• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Cyberpunk 2077

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
413
558
Ја им откажав пре-ордер уште пред некој месец, многу ризичен проект и не им верувам ништо веќе на овие. Мене ми личи дека ќе биде далеку поедноставна од тоа што ни рекламираат.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,350
8,388
Скопје
Нудам бесплатна психолошка помош за оние кои мислат дека тешко ќе се снајдат во тие пеколни 3 недели.
Ја им откажав пре-ордер уште пред некој месец, многу ризичен проект и не им верувам ништо веќе на овие. Мене ми личи дека ќе биде далеку поедноставна од тоа што ни рекламираат.
Проектот воопшто не е ризичен и играта нема да биде далеку поедноставно од тоа што рекламираат.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,076
Битола
Не е ризичен проект. Имаш компании кои мора да извадат игри кога ветиле ради shareholder-и (годишни инсталации од типот Call of Duty, Assassin's Creed, итн.), па потоа ги поправаат игрите со пачеви и имаш од другата страна компании како CDPR коишто сакаат на launch да дадат перфектно искуство бидејќи играта кај ним не се восприема како крава за молзење пари туку како уметничко дело (што и е), затоа сиве овие одлагања.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
476
448
Струга
Па што си тажен? Пак е твоја, 21 ден покасно.

Кога излегоа гласини дека вработените ќе работат под crunch time 6 дена во неделата и прекувремено, ги критикуваа, сега ја одложуваат за нецел месец, пак ги критикуваат.
Оној па сака да земе слободен ден од работа (четврток) за да ја игра на launch day. Што, да не нема да му биде интересна ако ја игра 2 ебани дена покасно, во сабота? Фул конфирмејшн, абе бегај тамо, јас одма ќе му дадев отказ да знаев за што бара слободен ден.
Играва требеше да излезе Април, 2020. Од тогаш одложена е 3 пати а е рекламирет за pre-order.
Никој не ги тера да кранчаат. На 5-ти Октомври најавија дека играта достигна Gold, односно дека е целосно завршена и почнати се да се прават физички копии, а денеска, после цел месец најавуваат delay уште 3 недели?
Негово право си е за што ќе си го искористи одморот. Вакво мајтапење од CDProject не е баш најдобро, испаѓа дека си го користат ова како бесплатен маркетинг.

EDIT: добро, станувало збор за слободен ден, што ќе му смени тој еден ден, не знам.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,350
8,388
Скопје
Па што си тажен? Пак е твоја, 21 ден покасно.
Не го лажи, @dekomote ја на твое место моментално би ја откажал пре ордерката.

Шансите за играва да биде феил се исти со шансите Кристофер Нолан да извади лош филм... ох чекај, факинг ТЕНЕТ.
 
Последна промена:

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
476
448
Струга
Не е ризичен проект. Имаш само компании кои мора да извадат игри кога ветиле ради shareholder-и, па потоа ги поправаат игрите со пачеви и имаш од другата страна компании како CDPR коишто сакаат на launch да дадат перфектно искуство, затоа сиве овие одлагања.
А мислите дека овој проект ќе биде перфектен кога ќе излезе и ќе се истестира на милион конфигурации ширум светот? Едно е да оптимизираш за конзола, друго е кога ќе излезе продукт за PC. Ќе излезат еден куп проблеми.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,076
Битола
А мислите дека овој проект ќе биде перфектен кога ќе излезе и ќе се истестира на милион конфигурации ширум светот? Едно е да оптимизираш за конзола, друго е кога ќе излезе продукт за PC. Ќе излезат еден куп проблеми.
Излегоја проблеми. Затоа одлагањево од 3 недели како што им беше во најавата напишано експлицитно БАШ за ситуацијава со launch на различните платформи.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
476
448
Струга
Излегоја проблеми. Затоа одлагањево од 3 недели како што им беше во најавата напишано експлицитно БАШ за ситуацијава со launch на различните платформи.
Претходно нели најавија дека прво ќе излезе за current gen, па потоа ќе добијат бесплатен апгрејд за PC и next gen?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Претходно нели најавија дека прво ќе излезе за current gen, па потоа ќе добијат бесплатен апгрејд за PC и next gen?
Па поради првичните одлагања дојде и тоа next gen, новите конзоли искачаат околу 10 ноември, како може да ја пуштат на 19 ноември а да биде current gen? :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
201
180
Куманово
Е не гледаат сите на светлата страна, закани по живот паѓаат :oops:

View: https://twitter.com/ZawAndy/status/1321441240630657024?s=19


Јас се надевам дека ќе ја одложат за мај/јуни 2021 хахаааахахахаха там'н ќе склопам PC до тогаш
Witcher 3 требаше да излезе 2014 ама се одлагаше неколку пати и излезе во мај 2015 :ROFLMAO::poop:
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,080
3,076
Битола
За PC е спремна веќе. Проблем се другите платформи. Сакаат да им е оптимизирана на launch за сите платформи.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас се надевам дека ќе ја одложат за мај/јуни 2021 хахаааахахахаха там'н ќе склопам PC до тогаш
Не е страшно за PC нема големи побарувања ако играш на 1080 резолуција

Screenshot 2020-10-29 082036.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Играва требеше да излезе Април, 2020. Од тогаш одложена е 3 пати а е рекламирет за pre-order.
Никој не ги тера да кранчаат. На 5-ти Октомври најавија дека играта достигна Gold, односно дека е целосно завршена и почнати се да се прават физички копии, а денеска, после цел месец најавуваат delay уште 3 недели?
Негово право си е за што ќе си го искористи одморот. Вакво мајтапење од CDProject не е баш најдобро, испаѓа дека си го користат ова како бесплатен маркетинг.

EDIT: добро, станувало збор за слободен ден, што ќе му смени тој еден ден, не знам.
You gonna pirate it anyway! Што се замараш со тоа дека уште рекламираат pre-orders. :geek:
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,269
1,481
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
RX 580 GTS XXX Edition 8GB
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10


bamboozle
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,226
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Не е страшно за PC нема големи побарувања ако играш на 1080 резолуција

Погледнете го атачментот 92778
Како бе минимум RX 470 а рекомендед GTX 1060 па тоа се само 5-10% разлика од минимумот до рекомендед. Ако претпоставам минимум авериџ фрејмрејт е 30 тогаш со GTX 1060 ќе вади 33 фпс некако ми нема логика ова.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Како бе минимум RX 470 а рекомендед GTX 1060 па тоа се само 5-10% разлика од минимумот до рекомендед. Ако претпоставам минимум авериџ фрејмрејт е 30 тогаш со GTX 1060 ќе вади 33 фпс некако ми нема логика ова.
Нешто не штима.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
476
448
Струга
Не потенцираја ништо за резолуција / фрејмрејт. Претпоставувам е 1080p Low @ 30 FPS наспроти 1080p High @ 30 FPS.
И пак што викаш не штима. Да оптимизираја целово ова време, ќе направеа поголемо скејлибилити за повеќе конфигурации, а не само текстури да менуваш зависно од колку достапно VRAM имаш.
Освем тоа, претпоставувам дополнителни побарувачки ќе има за RTX.
Night City Wire епизода има на 19-ти во Четврток, нареднава недела.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,324
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно