• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cyberpunk 2077

  • Ја почнал/а темата
  • #1

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,081
1,460
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64

Cyberpunk 2077 е RPG sandbox игра која беше најавена во 2012. Играта ја прави CD Project RED, студиото кое ни ги донесе едни од најдобрите понови RPG игри, The Witcher и The Witcher 2: Assassins of Kings.
Дејствието како што кажува и самиот наслов се случува во 2077 во мрачна иднина каде што напредната технологија е и спасението и проклетството на човештвото. Локацјата каде ке се одвива играта е Night City и неговата поширока околина. Приказната ке биде нелинеарна дизајнирана за возрасни играчи. Играта ке понуди богата слобода од акција и различен гејмплеј.
Може да одите каде што ке посакате. Различен, богат и детален ноќен град. Ќе има голем број на различни оружја, импланти, high=tech гадџети upgrades и многу повеќе. За жал играта нема да го види светлото на денот порано од 2015.
еве упдејт најдов некои концепти за играваеве мејкинг оф за трајерот
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Компанијава има капацитет да биде најдобра од сите до сега.
 

Revan

Gaining Experience
25 мај 2008
660
310
CD Project Red се моментално единствените AAA гејм девелопери коишто сеуште не се асимилирани од големите злобни издавачки куќи.

Така да верувам дека играва нема шанса да разочара.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
CD Projekt Red изјавија дека се‘ повеќе и повеќе луѓе се приклучуваат кон тимот што работи на играва и дека како студио максимално ќе се фокусираат на неа во периодов што следи. Ова и се очекуваше по нивната претходна изјава дека Cyberpunk 2077 ќе биде многу поголема и покомплексна од Witcher 3. Сепак имаат изјавено и дека дури во 2017 ќе почнат да дискутираат за играва, а кога ќе го види светлото на денот сега за сега ни тие самите не знаат :silentsry:.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Има повеќе отворени огласи за вработување од страна на CD Projekt Red меѓу кои и Senior Vehicle Artist и Senior Weapons Artist.

"As a Senior Vehicle Artist you will be responsible for modeling incredibly complex vehicles, planes, bikes, robots and mechanics.
DAILY RESPONSIBILITIES IN A NUTSHELL:
  • Modeling all kinds of complex futuristic vehicles and robots."

"As a Senior Weapons Artist you will be responsible for modeling incredibly complex weapons designs.
DAILY RESPONSIBILITIES IN A NUTSHELL:
  • Modeling complex melee weapons and firearms designs."

Ќе биде јакоооооооооооооооо :cool:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,003
15,932
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Дај линк!
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Епа, денеска се појавија некои новини за играта. Како на пример дека ќе биде single player RPG во стилот на The Witcher 3, што веќе го знаевме. Нешто што е поново е дека не е исклучено да има мултиплеер, како и дека играта е правена за моќен и модерен хардвер, што можеби значи дека нема да ја видиме сѐ до искачањето на новата генерација на конзоли.

Може да видите и да прочитате повеќе овде: Cyberpunk 2077 Will Be An Immense, Story-Driven Single-Player RPG; But Multiplayer Not Ruled Out
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кој ќе ја игра? Уште еден месец :) 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,069
1,673
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
ОК, конечно после 8 години! Сега ми треба само нов монитор 1440п 144хз, и нова графичка 3080/6700хт. И дисконект од надворешен свет на едно 2-3 месеци

Или пак играва е добар изговор, за да се земе новата плејка. Хмм. choices!
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,196
3,284
Битола
За калибар и квалитет и опсег на ваква игра, 7 години се ништо. Професионалци се CDPR сакаат исполирана да е.

Кога ќе погледниш дека Star Citizen започна во 2010та а ќе излези 2025та е тоа е долг циклус.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,477
4,066
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,196
3,284
Битола
нова графичка 3080/6700хт
НВИДИА бидејќи CDPR се соработници на NVIDIA од почетокот и оптимизираат и полираат за НВИДИА употреба имплементирајќи ги сите нивни технологии (RTX, DLSS, PHYSX итн). За тиа што бараат оптимално искуство со играва.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Темава е отворена 2013, играва уште не е излезена крај на 2020.

Погледнете го атачментот 92494
A најавена беше во 2012-та :D Ама рачунај и дека паралелно работеа на Witcher 3, која излезе во 2015-та па тек после целосно се фокусираа на Cyberpunk. Така да за игра од ваков калибар и која што е ново IP па не може да се употребуваат и рециклираат стари асети и слично ова е очекувано време за развој. Сега ги критикуваа дека наводно имало crunch time зашто немало да стигнат ни за овој датум ама изгледа успеаа :)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,069
1,673
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Look on the bright side, до 2077 сигурно ќе излезе
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
937
2,045
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Ја купив пред 3 саати :(
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,274
1,520
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Хахаха what a mess, а муабетов од вчера:

 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
503
468
Струга
Мајтап. Па уште на фејсбук ставаат cover со натпис pre-order. Најпровокативно нешто што можеа да го направат во моментов.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ја купив пред 3 саати :(
Па што си тажен? Пак е твоја, 21 ден покасно.

Кога излегоа гласини дека вработените ќе работат под crunch time 6 дена во неделата и прекувремено, ги критикуваа, сега ја одложуваат за нецел месец, пак ги критикуваат.
Оној па сака да земе слободен ден од работа (четврток) за да ја игра на launch day. Што, да не нема да му биде интересна ако ја игра 2 ебани дена покасно, во сабота? Фул конфирмејшн, абе бегај тамо, јас одма ќе му дадев отказ да знаев за што бара слободен ден.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,196
3,284
Битола
Па што си тажен? Пак е твоја, 21 ден покасно.

Кога излегоа гласини дека вработените ќе работат под crunch time 6 дена во неделата и прекувремено, ги критикуваа, сега ја одложуваат за нецел месец, пак ги критикуваат.
Оној па сака да земе слободен ден од работа (четврток) за да ја игра на launch day. Што, да не нема да му биде интересна ако ја игра 2 ебани дена покасно, во сабота? Фул конфирмејшн, абе бегај тамо, јас одма ќе му дадев отказ да знаев за што бара слободен ден.
Мене ова ми одговара повеќе. Повеќе време за да се земе nextgen карта бидејќи залихите се ужас. Да беше излезена играта а да немав карта ќе си каснев од газот. Инаку и јас ја пред-купив.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
inb4 ке излезе во 2021..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,123
Мислења
838,824
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно