1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

eBay купување - ОПШТО - се што е поврзано со Ebay

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Pinceta, 25 Февруари 2012.

 1. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  80
  73
  6 Април 2013
  Машко
  При секоја нарачка повлекува долар, бидејќи не идеш преку paypal, но тој одма го враќа провери во изводи не треба да стои. Односно не треба да те коштаат нарачките +$.
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 123456

  123456
  On your way to fame

  943
  509
  12 Април 2013
  Машко
  ајде мала помош, слабо стојам со англискиот, нарачав гоогле хоме од америка 47долари, како да му напишам на англиски да пише помалце пари на декларцијата да избегнам царина и ддд ако е можно ?
   
 3. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  790
  635
  5 Јули 2011
  Не ни пробувај, имаат строги закони америте.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,036
  628
  8 Август 2017
  Машко
  Може линк од сторот каде си го порачал?
   
 5. 123456

  123456
  On your way to fame

  943
  509
  12 Април 2013
  Машко
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,768
  844
  3 Март 2018
  Што е ова? Да јадиш бурек со него?
  Инаку 45 евра да не беше за царина, па за 47 долари немаш гајле....
   
 7. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  2
  8 Март 2013
  Машко
  Дечки првпат нарачувам преку ebay.
  На тастурава и имам фрлено мерак, ја имам испробано, и баш ми треба ваква за работа и да ми се олабават малце дланкиве.
  Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 - US Layout 882224015462 | eBay
  Како иде испоракава од ebay до наша адреса? Дали ќе морам да идам до граница да си ја земам, или кој ја испорака? Дали ќе морам да ги ангажирам ДХЛ за испорака? Башка многу лошо мислење имаат луѓево за ДХЛ, па незнам што да правам.
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,359
  11,538
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Во ниеден случај не одиш до граница. Ми се чини дека поевтиниот шипинг од 13$ е обична пошта, а тој од 32$ е некоја брза пошта како ДХЛ. Но шипингот од Америка е скап, особено за таква релативно голема и тешка работа, па може првото да е без тракинг, второто со него. Најдобро да го контактираш продавачот и да го прашаш кои се опциите, како и да го предупредиш да не му текне да те части ДХЛ. :hay: (можеби ќе му е полесно да му ја соберат од дома, да не оди до пошта; зависи како им одат тие работи и како работи тој).

  Веќе знаеш дека треба по секоја цена да избегнуваш ДХЛ, освен во крајна нужда. Имаш околу 1500 денари плус трошоци (покрај царината што преку нив не може да се избегне) и/или одење до нивната испостава надвор од Скопје и/или до царинарницата на аеродромот. Башка што самиот шипинг (што го плаќаш на Ибеј) е поскап. ДХЛ ќе ти ја донесе до дома ОСВЕН ако не ти е прво нарачување, во кој случај треба да одиш до кај нив и да пополниш куп документи „за да те внесат во системот“. :rolleyes: Не може копии или по мејл/факс.

  Јас би му барал (би го прашал за) Regular Airmail with Tracking Number, веројатно USPS (не UPS!). Тогаш оди со обична пошта и (во теорија) поштарот ќе ти ја донесе дома, а најверојатно ќе треба да одиш до пошта да си ја собереш.

  Јас кога нарачував тастатура, веќе има 2 години, платив само 5% ДДВ, немаше царина. Си ја подигнав во Пошта 2.
   
  Последна промена: 10 Јануари 2019
  На Noelo му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  265
  352
  3 Јануари 2019
  Машко
  +1000 - се што ми стигнало преку DHL ми било царинето и имало еден куп малтретирања, шетања од место до место и на крај ќе ти дојде преку глава. Најпаметна опција ти е, ако веќе нешто заврши во склад на TAV на аеродромот сам да си тераш со шпедиторска постапка - доста време и пари се штеди. Најсмешно е што еднаш нарачав крафт пива од Англија, што стигнаа преку DHL па никакви давачки немаше за нив. :p
   
 10. 123456

  123456
  On your way to fame

  943
  509
  12 Април 2013
  Машко
  Ова сака да каже дека преку дхл ми го пратил нетачниов?
  17трацкер па ми пишува аустралија пост.

  ebay.jpg
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  265
  352
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ваљда, ама за ситници нема проблем - за нив не ме замарале никад. Пациенти се кога во прашање е нешто поголемо и повредно.

  Едит: Може да е преку standard shipping на DHL, ама не сум сигурен дали тие стигаат преку пошта или пак треба до кај нив да се иде.
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  DHL eCommerce е обична пошта, нешто како ЕМС кај нас или како и да се викаше.
   
  На Metuzalem и 123456 им се допаѓа ова.
 13. 123456

  123456
  On your way to fame

  943
  509
  12 Април 2013
  Машко
  Нарачкава ја ставив во корпа, ама купив друга боја, и сега цело време само ми излегува дека треба да ја завршам нарачката, како се брише нарачката од корпата?
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,768
  844
  3 Март 2018
  да, ремув треба да има.
  Ми треба помош, за следниве тракингзи, едниот го имам подигнато, другиот не, но сум нарашал два идентични производи, па не знам кој е кој
  UC880493961MY
  UF063811075SG
  Фала.
   
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Screenshot_1.png

  Епа ете, Сингапурскиот си го подигнал веќе а другиот ке ти стигне среда/четврток
   
 16. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,768
  844
  3 Март 2018
  Фала, мене ни на 17 трак ни на мк.пошти не ми излагаше ништо, како заглавена е станицата.
  Фала уште еденаш.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Обично заглавува или неработи апи-то на македонска пошта па затоа и на 17трак не добиваш ништо.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 123456

  123456
  On your way to fame

  943
  509
  12 Април 2013
  Машко
  После 20дена стигна хомот донесен дома.


  20190131_163309.jpg
   
  На Taurus, gremlin, VerGer и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,319
  1,108
  26 Април 2013
  Машко
  Создравје да го користиш и јас го имам истиот од поодамна корисна направа е ке бидиш задоволен.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,768
  844
  3 Март 2018
  Има промени во лимитот за данок за купување онлајн ?
   
 21. 123456

  123456
  On your way to fame

  943
  509
  12 Април 2013
  Машко
  Имаме деезер,гогле плеј мјузик,,ама изгледа не е достапно преку гоогле хоме,педерска работа или па има некоја финта?
   
 22. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  146
  74
  16 Јуни 2017
  Машко
  Ве молам за помош,
  На ebay.co.uk најдов лиценца за антивирус и се решив да ја купам преку мобилната апликација што ја имам симнато на телефонот. Нарачав се како што треба и дојдов до пополнување на генералиите и броевитге од visa картичката и одам на копчето за купување и ми стигаат пораки на телефонот дена неуспешно е извршена трансакција од 1 долар и сумата за лиценцата. Прашањето ми е зошто е тоа така кога и претходно сум купувал на тој начин преку телефонов?

  Исто така во меѓувреме ми стигнала порака на имејлот со бројот на лиценцата. Јас го контактирав на продавачот преку ebay профилот и му кажав дека не можев да направам трансакција и дека сакам да ми се откаже нарачката (заборавив да напоменам во пораката дека во меѓувреме ми стигнала лиценцата).

  Ќе може ли да ми кажете од прилика како оди сево ова и што да очекувам? Секој совет и сугестија се добредојдени.
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Верификација на картичката ти е тој 1 долар. После го враќаат. Што всушност сакаш да направиш сега?

  Исто ако имаш проблеми, провери со банката твоја. Некои банки и ден денес бараат одобрување за користење онлајн.
   
 24. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  146
  74
  16 Јуни 2017
  Машко
  Работава е што од картичката не се наплатени тие 1 долар и сумата за лиценцата за антивирусот, а од друга страна во меѓувреме ми пристигна на емаил бројот на лиценцата од продавачот. Сакав да знам дали сево ова е во ред. Дали добро постапив што контактирав со продавачот и му објаснив за проблемот и дека сакам да ми ја откаже нарачката.

  Што се однесува до банката, таа не ми прави никакви проблеми затоа што и претходно сум уплаќал во картичката на ист начин, и на ист начин сум купувал со неа. Значи и претходно сум купувал на ebay вака.
   
 25. Dimitar Karamitre

  Dimitar Karamitre
  Intern

  2
  0
  7 oктомври 2018
  Машко
  Naracav maska za telefon na 8 jan. I sega kako ke doznaam deka e stignata? Treba u posta da prasam ili ke mi stigne neso? Preku obicna posts e pratena. Screenshot_20190207_193650.jpg Screenshot_20190207_193650.jpg
   

Сподели

Вчитување...