Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  114
  52
  12 Февруари 2015
  Машко
  На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  5,231
  6,631
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не мислев на Windows update туку на апдејт на драјверот на WiFi картицата.
  Кој модел е wifi картицата?
   
 3. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  208
  172
  7 Јули 2013
  Машко
  После многу години се префрлам на виндоус.
  Да прашам 2 нешта ако може:
  1. Зашо гласот се ресетира на 100% кај одредени апликации? Нешто драјверите или софтверот за глас им е швркнат? У стилот пуштам хром јутуб видео и ако му ставам пауза па пуштам пак, се ресетира на 100% гласот (шо и не е многу убаво во 4 саат сабајлечки да се дешава)
  2. Дали има начин во самиот taskbar каде што ми се апликациите да се додаде close копче, а да се тргне тоа лентата на максимизираните прозорци? Или барем да се направи на среден клик да гаси апликација, место да вклучува нов прозорец од неа.
   
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  5,084
  9,031
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  1. Тоа ми се случувало со лоши драјвери (некомпатибилни за малку - дозволуваат да се инсталираат, но не работат како што треба, или пак се премногу стари/премногу нови)
  2. Десен клик и Close Window (ако уште постои на 10-ка :hay:).
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Пиши во Start > Sound > Speakers > Properties > Enhancements и види дали е штиклирано Loudness Equalization или некој друг ефект.
  Ако користиш Youtube екстензија види дали таа ти се меша. Трета работа што ми текнува е контрол панелот од самата звучна па да има уклучено некој ефект.

  За другото прашање ти треба mouse macro или macro за тастатура. Тие работи не се нативно подржани.
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  633
  386
  8 Август 2017
  Машко
  Вифи картицата, драјверот е од Делл официјалниот Сајт последниот упдејт од 2016та. Инаку го решив со исклучување на тоа Фаст Боот, тхенкс, ајде уште со звукот помош, никако да го решам, значи гледам филм/серија во КМПлејер, правам пауза, да видам нешто на нет, дали ми пишал некој на Фејс или слично. после некоја секунда се враќам назат, го отпаузирам и гласот се повишува за некои 20-30%. Ова се дешава сако кога имам слушалици ставено во џекот, што ја прави ситуацијата по неподнослива, и морам да кликам Ф11 да го смалам звукот, па ако е темно во собата, ќе згрешам и ќе претиснам Ф10 и ќе ми се пушти следниот филм. Не е до КМПлејер, ова се дешава и онлајн на пример сеедр.ком.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Пиши во Старт > Sound одбери communications > When Windows detects communications activity > Do nothing

  Потоа > Sound > Speakers > Properties > Enhancements > Loudness Equalization > одштиклирај
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  633
  386
  8 Август 2017
  Машко
  И двете се со тие опции, освен тоа Immediate Mode се друго е одштиклирано.
   
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Вози го со PnP драјвер
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  418
  201
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Па после во недела на евтина струја all inclusive update на се и сешто. :D
   
 11. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  391
  118
  13 Април 2007
  Машко
  @StOrMK , или секој работен ден од 14:00 до 16:00 .
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 12. windows8

  windows8
  On your way to fame

  727
  919
  12 Февруари 2012
  Машко
  Нов диск првпат ке се инсталира, од каде е најдобро да симнам windows 10 од официјалната страна па да го активирам со кмс или од торент?
   
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Симни си од мајкрософт директно, после активирај само.
   
  На Astro и windows8 им се допаѓа ова.
 14. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,796
  1,350
  17 Август 2014
  Машко
  Ај тука ќе прашам ако не е на соодветно место преместете го.

  Значи на лаптопот коа ќе го склопам екранот уште продужува да си работи, ми стигаат нотификации од вибер, од самиот видноус и слично, а лаптопот е склопен. Не заспива чим го склопам екранот?

  Како се правеше тоа?
   
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
 16. Rac58

  Rac58
  Intern

  117
  47
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Еве ти линк за да го симнеш Windows 10 Pro или Home со последниот Update 1709. Линкот е проверен и нема ниту вируси,ниту малвери, и воедно заштедуваш 1 до 2 часа за од основниот Windows 10, се апдејтува до верзијата 1709./www.heidoc.net/joomla/technology-science/microsoft/67-microsoft-windows-and-office-iso-download-tool
   
  На marko.bangiev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rac58

  Rac58
  Intern

  117
  47
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  /www.heidoc.net/joomla/technology-science/microsoft/67-microsoft-windows-and-office-iso-download-tool Ова е најдобар линк.
   
 18. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  114
  52
  12 Февруари 2015
  Машко
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Дечки за да не враќам назад на темава, памтам имаше дискусија околу овие лиценци...на крај заклучокот кој е? Леџит се, све е океј или фејк?
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Купив, па ќе пробам...ќе пишам инфо тука.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  И? Што се случи ? Помина ли активацијата?
   
 22. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  208
  172
  7 Јули 2013
  Машко
  За 1 - има шанси да излезе да е ради некоја у „Let applications take control of volume“ стил на опција (не знам на памет како беше, пошо не сум моментално на виндоус) и сега не се случува толку често, ама приметив дека сеуште се случува у некои сценарија. Има шанси да е ради драјверот на ROG-от.
  За 2 - покрај десен клик и гаси (didn't want that) гледам постои и опција со hover и се појавува thumbnail со опција за гасење на апликацијата, инаку не се снајдов со macros да го направам на среден клик.

  Како и да е, дали има опција да се тргне title bar-от од сите апликации кога ќе ми се макзимизирани? Си прашувам онака за експериментирање да видам дали ќе се навикнам така.
   
 23. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Да да, сега за сега све е океј, поминаа неколку апдејти. Ќе пишам повторно викендов како ќе биде.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,643
  11,161
  2 Август 2012
  Машко
  Win+F11
  или
  WinExplorer v1.30

  Или autohotkey или макро за маус. Autohotkey се подесува да реагира program specific
   
 25. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  260
  210
  27 Јануари 2013
  Машко
  Тие клучеви се блокираат (blacklist) после извесен период од месец, два или три. Би било добро да направиш еден експеримент, доколку си во можност, на истата таа машина на која си активирал со овие клучеви да направиш свежа инсталација после 3-4 месеци и да видиш дали автоматски ќе се активира.
   

Сподели