1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kingston HyperX 3200 MHz

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Roxas, 30 Мај 2019.

Тагови:
 1. Roxas

  Roxas
  Intern

  32
  5
  27 Февруари 2019
  Student
  Do pred nekoj den si rabotese normalno ramot denes kogagoukluciv cepkav nesto vo bios probuvav da gi load-nam xmp profilite za 3000 i 3200 mhz ama go vrakjase ramot pak na 2400 mhz i sega go stavi na pola od toa.

  Koristam B450 fatal1ty gaming k4, sto mozam da napravam i kako da go vratam pak nazad na 2400 ako ne mozam na 3000-3200 ? Veke probav so vrakjanje na default settings vo bios-ot i pak na 1200 go dava ramot.
   

  Прикачени датотеки:

  • RAM.png
   RAM.png
   Големина:
   1,003.5 KB
   Прегледи:
   57
 2. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  995
  1,141
  9 Јуни 2015
  Машко
  флеширај нов биос можеби ?
  пробај стави само една плочка од ново да го прочита рамот..
   
 3. Roxas

  Roxas
  Intern

  32
  5
  27 Февруари 2019
  Student
  gi smeniv od a1 b1 na a2 i b2 i xmp profil na 3200MHz i sega valjda e okej
   

  Прикачени датотеки:

  • RAM2.png
   RAM2.png
   Големина:
   1 MB
   Прегледи:
   53
 4. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  314
  263
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Чудно зошто ти го пишува 1600мхз во Task Manager, кај мене си е 2400мхз
  Ваљда е ок сега кај тебе...

  upload_2019-5-30_14-47-3.png
   
 5. Roxas

  Roxas
  Intern

  32
  5
  27 Февруари 2019
  Student
  Prvo mislev deka e nesto do kanalite oti mi bea na a1b1 i nejkese da go prifati xmp profilot koga otvarav bios i probuvav da go load-nam. pa resiv da gi smenam vo a2b2 i togas go primi xmp 3200MHz 17-18-18-36 ama pisuvase vo taskmgr i vo cpuz povtorno polovina od toa 1600. Ne znam sto drugo da napravam.
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,592
  2,912
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пишува 1600 затоа шо еден канал е 160 мхз, а два се 3200. Провери и со цпу-з, истото ќе го видиш. 1600 е во ред.
   
  На Rukfash и SiPy` им се допаѓа ова.
 7. Roxas

  Roxas
  Intern

  32
  5
  27 Февруари 2019
  Student
  Go razbiram toa ama od druga strana mi nema smisla so istite dva DIMM-a vcera imav 2400 mhz a sega otkako cepkav malku u bios 1200 mi gi dava t.e 1600.

  A konkrentno za mojot ram ne mozam nekoe video da najdam za da go overkloknam racno. Utre win ke preinstaliram i ke vidam dali ke se resi.

  Imam i drug problem odkako cepkav so ramot, imam EVO 970 plus ssd i prefrlav fotosop i razni raboti na nego i prvo cekam tocno 6 minuti discovering files da naprai, pa posle na 0 bytes sedi 15 sekundi pake ripne na 15 bytes taka 10 pati i go bataliv. Posle toa instalirav photoshop mi se zamrzna windows-ot.

  Taka da ...
   
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,592
  2,912
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Де инсталирај cpu-z и од табот мемори еден скриншот да видиме шо вика цпуз
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  168
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе таман си е. Така покажува. Ете кај мене ДДР4 на 2133 покажува на 1066. Секогаш така покажувало.
  New Picture.jpg
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,115
  1,504
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  CPU-Z е поточен, тајминзите се ок така го појавуа и кај мене а таск менаџерот знае да заебава со информации, конфирмирај и со друга апликација како AIDA64 пример.
   
 11. Roxas

  Roxas
  Intern

  32
  5
  27 Февруари 2019
  Student
  eve screenshot
   

  Прикачени датотеки:

  • scr3.png
   scr3.png
   Големина:
   536.5 KB
   Прегледи:
   21
 12. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  836
  493
  28 ноември 2015
  Машко
  Меморијата ми е на XMP 3000 mhz и матичната ми е асрок Б450 хдв.
  Нема грешка во конфигурацијата.
  upload_2019-5-31_16-58-35.png
   
Слични теми
 1. Banjifiko
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  714
 2. gremlin
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,081
 3. Oktar
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  941
 4. uwemi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  412
 5. MasteR_#0
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  697
Вчитување...

Сподели

Вчитување...