• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cyberpunk 2077

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Искрено извинување ако веќе е напишано некаде (во тој случај би бил благодарен за линк) - но дали има очекувани перформанси на PS4 Pro / PS5 некаде?
Според ова, претпоставувам 30 FPS на старата генерација конзоли и 60 FPS на новите, но не сум сигурен, не ме држи за збор.
Освем тоа не се знае ни на која резолуција ќе се добиваат тие фрејмови.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Мала забелешка за цената на играва кај нас во Анхоч (можеби не е баш најсоодветна темава но се тесно поврзани).
Зошто играта за PC (која што е со дигитална активација) е 4000 македонски денари, кога од каде и да е купуваш е 60 евра?
Увидов дека даваат бандана, но на самата реклама пишува дека банданата е поклон :)

Анхоч линк.

Значи постов мој строго се однесува само за PC верзијата, а верзијата за конзоли претпоставувам следува диск, односно физичка копија за истата, што и пак не ја оправдува цената.
Мислев во тие 60 евра што се by default, пресметан е и профитот за продавниците.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,106
3,103
Битола
Мала забелешка за цената на играва кај нас во Анхоч (можеби не е баш најсоодветна темава но се тесно поврзани).
Зошто играта за PC (која што е со дигитална активација) е 4000 македонски денари, кога од каде и да е купуваш е 60 евра?
Увидов дека даваат бандана, но на самата реклама пишува дека банданата е поклон :)

Анхоч линк.

Значи постов мој строго се однесува само за PC верзијата, а верзијата за конзоли претпоставувам следува диск, односно физичка копија за истата, што и пак не ја оправдува цената.
Мислев во тие 60 евра што се by default, пресметан е и профитот за продавниците.
Цената е поголема за родителите на деца коишто сакаат да ја играат, а не знаат да ја купат на некоја од платформиве. Првпат гледам STEAM КОД голема продавница да продава. Валјда веруваат има повеќе лекоумни. Можеби се во право.
Мислењето е автоматски споено:

Инаку ја има и за 46 евра за преднарачка од некои страни. Фунтата е падната. СЕКОГАШ купувајте во најпадната валута. Јас ја купив по 60 евра не можев да дочекам. Се заебав. chrome_qFgOnuwKz0.jpg
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,106
3,103
Битола
Играва дефинитивно не е за деца, всушност е PEGI 18+ :)
Сигурно дека не е, но, деца што почитуваат такви правила дали постојат? xD, па и родители што знаат да пресудат дали е или не е за деца (ајде вакви има).

На 10 години ја играв Half:Life 1 и се уште трпам трауми од искуството, но, тогаш немаше шанси да ме заприш да ја играм.

Има родители појма немаат за такви рестрикции, игри, итн. Доаѓа син му ја гледал на јутуб ПРЕЈАКА била ќе бил кул пред цел клас ако ја купел и му бара да ја купи. Родителот сака синчето да има се што ќе посака и ќе фрли 4000 денари во Анхоч. Синот потоа ќе ја игра и ќе се фали пред другари или ќе ги вика да играат заедно. Влечам инспирација од мојот живот.
 
Последна промена:

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
845
1,788
Мала забелешка за цената на играва кај нас во Анхоч (можеби не е баш најсоодветна темава но се тесно поврзани).
Зошто играта за PC (која што е со дигитална активација) е 4000 македонски денари, кога од каде и да е купуваш е 60 евра?
Увидов дека даваат бандана, но на самата реклама пишува дека банданата е поклон :)

Анхоч линк.

Значи постов мој строго се однесува само за PC верзијата, а верзијата за конзоли претпоставувам следува диск, односно физичка копија за истата, што и пак не ја оправдува цената.
Мислев во тие 60 евра што се by default, пресметан е и профитот за продавниците.
Untitled.png
Линк

Според ова што најдов:

THE GAME COMES WITH THE FOLLOWING PHYSICAL ITEMS:
 • CASE WITH GAME CODE AND SOUNDTRACK CDS (PC)
 • REVERSIBLE COVER
 • WORLD COMPENDIUM DETAILING THE GAME’S SETTING AND LORE
 • POSTCARDS FROM NIGHT CITY
 • MAP OF NIGHT CITY
 • STICKERS
DIGITAL GOODIES INCLUDED:
 • GAME SOUNDTRACK
 • DIGITAL COMIC
  CYBERPUNK 2077: YOUR VOICE
 • ART BOOKLET FEATURING A SELECTION OF ART FROM THE GAME
 • CYBERPUNK 2020 SOURCEBOOK
 • WALLPAPERS FOR DESKTOP AND MOBILE
Доколку е ова тоа што Анхоч го продава + марамата подарок, тогаш мислам дека во ред е цената. Арно ама они во описот ништо од ова не пишале, така да кој ги знае. На youtube што гледав едно анбоксинг видео, типот отвори празна кутија и еден постер.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,185
8,390
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ти им плаќаш на анхоч 4000, некој од вработените прави пре-ордер со најниската можна валута, кафекуварката од премиум салонот оди на битпазар купува 100 бандани со сајберпунк. Ако снема со неа, некој ќе добие со фортнајт хаха.

Шала, немам појма како прават.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Пишува Ваучер за преднарачка, јас тоа го толкувам како лифче со код за играта кој после го внесуваш на некоја од платформите.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
3000 денари е на gog.com ... ако продаваат само код и ништо друго за таа цена не знам ...
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,110
1,012
Скопје
Погледнете го атачментот 94326
Линк

Според ова што најдов:

THE GAME COMES WITH THE FOLLOWING PHYSICAL ITEMS:
 • CASE WITH GAME CODE AND SOUNDTRACK CDS (PC)
 • REVERSIBLE COVER
 • WORLD COMPENDIUM DETAILING THE GAME’S SETTING AND LORE
 • POSTCARDS FROM NIGHT CITY
 • MAP OF NIGHT CITY
 • STICKERS
DIGITAL GOODIES INCLUDED:
 • GAME SOUNDTRACK
 • DIGITAL COMIC
  CYBERPUNK 2077: YOUR VOICE
 • ART BOOKLET FEATURING A SELECTION OF ART FROM THE GAME
 • CYBERPUNK 2020 SOURCEBOOK
 • WALLPAPERS FOR DESKTOP AND MOBILE
Доколку е ова тоа што Анхоч го продава + марамата подарок, тогаш мислам дека во ред е цената. Арно ама они во описот ништо од ова не пишале, така да кој ги знае. На youtube што гледав едно анбоксинг видео, типот отвори празна кутија и еден постер.
Каде гледате марама? .. стикери се тоа црните доле ако ги зборите .. во оваа едиција тоа има ко што е напишано .. разгледници (тие лево) и стикери (тие десно доле) и мапата . Друго се е дигитал
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,185
8,390
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Каде гледате марама? .. стикери се тоа црните доле ако ги зборите .. во оваа едиција тоа има ко што е напишано .. разгледници (тие лево) и стикери (тие десно доле) и мапата . Друго се е дигитал
Нема де, само анхоч ја дава. Затоа се заебавам од битпазар.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,110
1,012
Скопје

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Bruhh...

drooling-face.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,185
8,390
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
hah сега видов стварно пишале така :D баш ако идам утре до салон ќе прашам дал знаат нешто повеќе .. иначе има вакви по нет хаха официјални Home Page - CD PROJEKT RED GEAR
Баш ме интересира.

На ивица сум да направам пре-ордер ама сепак ќе почекам да видам што ќе биде. Така се изгорев со no man sky и со Fallout 76. И после толку време и двете не се она што очекував.

А марама односно бандана стварно незнам што ќе ми е. Има на алиекспрес иљада такви украси од разни игри. Да беше Collectors Item ќе беше за некој можда важно. Вака како што претпоставуваме најверојатно е марама со логото на сајберпанк штампано локално.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,523
3,659
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас кога конечно ќе ја дочекам Cyberpunk за 20-тина долари:

 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,106
3,103
Битола
Во последната Wire епизода се зборуваше за тоа што добивате кога ќе ја купите играта:

View: https://youtu.be/TCKfebVQFhU?t=1403

Мислењето е автоматски споено:

Најголем хајп во историјата на играта и се создава содржина во секој медиум што постои. Додека сме кај ваквите публикации, засега постојат следниве 3 големи:

1. Овој Guide издаден од 3rd party куќа
2. The Compendium Којшто е вклучен во Колекционерската едиција и
3. The World of Cyberpunk што ја зедов јас којашто е еден вид на генезис митологија за светот


Го пребарав интернеттот, не можам никаде да најдам дали има overlapping помеѓу сиве овие да знам дали ми недостига нешто да прикупам.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,185
8,390
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Хајпов не ми мириса на добро. Имам флешбекс од интервјуто со Шон Муреј кога лажеше и лажеше и после уште лажеше.

View: https://www.youtube.com/watch?v=TVrDaudzn64


Се надевам грешам, сепак CDPR имаат добра репутација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,560
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно