1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мирис на калај од појачало

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Gaston, 26 Мај 2018.

1. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,149
    2,069
    9 Февруари 2011
    Одамна го имам појачалово и се нема расипано до сега - не е поправано/сервисирано никогаш.
    Sansui од 1977.
    Кога работи мириса на калај, како да се леми во просторијата.

Имам и друго Sansui, од истата definition series и истото се дешава... мириса на калај кога работи.

Што може да е работава?

2. gamon

gamon
    Gaining Experience

244
    169
    15 Септември 2014
    bekrija
    Не е калај, однеси го на мајстор, мојжно е да има ладен лем па варничи, да прегрева некој елемемент, дел од трафо да е во краток спој па загрева и мириса на лак......
    Некој искусен мајстор лесно ќе го најде проблемот.

На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,917
    5,102
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ако се стоени долго време може и прашина да гори.

mdeni, Oktar, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,024
    1,307
    17 Јуни 2009
    Машко
    Јас еднаш така се зафркнав кога внатре во соба пуштив фен кој не беше пуштан долго време (со години) Кога проработе фенот испушти една таква смрдеа што требаше цел саат да помине додека да се измириса :D

On-topic: Однеси го појачалото кај @Daniel86 да го ѕирне и да види во што е дефектот. Чим така ти мириса појачалото, нешто дефинитивно не е во ред со него и избегавај да го користиш ако испушта таква миризба.

На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,149
    2,069
    9 Февруари 2011
    Ај нека се изјасни Даниел кога ќе ја види темава:
    1. Миризбава не е од сеа, со години е. Сега ми текна да прашам.
    2. Појачалото не се пушта ретко, туку барем 2-3 пати неделно.
    3. Имам исто појачало, второ, истото го прави.

Btw, отровни ли се тие испарувања?

6. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,024
    1,307
    17 Јуни 2009
    Машко
    Чим миризбата ја има со години и плус и другото појачало ја испушта истата миризба, тогаш најверојатно нема никаков дефект. На времето јас имав стар Филипс телевизор од 1989 и видеорекордер купен една-две години покасно. Двата уреда работеа скоро 20 години без проблеми и летно време бидејки стварно многу се загреваа, ја испуштаа истата миризба што ти ја спомна. За отровност не верувам дека се отровни тие испарувања. Со години јас ги дишев тие испарувања и не осетив никакви негативни ефекти врз моето здравје.

7. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,632
    6,359
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Повеќе од 40 години стар електронски уред.. јас имам 32 па сум полн со malfunctions :D

На Astro, damil, Banjifiko и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,780
    11,410
    2 Август 2012
    Машко
    Лакот од трафото а во ретки случаи и пастата од хитсинкот. Миризба на изгорена пластика не сакаш.

На Gaston и omegaRED им се допаѓа ова.
  9. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,409
    2,140
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
    Вгради му вентилаторче од некоја мала графичка и нека го ладе колку толку трафото и нема да мириса на блувотињи .

На Astro и ddimkovikj им се допаѓа ова.
  10. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,780
    11,410
    2 Август 2012
    Машко
    Пане ај молимте..

Astro, ddimkovikj, bogoevski и на уште 1 им се допаѓа ова.
  11. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,409
    2,140
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
    Што мислеш зашто имаат вентилатори позади музичките системи , појачалата поновите серии и со феритно јадро? Сигурно не за да го ладаат зидот.

Astro, zipi123 и на toshex им се допаѓа ова.
  12. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

793
    911
    11 Март 2011
    Ако е лампаш, знаеја да мирисаат кога ќе се загрејат (од искуство со мали гитарски појачала). Подзачисти го малку со памучна крпа, дестилирана вода (во никој случај вода од чешма) и алкохол (може подобро и да е разреден) и види дали има разлика .

13. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,917
    5,102
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас би направил добро чистење ако никад не се отварани, може и бубашваба да гори внатре :)

После би видел од каде точно доаѓа мирисот. Трафото не е обично тоа тоа што се прегрева транзисторите залепени на големите хладњаци се греат (ако е транзисторско појачало). Нив провери ги. После и се друго. Стави некоја слика и модел, ако можеш и слика без капакот горе.

БТВ, зависно од калајот, би се топел негде над 190c така да би бил пожар кратко откако ќе почнел да се топи :)

На Oktar и Gaston им се допаѓа ова.
  14. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,409
    2,140
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
    Имав случај и кај мене у компјутерско напојување од обичните каде што мирисаше исто ко калај/ко изгорено . Го отворив глеам нема ништо прегревано само еден куп прашина. Го исчистив убаво од прашината и од тогај нема ништо од миризбата.

15. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,149
    2,069
    9 Февруари 2011
    Ме мрзи да го отварам... поготово што треба да се отвори и од горе и од доле, од двете страни има компоненти за увид.
    Веројатно е пуно прашина у пм.
    Моделот е Sansui AU-5900, ако тоа нешто значи.

Однапред:
    sansui-au5900-4-277515tem2.jpg

Отпозади:
    sansui-au5900-7-27751aqc6q.jpg

Под горен капак:
    sansui-au5900-2-277519gedp.jpg

Под долен капак:
    sansui-au5900-1-27751vscb7.jpg

На Oktar и ARMac им се допаѓа ова.
  16. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,917
    5,102
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да транзисторите се на тој големиот хладњак позади, види дали од таму мириса. Ако не види од каде, на упалено нормално. Еве и шемите.

Прикачени датотеки:

На Gaston и igor_igor им се допаѓа ова.
  17. bicikle

bicikle
    Gaining Experience

819
    455
    3 Март 2018
    На калофониум ваљда мириса. Парее од топлина, нормална појава. Чисти се. 40 год имаат, не може на бекутан да мириса :)
    Колку е штетно.
    Имам прочитано дека од "албанскиот" калај сервисерите фаќале рак на грло или нос, ама не стојам зад овој заклучок. Како и да е него прелемуваш 4-5 пати дневно ( :D ) спиј мирно.
    Ако ти свири по ќеф, продолжи со начинот на кој му ја оддржаваш личната хигиена на појачувачот и уживај во ретро звукот што ти го нуди.
    Имам гледано појачувачи буквално сако да си ставил тепих внатре :)

Сподели

Вчитување...