1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CPU Rendering Benchmark

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Costigan_Jr, 12 Јуни 2014.

Тагови:
 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  Ryzen 3700X Stock (PBO Auto ENH 4)
  MSI B450 Tomahawk
  4x16GB GSkill Aegis 3000
  (XMP 3000MHz 1T TRC 56)
  Quadro P2000

  CB R15

  SC 202
  MC 2159
  OGL 220


  CB R20
  SC 500
  MC 4953
   
  dejan_str, AleksandarCaki и на shifty им се допаѓа ова.
 2. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  Ryzen 3700X @4.3
  MSI B450 Tomahawk
  4x16GB GSkill Aegis 3000
  (XMP 3000MHz 1T TRC 56)
  Quadro P2000

  CB R15

  SC 200
  MC 2240
  OGL 225


  CB R20
  SC 501
  MC 5198
   
  На dejan_str и incontempt им се допаѓа ова.
 3. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  Може да се избришат претходните два постови

  Конфигурација:
  Ryzen 3700X @4.3
  MSI B450 Tomahawk
  4x16GB GSkill Aegis 3000
  (XMP 3000MHz 1T TRC 56)
  Quadro P2000

  [​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

  Изменето од модератор: 21 Септември 2019
  На gremlin, dejan_str, gOJDO и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. windows8

  windows8
  On your way to fame

  753
  979
  12 Февруари 2012
  Машко
  CPU 4.1Ghz
  vCore 1.35v/ 110W max (според AIDA64) temp max 65c


  test.jpg
   
  На gremlin и dejan_str им се допаѓа ова.
 5. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  MSI B450 Tomahawk (најнов биос)
  Ryzen 9 3900X @ 4.3GHz vcore 1.24V, SoC Auto(1.1V)
  Gskill Aegis 3000 16-18-18-38-1T (XMP Auto)
  температурите при рендер не надминуваат 73 степени на процесор, околу 70 на напонска секција. За 24/7 ќе се користи на 4.2GHz и напон кој ќе се утврди како минимален неопходен. Очекувам 1.18V vcore да биде доволно. Би сакал да ги видам температурите под 65 степени.
  Ладењето е подесено во тивок мод, нечујно. Пумпата оди до 90% и вентилаторите на 80%(куќиште)-100%(на водено ладење Corsair H105) над 70 степени.

  ALL-in-ONE-3900X-vs-3700X.jpg
   
  На Cicada, imperial, gremlin и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,644
  1,075
  28 ноември 2015
  Машко
  Ајде сега 9900к и колку троши за иста работа :)
   
  На Cicada му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013

  Прикачени датотеки:

  Изменето од модератор: 29 ноември 2019
  Necromancer, gOJDO и на psyside им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,980
  26,681
  4 Септември 2008
  Дај 4.2 вс сток, не мора на сите параметри, знам дека е многу работа, 2-3 теста.
   
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,947
  5 Јули 2013
  CB15.JPG CB20.JPG corona.JPG frybench.png vray.JPG
   
  На Tenny, Goran27, tomaso и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...