• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

overclock

 1. FilipM

  Оверклокинг на Zen 3 (Ryzen 5xxx)

  Здраво на сите, Бидејќи и на нашиот пазар почнаа да се појавуваат примероци од Ryzen 5000 серијата (Благодарение на @gOJDO), сметам дека треба и соодветна тема за истото, во сличен склоп како онаа за 3ххх :) Па, ќе пуцам прв - Полни спецификации на профилот Накусо: - Ryzen 5600X: 4.7GHz @...
 2. KjEBE

  B450 tomahawk MAX со r5 3600 искуства?

  Здраво дечки ја отварам темава ме интересира кој од вас го поседува ова комбо, како сте задоволни, проблеми, средување волтажи, оверклок, стабилност и слично? Ви благодарам на секое споделено искуство однапред. :geek:
 3. Roxas

  Kingston HyperX 3200 MHz

  Do pred nekoj den si rabotese normalno ramot denes kogagoukluciv cepkav nesto vo bios probuvav da gi load-nam xmp profilite za 3000 i 3200 mhz ama go vrakjase ramot pak na 2400 mhz i sega go stavi na pola od toa. Koristam B450 fatal1ty gaming k4, sto mozam da napravam i kako da go vratam pak...
 4. Cevi

  Помош за Оверклок на Intel i5 650

  Инаку се убив од читање по нетов што како треба и на крај ми текна тука да побарам. :) И види ти на македонски се фино објаснето. Кој нема у глава ќе има у нозе (во очи у мојов случај). Но сакам да подразјаснам некои работи пред да почнам со оверклок. Имам основна (по бајата) конфигурација и...
 5. Astraion

  [Overclock] G.SKILL TridentZ DDR4-3200 XMP

  Kупив 2x16GB G.SKILL TridentZ DDR4-3200 (F4-3200C16D-32GTZKW) и нели сакам, фала богу, да си ја клокнам на 3200, затоа и ја платив. Кликајки само на големото XMP копче за 1-клик оверклок во биосот не заврши работа. (Click Bios 5, го апдејтирав на последната верзија 2.70) После пробав и рачно да...
На врв Дно