене животот ми се промени годинава, имав минатата година 1200$ сега имам 30к ама газот го испотив да стигнам до тука. Каде за една година ќе направиш толку во еден маркет???
Па, 29.000 евра годишно се прават со плата од 3000 евра, плата која многу сениор програмери во државава ја земаат. Исто, хирурзи, банкари, директори, пилоти, брокери, менаџери, бизнисмени итн итн. (both мажи и жени)
Него, лесно е на 10x раст, проблемот е што 10x раст не останува долго. Колку направи до март и од март до денес кажи :) Некој да фати на спортска еднаш годишно 50.000 евра, не значи дека го бива или е способен да прави пари :)

Мислењето е автоматски споено:

Според твоето резонирање дигиталната технологија може вода да и носи на аналогната.

Се надевам сега нема забуна.
Не, уште сум збунет. Кое мое резонирање? Кај сум рекол такво нешто?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Јас нит сум финансиски советник и не давам финансиски совети.
Мојот одговор е секогаш ист кога ќе ме прашат за било што. Не продавам курсеви и доста кеш направив од моите анализи да се пензионирам. Секој со своите пари и ризик, не слушајте ничив наратив па и мојот.
Погледнете го атачментот 101025
На хартија е така, ама со тоа шо водиш јутуб канал во кој шо ете претпоставувам споделуваш дека топ ти иде, си направил кеш за пензионирање итн. - зар не мислиш дека индиректно хајпаш луѓе да го следат твојот пример?

„Не давам финансиски совети.“ а при тоа цело време споделувајќи јавна содржина како Крипто е најјак бизнис - тоа делчето во наводници е на крај само еден вид прикривање газот за да после коа ќе крашне да се оградиш со тоа дека ти не си им давал финансиски совети уствари него они само сакале да бидат ко тебе и сами си се криви.

Кога ќе направиш од 250$->30 000 јави ми.
Ја мислам ова треба да го урамиме и да стои некаде пошо стварно човеков се утепа со цифриве расфрлање. Фалбаџија ипол.

Кај е ламбото?
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Па, 29.000 евра годишно се прават со плата од 3000 евра, плата која многу сениор програмери во државава ја земаат. Исто, хирурзи, банкари, директори, пилоти, брокери, менаџери, бизнисмени итн итн. (both мажи и жени)
Него, лесно е на 10x раст, проблемот е што 10x раст не останува долго. Колку направи до март и од март до денес кажи :)
Мислењето е автоматски споено:Не, уште сум збунет. Кое мое резонирање? Кај сум рекол такво нешто?
Here you go
1621337409096.png
Мислењето е автоматски споено:

На хартија е така, ама со тоа шо водиш јутуб канал во кој шо ете претпоставувам споделуваш дека топ ти иде, си направил кеш за пензионирање итн. - зар не мислиш дека индиректно хајпаш луѓе да го следат твојот пример?

„Не давам финансиски совети.“ а при тоа цело време споделувајќи јавна содржина како Крипто е најјак бизнис - тоа делчето во наводници е на крај само еден вид прикривање газот за да после коа ќе крашне да се оградиш со тоа дека ти не си им давал финансиски совети уствари него они само сакале да бидат ко тебе и сами си се криви.
Никаде во видеата не сум рекол инвестирајте и следете ме тоа што го правам. Повеќе од едукацитивна перспектива и кога ќе ми ги погледнеш видеата тогаш ќе разговараме.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Така што само би кажал дека малку неодговорно е некој кој на база на лични уверувања и желби за профит да дели совети на јутуб и мисли дека знае многу.
Тогаш 99.9% од интернетот не треба да постои. Насекаде е полно видеа и текстови од луѓе што се лично уверени дека знаат нешто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,890
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно