1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мирис на калај од појачало

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Gaston, 26 Мај 2018.

 1. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,196
  2,180
  9 Февруари 2011
  Одамна го имам појачалово и се нема расипано до сега - не е поправано/сервисирано никогаш.
  Sansui од 1977.
  Кога работи мириса на калај, како да се леми во просторијата.

  Имам и друго Sansui, од истата definition series и истото се дешава... мириса на калај кога работи.

  Што може да е работава?
   
 2. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  277
  217
  15 Септември 2014
  bekrija
  Не е калај, однеси го на мајстор, мојжно е да има ладен лем па варничи, да прегрева некој елемемент, дел од трафо да е во краток спој па загрева и мириса на лак......
  Некој искусен мајстор лесно ќе го најде проблемот.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,493
  5,885
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако се стоени долго време може и прашина да гори.
   
  mdeni, Oktar, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,038
  1,308
  17 Јуни 2009
  Машко
  Јас еднаш така се зафркнав кога внатре во соба пуштив фен кој не беше пуштан долго време (со години) Кога проработе фенот испушти една таква смрдеа што требаше цел саат да помине додека да се измириса :D

  On-topic: Однеси го појачалото кај @Daniel86 да го ѕирне и да види во што е дефектот. Чим така ти мириса појачалото, нешто дефинитивно не е во ред со него и избегавај да го користиш ако испушта таква миризба.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,196
  2,180
  9 Февруари 2011
  Ај нека се изјасни Даниел кога ќе ја види темава:
  1. Миризбава не е од сеа, со години е. Сега ми текна да прашам.
  2. Појачалото не се пушта ретко, туку барем 2-3 пати неделно.
  3. Имам исто појачало, второ, истото го прави.

  Btw, отровни ли се тие испарувања?
   
 6. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,038
  1,308
  17 Јуни 2009
  Машко
  Чим миризбата ја има со години и плус и другото појачало ја испушта истата миризба, тогаш најверојатно нема никаков дефект. На времето јас имав стар Филипс телевизор од 1989 и видеорекордер купен една-две години покасно. Двата уреда работеа скоро 20 години без проблеми и летно време бидејки стварно многу се загреваа, ја испуштаа истата миризба што ти ја спомна. За отровност не верувам дека се отровни тие испарувања. Со години јас ги дишев тие испарувања и не осетив никакви негативни ефекти врз моето здравје.
   
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,622
  6,436
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Повеќе од 40 години стар електронски уред.. јас имам 32 па сум полн со malfunctions :D
   
  На Astro, damil, Banjifiko и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,039
  11,891
  2 Август 2012
  Машко
  Лакот од трафото а во ретки случаи и пастата од хитсинкот. Миризба на изгорена пластика не сакаш.
   
  На Gaston и omegaRED им се допаѓа ова.
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,942
  2,709
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Вгради му вентилаторче од некоја мала графичка и нека го ладе колку толку трафото и нема да мириса на блувотињи .
   
  На Astro и ddimkovikj им се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,039
  11,891
  2 Август 2012
  Машко
  Пане ај молимте..
   
  Astro, ddimkovikj, bogoevski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,942
  2,709
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Што мислеш зашто имаат вентилатори позади музичките системи , појачалата поновите серии и со феритно јадро? Сигурно не за да го ладаат зидот.
   
  Astro, zipi123 и на toshex им се допаѓа ова.
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  925
  1,061
  11 Март 2011
  Ако е лампаш, знаеја да мирисаат кога ќе се загрејат (од искуство со мали гитарски појачала). Подзачисти го малку со памучна крпа, дестилирана вода (во никој случај вода од чешма) и алкохол (може подобро и да е разреден) и види дали има разлика .
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,493
  5,885
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас би направил добро чистење ако никад не се отварани, може и бубашваба да гори внатре :)

  После би видел од каде точно доаѓа мирисот. Трафото не е обично тоа тоа што се прегрева транзисторите залепени на големите хладњаци се греат (ако е транзисторско појачало). Нив провери ги. После и се друго. Стави некоја слика и модел, ако можеш и слика без капакот горе.

  БТВ, зависно од калајот, би се топел негде над 190c така да би бил пожар кратко откако ќе почнел да се топи :)
   
  На Oktar и Gaston им се допаѓа ова.
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,942
  2,709
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Имав случај и кај мене у компјутерско напојување од обичните каде што мирисаше исто ко калај/ко изгорено . Го отворив глеам нема ништо прегревано само еден куп прашина. Го исчистив убаво од прашината и од тогај нема ништо од миризбата.
   
 15. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,196
  2,180
  9 Февруари 2011
  Ме мрзи да го отварам... поготово што треба да се отвори и од горе и од доле, од двете страни има компоненти за увид.
  Веројатно е пуно прашина у пм.
  Моделот е Sansui AU-5900, ако тоа нешто значи.

  Однапред:
  sansui-au5900-4-277515tem2.jpg


  Отпозади:
  sansui-au5900-7-27751aqc6q.jpg

  Под горен капак:
  sansui-au5900-2-277519gedp.jpg

  Под долен капак:
  sansui-au5900-1-27751vscb7.jpg
   
  На Oktar и ARMac им се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,493
  5,885
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да транзисторите се на тој големиот хладњак позади, види дали од таму мириса. Ако не види од каде, на упалено нормално. Еве и шемите.
   

  Прикачени датотеки:

  На Gaston и igor_igor им се допаѓа ова.
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,174
  585
  3 Март 2018
  На калофониум ваљда мириса. Парее од топлина, нормална појава. Чисти се. 40 год имаат, не може на бекутан да мириса :)
  Колку е штетно.
  Имам прочитано дека од "албанскиот" калај сервисерите фаќале рак на грло или нос, ама не стојам зад овој заклучок. Како и да е него прелемуваш 4-5 пати дневно ( :D ) спиј мирно.
  Ако ти свири по ќеф, продолжи со начинот на кој му ја оддржаваш личната хигиена на појачувачот и уживај во ретро звукот што ти го нуди.
  Имам гледано појачувачи буквално сако да си ставил тепих внатре :)
   

Сподели

Вчитување...