1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Virus folder.exe

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од miamia005, 24 Февруари 2012.

1. miamia005

miamia005
    Intern

15
    4
    11 Септември 2011
    Здраво дечки,

Имам еден проблем и се надевам некој од вас ќе ми помогне да го решам.
    На УСБ ми се појави folder.exe вирус, т.с. сите фолдери што ги имав сега се називот.exe и што е најголем проблем не ми ги отвара, не можам да пристапам до фајловите а ми се мн битни, цела работа ми е таму.
    Ги имав истите податоци и во пц, ама бидејќи усб-то беше ставено во пс-то и таму не можам да им пристапам и ги избришав.
    Како да го отстранам вирусот од комп а да ги зачувам податоците.

Please help:)

2. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,827
    810
    14 Декември 2007
    Машко
    Првично крени бутабилно Ubuntu и пробај преку него да пристапиш до податоците. .exe-то нема да ти прави проблем таму, бидејќи ГНУ/линукс чита различни извршни фајлови. Тоа е првиот чекор, а вториот е формат на усб, и Hitman Pro па Malwarebytes чистење.

prichina, StalkeR и на psyside им се допаѓа ова.
  3. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,772
    2,902
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Треба да го ставиш УСБ-то во компјутер без ауторан. Прилично е комплицирана дезинфекцијата. Во принцип треба:
    1. Да ги ископираш фајловите кои ти се важни на хард;
    2. Да форматираш УСБ-то;
    3. Да ги вратиш фајловите.

4. pilch@rd

pilch@rd
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    Како што кажа Фаталниот, најдобар начин е MiniLinux (Hirens Boot) и да си ги префрлиш податоците на друго чисто USB. Друг начин би бил, модификација на autorun.inf за да го оневозможиш активирањето на .exe фајлот..Истотака погледни ја и странава..Има корисни информации за тоа како да се отстрани вирусот.

5. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,772
    2,902
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    miamia005 има барбика за аватар, 6 коментари тотал сосе овој и и објаснувате да стави мини линукс, :DDD
    Во друг пост 100 објаснувања даовме за Хаиренс па не успеа, а камо ли сега :D
    Мој совет, однеси си го кај другарче што ти работи со компјутери да ти го исчисти...
    ...со оглед дека ти беше итно, сигурно си завршила работа до сега :D

На olikomerc и Tonino им се допаѓа ова.
  6. Vlatzki

Vlatzki
    Gaining Experience

1,218
    227
    1 Мај 2008
    Вака.... Според мене наједноставна метода е, да го отвориш усбто со Winrar (навигирај преку winrar-от до усбто), и таму ќе ти се покажат сите податоци што ги има усбто. И тие податоците што си ги имал на усбто, ти се таму. Само што тие се направени hidden. Копирај ги податоците од усбто (фолдерите без .exe наставката) на компјутер, и потоа форматирај го усбто. И ете ти ги податоците на компјутер, и чисто усб.
    А исто така можеш и само да ги избришеш Autorun и тие фолдерите со .exe наставка. :)

На zorandesign му/ѝ се допаѓа ова.
  7. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    И јас мислам дека со Ubuntu ќе успееш.
    Да не отворам нова тема па да прашам овде: Имам УСБ и пред некој ден инсталирав работи на него и сега не можам да го форматирам, а не ми се некој битни работи значи ми треба само формат. Ако некој знае некој софтвер нека ми го каже :)

8. miamia005

miamia005
    Intern

15
    4
    11 Септември 2011
    Фала на сите за помошта, средив одма по првиот коментар на fuUuUzZzZy.
    А ти GavnerPurl мора да си некој опасен мангуп, не ми кажувај мене што да правам, за тебе сум Бил Гејтс :cool:

На prichina и DaciSS им се допаѓа ова.
  9. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,827
    810
    14 Декември 2007
    Машко
    @alumen, Пробај со HP USB Disk Storage Format Tool. Прилично сум сигурен дека ќе успееш. Стотици пати ми се има најдено ова мало и екстремно корисно алатче.

@miamia, баш ми е мило што успеа.

10. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,772
    2,902
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Јас пробав да те одбранам од линукси и бутабилни дискои... ако ти се праат тие екскурзии слободно пробувај...
    Башка тоа, Бил Гејтс не става аватар од Џастин Бибер со плава перика.

На jimmyMK му/ѝ се допаѓа ова.
  11. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    @fuUuUzZzZy Ова не ми помогна, ево слика што е проблемот, едното софтверче е ти што ми го даде, а другото е од компјтерот (десен клик Format).

PROBLEM!!!.JPG

12. Vlatzki

Vlatzki
    Gaining Experience

1,218
    227
    1 Мај 2008
    Види да не имаш на усбто, некое копче. Некои усбиња имаат такви копчиња кои ги прави read-only.

13. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Фала на сите :)
    Сепак се снајдов, без никакви програми :) Ако сакате може да ви поставам и едно туторијалче :)

14. Ceco

Ceco
    Gaining Experience

597
    160
    29 Септември 2010
    Секако дека сакаме :D

15. alumen :)

On your way to fame

1,125
    596