1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

1. TIG@R

[email protected]
    Gaining Experience

80
    73
    6 Април 2013
    Машко
    При секоја нарачка повлекува долар, бидејќи не идеш преку paypal, но тој одма го враќа провери во изводи не треба да стои. Односно не треба да те коштаат нарачките +$.

На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 123456

123456
    On your way to fame

943
    509
    12 Април 2013
    Машко
    ајде мала помош, слабо стојам со англискиот, нарачав гоогле хоме од америка 47долари, како да му напишам на англиски да пише помалце пари на декларцијата да избегнам царина и ддд ако е можно ?

3. Gucci

Gucci
    On your way to fame

790
    635
    5 Јули 2011
    Не ни пробувај, имаат строги закони америте.

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,036
    628
    8 Август 2017
    Машко
    Може линк од сторот каде си го порачал?

5. 123456

123456
    On your way to fame

943
    509
    12 Април 2013
    Машко
  6. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,768
    844
    3 Март 2018
    Што е ова? Да јадиш бурек со него?
    Инаку 45 евра да не беше за царина, па за 47 долари немаш гајле....

7. Noelo

Noelo
    Intern

19
    2
    8 Март 2013
    Машко
    Дечки првпат нарачувам преку ebay.
    На тастурава и имам фрлено мерак, ја имам испробано, и баш ми треба ваква за работа и да ми се олабават малце дланкиве.
    Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 - US Layout 882224015462 | eBay
    Како иде испоракава од ebay до наша адреса? Дали ќе морам да идам до граница да си ја земам, или кој ја испорака? Дали ќе морам да ги ангажирам ДХЛ за испорака? Башка многу лошо мислење имаат луѓево за ДХЛ, па незнам што да правам.

8. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,359
    11,538
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Во ниеден случај не одиш до граница. Ми се чини дека поевтиниот шипинг од 13$ е обична пошта, а тој од 32$ е некоја брза пошта како ДХЛ. Но шипингот од Америка е скап, особено за таква релативно голема и тешка работа, па може првото да е без тракинг, второто со него. Најдобро да го контактираш продавачот и да го прашаш кои се опциите, како и да го предупредиш да не му текне да те части ДХЛ. :hay: (можеби ќе му е полесно да му ја соберат од дома, да не оди до пошта; зависи како им одат тие работи и како работи тој).

Веќе знаеш дека треба по секоја цена да избегнуваш ДХЛ, освен во крајна нужда. Имаш околу 1500 денари плус трошоци (покрај царината што преку нив не може да се избегне) и/или одење до нивната испостава надвор од Скопје и/или до царинарницата на аеродромот. Башка што самиот шипинг (што го плаќаш на Ибеј) е поскап. ДХЛ ќе ти ја донесе до дома ОСВЕН ако не ти е прво нарачување, во кој случај треба да одиш до кај нив и да пополниш куп документи „за да те внесат во системот“. :rolleyes: Не може копии или по мејл/факс.

Јас би му барал (би го прашал за) Regular Airmail with Tracking Number, веројатно USPS (не UPS!). Тогаш оди со обична пошта и (во теорија) поштарот ќе ти ја донесе дома, а најверојатно ќе треба да одиш до пошта да си ја собереш.

Јас кога нарачував тастатура, веќе има 2 години, платив само 5% ДДВ, немаше царина. Си ја подигнав во Пошта 2.

Последна промена: 10 Јануари 2019
    На Noelo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

265
    352
    3 Јануари 2019
    Машко
    +1000 - се што ми стигнало преку DHL ми било царинето и имало еден куп малтретирања, шетања од место до место и на крај ќе ти дојде преку глава. Најпаметна опција ти е, ако веќе нешто заврши во склад на TAV на аеродромот сам да си тераш со шпедиторска постапка - доста време и пари се штеди. Најсмешно е што еднаш нарачав крафт пива од Англија, што стигнаа преку DHL па никакви давачки немаше за нив. :p

10. 123456

123456
    On your way to fame

943
    509
    12 Април 2013
    Машко
    Ова сака да каже дека преку дхл ми го пратил нетачниов?
    17трацкер па ми пишува аустралија пост.

ebay.jpg

11. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

265
    352
    3 Јануари 2019
    Машко
    Ваљда, ама за ситници нема проблем - за нив не ме замарале никад. Пациенти се кога во прашање е нешто поголемо и повредно.

Едит: Може да е преку standard shipping на DHL, ама не сум сигурен дали тие стигаат преку пошта или пак треба до кај нив да се иде.

12. Oktar

Oktar
    Epic

3,414
    10,189
    23 oктомври 2012
    Машко
    DHL eCommerce е обична пошта, нешто како ЕМС кај нас или како и да се викаше.

На Metuzalem и 123456 им се допаѓа ова.
  13. 123456

123456
    On your way to fame

943
    509
    12 Април 2013
    Машко
    Нарачкава ја ставив во корпа, ама купив друга боја, и сега цело време само ми излегува дека треба да ја завршам нарачката, како се брише нарачката од корпата?

14. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,768
    844
    3 Март 2018
    да, ремув треба да има.
    Ми треба помош, за следниве тракингзи, едниот го имам подигнато, другиот не, но сум нарашал два идентични производи, па не знам кој е кој
    UC880493961MY
    UF063811075SG
    Фала.

15. Oktar

Oktar
    Epic

3,414
    10,189
    23 oктомври 2012
    Машко
    Screenshot_1.png

Епа ете, Сингапурскиот си го подигнал веќе а другиот ке ти стигне среда/четврток

16. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,768
    844
    3 Март 2018
    Фала, мене ни на 17 трак ни на мк.пошти не ми излагаше ништо, како заглавена е станицата.
    Фала уште еденаш.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Oktar

Oktar
    Epic

3,414
    10,189
    23 oктомври 2012
    Машко
    Обично заглавува или неработи апи-то на македонска пошта па затоа и на 17трак не добиваш ништо.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 123456

123456
    On your way to fame

943
    509
    12 Април 2013
    Машко
    После 20дена стигна хомот донесен дома.

20190131_163309.jpg

На Taurus, gremlin, VerGer и уште 2 други им се допаѓа ова.
  19. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,319
    1,108
    26 Април 2013
    Машко
    Создравје да го користиш и јас го имам истиот од поодамна корисна направа е ке бидиш задоволен.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

20. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,768
    844
    3 Март 2018
    Има промени во лимитот за данок за купување онлајн ?

21. 123456

123456
    On your way to fame

943
    509
    12 Април 2013
    Машко
    Имаме деезер,гогле плеј мјузик,,ама изгледа не е достапно преку гоогле хоме,педерска работа или па има некоја финта?

22. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

146
    74
    16 Јуни 2017
    Машко
    Ве молам за помош,
    На ebay.co.uk најдов лиценца за антивирус и се решив да ја купам преку мобилната апликација што ја имам симнато на телефонот. Нарачав се како што треба и дојдов до пополнување на генералиите и броевитге од visa картичката и одам на копчето за купување и ми стигаат пораки на телефонот дена неуспешно е извршена трансакција од 1 долар и сумата за лиценцата. Прашањето ми е зошто е тоа така кога и претходно сум купувал на тој начин преку телефонов?

Исто така во меѓувреме ми стигнала порака на имејлот со бројот на лиценцата. Јас го контактирав на продавачот преку ebay профилот и му кажав дека не можев да направам трансакција и дека сакам да ми се откаже нарачката (заборавив да напоменам во пораката дека во меѓувреме ми стигнала лиценцата).

Ќе може ли да ми кажете од прилика како оди сево ова и што да очекувам? Секој совет и сугестија се добредојдени.

23. ARMac

ARMac
    Орган

6,139
    7,039
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Верификација на картичката ти е тој 1 долар. После го враќаат. Што всушност сакаш да направиш сега?

Исто ако имаш проблеми, провери со банката твоја. Некои банки и ден денес бараат одобрување за користење онлајн.

24. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

146
    74
    16 Јуни 2017
    Машко
    Работава е што од картичката не се наплатени тие 1 долар и сумата за лиценцата за антивирусот, а од друга страна во меѓувреме ми пристигна на емаил бројот на лиценцата од продавачот. Сакав да знам дали сево ова е во ред. Дали добро постапив што контактирав со продавачот и му објаснив за проблемот и дека сакам да ми ја откаже нарачката.

Што се однесува до банката, таа не ми прави никакви проблеми затоа што и претходно сум уплаќал во картичката на ист начин, и на ист начин сум купувал со неа. Значи и претходно сум купувал на ebay вака.

25. Dimitar Karamitre

Dimitar Karamitre
    Intern

2
    0
    7 oктомври 2018
    Машко
    Naracav maska za telefon na 8 jan. I sega kako ke doznaam deka e stignata? Treba u posta da prasam ili ke mi stigne neso? Preku obicna posts e pratena. Screenshot_20190207_193650.jpg Screenshot_20190207_193650.jpg

Сподели

Вчитување...