• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мрежа домашна со LAN Кабли

  • Ја почнал/а темата
  • #1

alexi

Intern
14 февруари 2009
76
38
Здраво

Имам пуштено кабли во секоја соба ми треба препорака и предлози за што и како да ги средам дали да им редат на зид штекери за RJ45 CAT6 и што да земам за кај главниот дел каде идат сите кабли моментално се сместени во дозна што да земам за ова место.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
Прашањето е што ти е била главната идеја. Претпоставка да имаш ЛАН стабилен интернет до секоја соба. Секако најестетски ти е да завршуваат во штекери до секоја соба. А делот каде што се сретнуваат сите кабли, најдобро ти е да ги поврзеш со гигабитен свич, во кој еден порт ќе поврзеш и со модемот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

alexi

Intern
14 февруари 2009
76
38
Главна идеја беше да има секаде интернет фиксен со кабел па кога ќе се постави некој компјутер во собата да си има припремен терен ;)
А за штекери CAT6 препорака од каде би ги зел каде ги има?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
За ЛАН штекери имаш ХУБО, Меркур ... евентуално провери дали се за CAT6
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,088
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Главна идеја беше да има секаде интернет фиксен со кабел па кога ќе се постави некој компјутер во собата да си има припремен терен ;)
А за штекери CAT6 препорака од каде би ги зел каде ги има?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

alexi

Intern
14 февруари 2009
76
38
Се снајдов зедов штекери и конектори едната страна со фанки стил, a другата со кабли и конектори директно во свич, ќе стои позади масичето и нема да се гледаат :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,631
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно