1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лични податоци на неколку илјади студенти се шират по и-мејл

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од D, 18 Јануари 2017.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  базата е само од машински факултет?
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Добро. Оладете. Голема работа што ве имало во некој документ. Незнам како уште ви е чудно вакво нешто? Во оваа држава секој секого слуша и шпионира, вие сте се фанале дека ве имало во ексел документ. јака работа.
   
  Трајче Дрварчето, DarkEnchanter и на SiPy` им се допаѓа ова.
 3. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  не!
  Најголем број се да, но има од многу факлутети + не е само уким
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Добро, и?
   
 5. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  има од архитектонски ?
   
 6. D

  D
  Администратор

  3,247
  1,705
  31 Март 2007
 7. Wasted Cobe

  Wasted Cobe
  Intern

  61
  39
  11 Јуни 2011
  Машко
  може во ПП да ми пуштиш линк ако имаш ? благодарам однапред
   
 8. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  ќе ги регистрирам сите маилови на геј анал генгбенг за почеток
  второ маилот + пассвордот = имаш комбинација за да пробуваш
  трето, имам адреси и број = имам инфо за да правам ресет по социјални медиуми (знам дата на раѓање, мобилен број и местно на живеење)

  можам уште да продужам
  ...
   
  На Kajsibebraat, MarkoHF, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,508
  25,578
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Читам и само една работа не ми е јасна! Како и зошто некој има некриптирани пасворди? Не разбирам. Се остало е козметика.
   
  Kajsibebraat, P.Overdrive, OldSchoolPvP и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Можеш да, а у меѓувреме ѕвони до убк прашај ги да ти дадат листинг од електронското банкарство да не имаш нов прилив ако случајно некој ти ја сменил твојата шифра од тој систем.

  Гледајте добро на оваа листа, конечно ќе го имате телефонскиот број на колешката што не ви го дава.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  можам да потврдам дека има и студенти од архитектонски факултет.
   
 12. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  да и тоа
  ќе и дишеме на телефон :D
   
 13. D

  D
  Администратор

  3,247
  1,705
  31 Март 2007
  Ова се досега потврдените факултети:
  • Стоматолошки факултет,
  • Економски факултет,
  • Филолошки факултет „Блаже Конески“,
  • Електротехнички факултет,
  • Природно-математички факултет,
  • Факултет за туризам и угостителство,
  • Факултет за политички науки и меѓународни односи,
  • Шумарски факултет,
  • Факултет за ветеринарна медицина,
  • Градежен факултет,
  • Факултет за земјоделски науки и храна,
  • Факултет за ликовни уметности,
  • Факултет за бизнис економија, Скопје,
  • Филозофски факултет,
  • Правен факултет „Јустинијан Први“,
  • ИТ академија Александрија,
  • Институт за социолошки и политичко-правни истражувања,
  • и уште други факултети…
   
 14. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  има и од архитектонски факултет ( различно е од градежен ) и тоа многу ги има !!!!
   
 15. D

  D
  Администратор

  3,247
  1,705
  31 Март 2007
  Додаден на листата.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mikaxsus

  Mikaxsus
  Gaining Experience

  273
  221
  19 Јануари 2016
  Машко
  еј кјути паранојава моја се исплати со лажни информации на факс... ќе ми влезе ќе ми чита предавања на курсеви.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Arcannia

  Arcannia
  Gaining Experience

  60
  60
  13 Март 2015
  Машко
  Некој да потврди дали има податоци од студенти од Финки?

  Патем, како што рекоа претходно, може да се изнесе табела само со индекси за да се проверат сите + да не се шират сите лични информации.
   
  На DaDo|BT му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  Доколку се од Етф и Финки ( дури учев таму) б дефолт пасс за студентските сервиси беа матичните броеви на студентите ...
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,304
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  ДЗЛП може единствено да поднесе пријава до МВР. Ништо повеќе.
   
 20. D

  D
  Администратор

  3,247
  1,705
  31 Март 2007
  На ThundeR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Дечки, услуга, не сакам да буричкам по туѓи податоци, ама некој од вас што ја има базата да провери дали го има индекс 50303 од економски факултет?
   
 22. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Дали има и студенти од ФИКТ во базата ?
   
 23. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  не сите usernames се броеви на индекс, нема да може по тоа да се проверува - најдобро маил адреса за проверка на тоа дали сте или не во базата
   
 24. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  844
  24 Февруари 2008
  После подетално разгледување на базата ова е моето видување. Мислам дека оваа база е нешто многу поголемо, а ова што излезе во јавност е само дел.
  Во опциите за листање на универзитети ги има следните опции. Многу од нив се повторуваат, некои се внесени на кирилица, некои латница, некои со кратенки. Еве ги понудените опции:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Не се за џабе внесени толку универзитети на листава. И не се само универзитети, има и средни училишта. Листата за факултети е уште поголема, генерално сите факултети од дадените универзитети.

  Е сега, во базава што излезе во јавност мнозинството се студенти од Машински Факултет при Универзитет Св. Кирил и Методиј.
  Мое мислење е дека податоциве се збирани со години, има студенти кои дипломирале пред 10 години, дури некои и сегашни асистенти.

  Која е логиката во листата да има опција "ne studiram"?!

  Нема, спиј си мирно.
   
  Avid, P.Overdrive, Sephiroth и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. D

  D
  Администратор

  3,247
  1,705
  31 Март 2007
  Има претпоставка дека се работи за база на Business Startup Centre кој е дел на Машинскиот факултет, името на базата е bsc ... и дека е ова база на луѓе пријавени на натпревар и кои учествувале во обуки на центарот. Информацијата НЕ Е потврдена.
   

Сподели

Вчитување...