• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оверклокинг на Zen 3 (Ryzen 5xxx)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
Здраво на сите,

Бидејќи и на нашиот пазар почнаа да се појавуваат примероци од Ryzen 5000 серијата (Благодарение на @gOJDO), сметам дека треба и соодветна тема за истото, во сличен склоп како онаа за 3ххх :)


Па, ќе пуцам прв - Полни спецификации на профилот

Накусо:

- Ryzen 5600X: 4.7GHz @ 1.18V потполно стабилен, 1.15V поминува СВ R20. 4.8GHz @ 1.25V исто така стабилен (засега), не ми е тестиран во целост. Моментално работам на PBO подесувања, односно да задржам 4.7GHz со слични напони при максимум оптоварување, за среќа финална фаза и тоа :)

Рамот е Kingston Hyper X Predator 3200MHz, кој за жал е Samsung C-Die, меѓутоа со доста труд има лек и за тоа. Со оглед дека претходно имав 3600Х, профилот е Copy-Paste од таму. Треба да поработам на 3800/3833 MHzСлики во прилог:
 

Атачменти

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,008
1,366
И јас мислев дека R5 3600 е стабилен на 4.5GHz со 1.280v сѐ додека не пуштив Primer95 Small FFTs. Пробај и ти со истиот тест па пиши резултати аку може.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
4.7 на 1.18 поминав Aida 64 Stress Test 2 часа, (Без рам секако)

Ќе пробам и Prime95, иако со Аида не сум имал проблеми досега


ПС. Течен Азот? Ладно е сега надвор :p
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,032
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Здраво на сите,

Бидејќи и на нашиот пазар почнаа да се појавуваат примероци од Ryzen 5000 серијата (Благодарение на @gOJDO), сметам дека треба и соодветна тема за истото, во сличен склоп како онаа за 3ххх :)


Па, ќе пуцам прв - Полни спецификации на профилот

Накусо:

- Ryzen 5600X: 4.7GHz @ 1.18V потполно стабилен, 1.15V поминува СВ R20. 4.8GHz @ 1.25V исто така стабилен (засега), не ми е тестиран во целост. Моментално работам на PBO подесувања, односно да задржам 4.7GHz со слични напони при максимум оптоварување, за среќа финална фаза и тоа :)

Рамот е Kingston Hyper X Predator 3200MHz, кој за жал е Samsung C-Die, меѓутоа со доста труд има лек и за тоа. Со оглед дека претходно имав 3600Х, профилот е Copy-Paste од таму. Треба да поработам на 3800/3833 MHzСлики во прилог:
Машала, ти се погодил C-Die-ов. 1.35V?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
На 1.32 до 1.34 е најдобар. 1.35 веќе јавува проблеми, 1.36 е тотално не стабилен. Активно ладење со 80мм вентилатор директно над нив менува минимално.

Моментално е на 1.335
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,032
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
На 1.32 до 1.34 е најдобар. 1.35 веќе јавува проблеми, 1.36 е тотално не стабилен. Активно ладење до 80мм вентилатор директно над нив менува минимално.

Моментално е на 1.335
пред една година, тајфунот ми покажуваше само C-Die и си мислев дека се hynix-cjr... колку се разочарав коа не ми буташе со 1.4V
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
Исто и кај мене, тајфун викаше Hynix, меѓутоа се познаваат и по tRFC. C die ретко под 310ns, a формулата е следна:

time (ns) = cycles * 2000 / DataRate

Со последниот Тајфун е корегирано. Вчера тестирав Corsair V4.32, Тајфун вели B die, а уствари се C die
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,032
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Исто и кај мене, тајфун викаше Hynix, меѓутоа се познаваат и по tRFC. C die ретко под 310ns, a формулата е следна:

time (ns) = cycles * 2000 / DataRate

Со последниот Тајфун е корегирано. Вчера тестирав Corsair V4.32, Тајфун вели B die, а уствари се C die
Да не имаш добар профил за 3400-3600? Не верувам дека ќе бутнам преку 3600 на зен 2...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
Јас терав 3733 на Зен 2. Имам профили низ Биос, се надевам ќе ги прочита со овој процесор
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,168
882
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Земав и јас 5600x па ке се играм малце да видам 4.6 / 4.7 на сите јадра. Инаку што кулер користиш ? Имам ја Gammaxx GTE. ама изгледа ке треба да се мења за нешто поасално.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Чекаме резултат или видео да бидеш првиот македонски оверклокер :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,032
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Земав и јас 5600x па ке се играм малце да видам 4.6 / 4.7 на сите јадра. Инаку што кулер користиш ? Имам ја Gammaxx GTE. ама изгледа ке треба да се мења за нешто поасално.
GTE е супер за фактори сетинзи. Ама и PBO да упалиш и ќе отиде преку 75 80C.

Ја иам ноктуа D15, ама ме мава ум да стаам вода. Зирни го Arctic Freezer II 280. Кажуваат дека е еден од најдобрите кулери моментално. За зен нема бољи.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,168
882
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
GTE е супер за фактори сетинзи. Ама и PBO да упалиш и ќе отиде преку 75 80C.

Ја иам ноктуа D15, ама ме мава ум да стаам вода. Зирни го Arctic Freezer II 280. Кажуваат дека е еден од најдобрите кулери моментално. За зен нема бољи.
А може да се набави кај нас ? Гледам DeepCool, CM, NZXT има кај нас. Овие NZXT отишле многу со цени...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
PBO непотребно го крева напонот до таван.

Моментално го терам со PBO2 и Curve offset со следните подесувања:

PBO Offset: 75MHZ
Curve Offset: Negative 30, толку е максимум

PPT: 104
EDC: 150
TDC: 90

Voltage Offset Positive + 2 клика (12mV мислам дека е тоа)

Вака оди до 1.24 1.25V и 4725MHz при лесно оптоварувсње/гејмимг

CB и Аида од 4675 до 4700 со 1.21V

Блиску до идеално, ама сепак All core е полесно да се нагоди. Единствена придобовка од ПБО е тие некакви Power Saving features и што го паѓа напонот при идле на 0.8V...или колку и да беше

@dekomote - Не ти треба вода, разликата е пре мала...
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,032
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
А може да се набави кај нас ? Гледам DeepCool, CM, NZXT има кај нас. Овие NZXT отишле многу со цени...
Нексио по нарачка или дирек нарачка од arctic.de. Супер шипинг имаат, многу се коректни и топ цени.

@dekomote - Не ти треба вода, разликата е пре мала...
не ми е за разлика, ноктуава корне :) повеќе ми е за играње, уште тоа не сум прошол, па сакам малце да по*бам време :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,238
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
4.7 на 1.18 поминав Aida 64 Stress Test 2 часа, (Без рам секако)

Ќе пробам и Prime95, иако со Аида не сум имал проблеми досега


ПС. Течен Азот? Ладно е сега надвор :p
ОДлични резултати! Пробај Prime 95 и OCCT ако помине на 4700 тогаш имаш фантастичен примерок!

А може да се набави кај нас ? Гледам DeepCool, CM, NZXT има кај нас. Овие NZXT отишле многу со цени...
NZXT е висока класа на хардвер, па затоа и цените се повисоки. Не би го споредувал со DeepCool, па ни со Cooler Master.

Што се однесува до оверклок со Asus B450M TUF Gaming некако не бива да си играм, па си купив соодветна плоча за таа намена:
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #19

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
Пред некој ден склопував конфигурација со B550M Tuf Gaming Plus и 3600Х што го имав. Сосема ОК плоча и мислам далеку подобра од нејзиниот претходник (Б450М..)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
@dekomote - Профилите низ Биос не работат со овој процесор, вели Incompatible (No shit :p:ROFLMAO:)

Во прилог нешто што сум зачувал низ Десктоп (3600 CL18 и 3533CL16 - Заокруженото со црвено е тоа што сум имал во Биос)

За 3533 и CL16 ми требаше 1.39V или 1.40V, ако не се лажам. Се друго е на 1.335V. Кажи што ќе направиш, ако не е успешно да бараме друго нешто.


-----------------------------------------------------------

@Tomislav96 - Види attach (Заедно со рудиментално ладење на рам). RGB на вентилаторите ми е исклучен, не го уклучив и остана така...не уклучен
 

Атачменти

Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,238
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Пред некој ден склопував конфигурација со B550M Tuf Gaming Plus и 3600Х што го имав. Сосема ОК плоча и мислам далеку подобра од нејзиниот претходник (Б450М..)
Катастрофа е B450 TUF Gaming. Тотално разочарување за Asus матична која не е нај-ентри. Приближно 0 опции за оверклок има.
570-e затоа има се што треба, само ќе мора да почека да се вратам од зимување па да ја монтирам. Во меѓувреме ќе ми стигнат и 5900X, па може 5800-кава да ја свапнам за 5900X. Не сум сигурен само дали за гејминг има поента 5900x.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
Со оглед на 2xCCD дизајнот, искрено би останал на 5800Х, доколку е примарно за гејминг
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,238
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Со оглед на 2xCCD дизајнот, искрено би останал на 5800Х, доколку е примарно за гејминг
Примарно е за к*рташак, за играње со хардвер. Немам баш време за гејминг, а ако гејмам тоа е DotA2. Ретко да уклучам нешто друго. Во останато време се служи за сурфање и прегледување офис документи.
Генерално би сакал да осетам Level UP на перформансите во однос на примарниот систем кој го користев еден (за мене) подолг период (околу една година), а тоа беше: i9 9900K @5GHz/32GB DDR4-3600/2080Ti/1TB 970 Evo Plus/120Hz 3440x1440. Таргет систем ми е клокнат 5900X/32GB DDR4-3600/клокната 3080Ti/1 TB 980 Pro/160Hz 3440x1440. Проблем е што сум сум со mATX куќиште, а не успеав да најдам саглам mATX матична плоча, па ќе мора и куќиште да менувам за да го скоцкам новиот систем. Порачав бело NZXT H510 Elite, кое треба да пристигне за 10 дена и Gigabyte 3080 Vision да одговара со боја на куќиштето. RTX 3090 е соодветен избор за системот меѓутоа цената и е неоправдано висока дури и за ентузијасти кои можат да си ја дозволат. Ќе почекам да излезе 3080Ti па да направам надградба.

On topic, процесоров на сток буста до 4.85GHz на 5 јадрa и 4.5-4.55GHz на останатите 3. На сите одеднаш работи бустнат на 4.45GHz. Користам водено ладење NZXT Kraken X62 во куќиште со релативно доволно проток на воздух(вградени 2x140mm + 1x120mm exhaust фанови покрај двата од воденото кои се intake). Не знам како котира во однос со други примероци, не сум проверил на нет. Kако се движат кај тебе на сток?
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #25

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
112
211
Битола
Сток буст, без ПБО на едно јадро е 4.65, али на колку паѓа не приметив (сток беше 86 минути :p)

Ќе проверам покасно


Edit: Сум запишал во телефон

CB R20 се движи од 4400 до 4450, со смешни 1.05 - 1.06V

Максимален клок 4650 (single thread) и 1.181V
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,527
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно