• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,735
1,301
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Нит одложувам нит се замарам. Никогаш не сум имал проблеми дури и кога магично ви се бришеа фајлови. Не очекувам ниту да имам.

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
549
519
Струга
Нит одложувам нит се замарам. Никогаш не сум имал проблеми дури и кога магично ви се бришеа фајлови. Не очекувам ниту да имам.
И мене не ми се избришаа, не е тоа поентата. Сум имал други несакани дејствија. Еднаш доволно е да се изгореш за да ти текне да го применуваш тоа што пишав. Секој со своја глава и свој памет.

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,650
8,952
Скопје
Јас не знам зошто сеуште се молите на бога и чекате да паднит ждрепката кога ќе ви се пое*е се во системот? Во најмала рака одложетеги на што е можно повеќе денови.
Имам верба во Мајкрософт. Не кликам сам на чек фор апдејтс, кога ќе мислат они дека е најдобро нека ги пуштат :)

5 јануари 2021
95
18
Дали само на мене ми се случува ама виндоус малце зеза. Не ми дозволува да ставам прокси сервер дури по имплементација на фиксови. P.s windows 10H2 верзија. Како може да го поправам?
Мислењето е автоматски споено:

Последниве апдејти ми го прават пцто да се однесува како Комодоре 64. Дури и до деблоат скриптови. Почнува да ме боли глава.

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Дали само на мене ми се случува ама виндоус малце зеза. Не ми дозволува да ставам прокси сервер дури по имплементација на фиксови. P.s windows 10H2 верзија. Како може да го поправам?

Последниве апдејти ми го прават пцто да се однесува како Комодоре 64. Дури и до деблоат скриптови. Почнува да ме боли глава.
Бриши апдејти и блокирај ги.

5 јануари 2021
95
18
Бриши апдејти и блокирај ги.
Не функционира и плус старите верзии од истиот факинг ос се неподдржани. Ме фрустрира тој факт. Кренав раце. Работам со линукс. Барем тоа и виндоус 7 работат на постар лаптоп/ компјутер релативно брзо. За виноус 7 релативно брзо, линукс шиба ко на стероиди. Симнав линукс дистро на стариов комп и се чуствувам како да имам core i7 7700k

Виндоус ми е примарно за работа. Не би сакал да го реинсталирам после секој апдејт. И тоа шо повеќето вие чекате да се апдејтира не заврфи добро за мене. Ми се брикна компјутерот.Tldr: апдејтирај го релативно често.

И плус линукс работи на компир спецификации и е добро за некои стари машини што ми се при рака

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Не функционира и плус старите верзии од истиот факинг ос се неподдржани. Ме фрустрира тој факт. Кренав раце. Работам со линукс. Барем тоа и виндоус 7 работат на постар лаптоп/ компјутер релативно брзо. За виноус 7 релативно брзо, линукс шиба ко на стероиди. Симнав линукс дистро на стариов комп и се чуствувам како да имам core i7 7700k

Виндоус ми е примарно за работа. Не би сакал да го реинсталирам после секој апдејт. И тоа шо повеќето вие чекате да се апдејтира не заврфи добро за мене. Ми се брикна компјутерот.Tldr: апдејтирај го релативно често.

И плус линукс работи на компир спецификации и е добро за некои стари машини што ми се при рака
Ако можеш инсталирај си 7ца златна, ако неси на интел 10 факин џен као мене.

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,120
Неврленд
Не, од куп причини.
Абе бурзер Веебо, оти си ја сменил профилната? Зашо си ја истадел старата профилна? Да си ја врнеш.
Е кај мене една причина е само. Ем ес да и ебај плочата не дава.

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
549
519
Струга
Абе бурзер Веебо, оти си ја сменил профилната? Зашо си ја истадел старата профилна? Да си ја врнеш.
Е кај мене една причина е само. Ем ес да и ебај плочата не дава.
Колку и да беше постабилен Windows 7 на времето, сега ќе биде домашна обврска да се среди само за да работи како што треба. Сами девс на куп нови софтверски пакети веќе не се замараат за компатибилност на 7-ца, и еден куп проблеми доаѓаат. За гејминг да не навлегувам длабоко, застарен WDDM модел, еден куп карактеристики фалат, најголем проблем е доколку имаш постар процесор/понова графичка комбо, ништо не се игра на 7-ца.

Многу пати кажувам, има еден куп решенија за тие апдејти, тие се главен проблем во Windows 10, останато може да се занемери. Не го сфатив добро членот што сака да каже со ова но решението му е едноставно.
Не би сакал да го реинсталирам после секој апдејт. И тоа шо повеќето вие чекате да се апдејтира не заврфи добро за мене. Ми се брикна компјутерот.Tldr: апдејтирај го релативно често.
Со ова и баш не се сложувам. Зависи која дистрибуција, ама 10-ка е каде каде полесна од 7-ца, има голем перформанс аплифт на постари конфигурации, новите веќе само по себе ги оптимизираат за 10.

Кратко кажано: Помина времето за 7-ца, не си се залажувајте дека е подобар оперативен систем во 2021, некогаш бил, повеќе не.

П.С сличето е сменато од пред месец дена, чудно што сега ме примеќаш :confused:

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
549
519
Струга
Па, чудна приказна. Се извинувам за дупли пост, ќе се спои со претходно мислење но ете, станувам сабајлево, ми врогна нешто да уклучам Settings и voila, нема повеќе header, што се деси со грдото чудо не знам и не сакам да знам, но од кај мене го снема.

Не паметам да сум копал нешто поврзано со него, ама многу ми е мило што го снема.

Едит: Не ми се спои постот, изгледа само во одредени случаи спојува или е временски поврзано.

• Хаха
Реакции: Avid

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,735
1,301
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
PSU
Chieftec 600W
RAM
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
OS
Windows 10 v20H2
Кај мене стои, ама не ми пречи ама ич.
1619612746498.png

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
89
54
Предлог за 10ка при од каде да купам, достапно за Мк? Некаде до 60 долари да е..

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,735
1,301
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
PSU
Chieftec 600W
RAM
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
OS
Windows 10 v20H2

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,308
1,390
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Од пред некој ден почнав да ја добивам оваа порака откако ќе отворам MS Word или Excel
"ACTION NEEDED Your license isn't genuine and you may be a victim of software counterfeiting.'"
Можам да ја исклучам ама малку нервира и не знам дали ќе се деси нешто друго во иднина (да ми го блокираат пристапот?). Дури сакав и да купам Office (сепак човекот проаѓа низ развод му требаат пари) ама некако 100 долари годишно ми е ту мач (мислев дека е еднократно). Совет?

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,650
8,952
Скопје
Од пред некој ден почнав да ја добивам оваа порака откако ќе отворам MS Word или Excel
"ACTION NEEDED Your license isn't genuine and you may be a victim of software counterfeiting.'"
Можам да ја исклучам ама малку нервира и не знам дали ќе се деси нешто друго во иднина (да ми го блокираат пристапот?). Дури сакав и да купам Office (сепак човекот проаѓа низ развод му требаат пари) ама некако 100 долари годишно ми е ту мач (мислев дека е еднократно). Совет?
KMS_VL_ALL најнова верзија

имаше и еден workaround ама не сум сигурен дали ќе го реши проблемот
File/Account/Manage Settings и отштиклирај "Enable Optional Connected experiences".

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Офис 365 е сабскрибпн бејзд и ќе си плаќаш годишно. Офис 2019 е еднократен ама затоа е 2хх долари. Опциите мислам се познати, пиратерија или клуч од ебеј.

Sent from Телефон using Tapatalk

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,308
1,390
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
KMS_VL_ALL најнова верзија

имаше и еден workaround ама не сум сигурен дали ќе го реши проблемот
File/Account/Manage Settings и отштиклирај "Enable Optional Connected experiences".
Не ми појавува сега. Се надевам дека успеа :)

• Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,741
Членови
29,490
Најнов член