1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Virus folder.exe

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од miamia005, 24 Февруари 2012.

 1. miamia005

  miamia005
  Intern

  15
  4
  11 Септември 2011
  Здраво дечки,

  Имам еден проблем и се надевам некој од вас ќе ми помогне да го решам.
  На УСБ ми се појави folder.exe вирус, т.с. сите фолдери што ги имав сега се називот.exe и што е најголем проблем не ми ги отвара, не можам да пристапам до фајловите а ми се мн битни, цела работа ми е таму.
  Ги имав истите податоци и во пц, ама бидејќи усб-то беше ставено во пс-то и таму не можам да им пристапам и ги избришав.
  Како да го отстранам вирусот од комп а да ги зачувам податоците.

  Please help:)
   
 2. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,830
  818
  14 Декември 2007
  Машко
  Првично крени бутабилно Ubuntu и пробај преку него да пристапиш до податоците. .exe-то нема да ти прави проблем таму, бидејќи ГНУ/линукс чита различни извршни фајлови. Тоа е првиот чекор, а вториот е формат на усб, и Hitman Pro па Malwarebytes чистење.
   
  prichina, StalkeR и на psyside им се допаѓа ова.
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,868
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Треба да го ставиш УСБ-то во компјутер без ауторан. Прилично е комплицирана дезинфекцијата. Во принцип треба:
  1. Да ги ископираш фајловите кои ти се важни на хард;
  2. Да форматираш УСБ-то;
  3. Да ги вратиш фајловите.
   
 4. pilch@rd

  pilch@rd
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Како што кажа Фаталниот, најдобар начин е MiniLinux (Hirens Boot) и да си ги префрлиш податоците на друго чисто USB. Друг начин би бил, модификација на autorun.inf за да го оневозможиш активирањето на .exe фајлот..Истотака погледни ја и странава..Има корисни информации за тоа како да се отстрани вирусот.
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,868
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  miamia005 има барбика за аватар, 6 коментари тотал сосе овој и и објаснувате да стави мини линукс, :DDD
  Во друг пост 100 објаснувања даовме за Хаиренс па не успеа, а камо ли сега :D
  Мој совет, однеси си го кај другарче што ти работи со компјутери да ти го исчисти...
  ...со оглед дека ти беше итно, сигурно си завршила работа до сега :D
   
  На olikomerc и Tonino им се допаѓа ова.
 6. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,239
  257
  1 Мај 2008
  Вака.... Според мене наједноставна метода е, да го отвориш усбто со Winrar (навигирај преку winrar-от до усбто), и таму ќе ти се покажат сите податоци што ги има усбто. И тие податоците што си ги имал на усбто, ти се таму. Само што тие се направени hidden. Копирај ги податоците од усбто (фолдерите без .exe наставката) на компјутер, и потоа форматирај го усбто. И ете ти ги податоците на компјутер, и чисто усб.
  А исто така можеш и само да ги избришеш Autorun и тие фолдерите со .exe наставка. :)
   
  На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
 7. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,125
  596
  6 Јануари 2012
  Машко
  И јас мислам дека со Ubuntu ќе успееш.
  Да не отворам нова тема па да прашам овде: Имам УСБ и пред некој ден инсталирав работи на него и сега не можам да го форматирам, а не ми се некој битни работи значи ми треба само формат. Ако некој знае некој софтвер нека ми го каже :)
   
 8. miamia005

  miamia005
  Intern

  15
  4
  11 Септември 2011
  Фала на сите за помошта, средив одма по првиот коментар на fuUuUzZzZy.
  А ти GavnerPurl мора да си некој опасен мангуп, не ми кажувај мене што да правам, за тебе сум Бил Гејтс :cool:
   
  На prichina и DaciSS им се допаѓа ова.
 9. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,830
  818
  14 Декември 2007
  Машко
  @alumen, Пробај со HP USB Disk Storage Format Tool. Прилично сум сигурен дека ќе успееш. Стотици пати ми се има најдено ова мало и екстремно корисно алатче.

  @miamia, баш ми е мило што успеа.
   
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,868
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Јас пробав да те одбранам од линукси и бутабилни дискои... ако ти се праат тие екскурзии слободно пробувај...
  Башка тоа, Бил Гејтс не става аватар од Џастин Бибер со плава перика.
   
  На jimmyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 11. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,125
  596
  6 Јануари 2012
  Машко
  @fuUuUzZzZy Ова не ми помогна, ево слика што е проблемот, едното софтверче е ти што ми го даде, а другото е од компјтерот (десен клик Format).

  PROBLEM!!!.JPG
   
 12. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,239
  257
  1 Мај 2008
  Види да не имаш на усбто, некое копче. Некои усбиња имаат такви копчиња кои ги прави read-only.
   
 13. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,125
  596
  6 Јануари 2012
  Машко
  Фала на сите :)
  Сепак се снајдов, без никакви програми :) Ако сакате може да ви поставам и едно туторијалче :)
   
 14. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  600
  162
  29 Септември 2010
  Секако дека сакаме :D
   
 15. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,125
  596
  6 Јануари 2012
  Машко
Слични теми
 1. DF-1
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,866
 2. varelg
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,207
 3. ole90
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,177
 4. Smoking4e
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  909
 5. it.freak
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,016
Вчитување...

Сподели

Вчитување...