1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Stobi Serif font

Дискусија во форумот 'Останато' започната од AleksandarCaki, 9 Март 2016.

 1. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  588
  1,409
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Здраво, имам потреба од Stobi Serif фонтот, но никако неможам да го најдам. Ќе може ли некој да сподели доколку го има. (Да, барав на гугл) :) Фала однапред!
   
 2. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  588
  1,409
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
 3. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  588
  1,409
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Фак, се плаќа. Има ли некој што би го споделил доколку го има?
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,924
  4,129
  28 oктомври 2008
 5. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  588
  1,409
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Барав тука, го нема Стоби Сериф, само некои верзии на сериф има. Овој Стоби Сериф е фонт направен за потребите на владава на РМ, е сеа, професоркава од факултет ме замоли да и го најдам бидејки најверојатно и треба за некој документ во врска со тоа. Ама сфатив дека го нема во комерцијална употреба. Ама па сега и бараат со тој фонт да се пишувало, па треба да го најдам....
   
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,924
  4,129
  28 oктомври 2008
 7. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  588
  1,409
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Скола санс е бесплатен на страната, но не и стоби.
   
 8. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,295
  2,344
  9 Февруари 2011
  Ќе ти го дадам утре од сабајле, ваљда нема да заборавам.
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  588
  1,409
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  @Gaston ќе те потсетам, фала
   
 10. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  443
  366
  28 Јануари 2008
  Машко
  Така де, на сите ни е јасно. Не си ти(јас) тој што треба да оправа. Ми дојде да напишам бидејќи слично искуство имав пред некое време со истиот фонт, па ми се виде згодна темава за коментар на апсурдите на нашето време. Секоја чест на @Gaston. А колку е легално незнам ни јас, можеби се сменило нешто од 2013 навака.
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,901
  2,141
  19 Јули 2013
  Фонтот е направен од Ласко по нарачка на министерство за информатички науки. Значи платен е со пари од буџетот, односно со наши пари. Така да имаме потполно право на него.
   
  Zippo, [email protected]@[email protected]@N и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 12. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  588
  1,409
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Незнам зошто се избришани мислењата на темава, некои правила повредивме? :)
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,079
  1,360
  5 oктомври 2007
  Машко
  Pravilo: Zabraneta piraterija
   
 14. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  398
  197
  26 ноември 2008
  Машко
  Дали го има некој горенаведениот фонт?
   
 15. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

 16. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  52
  28 Јули 2017
  Машко
  Дали уште го има некој овој фонт, нека прати во ПП.
   
 17. Jack Daniel's

  Jack Daniel's
  Intern

  1
  0
  24 Април 2019
  Здраво,
  Истиот проблем и кај мене...
  Успеав да најдам само по некој од фонтовите Stobi Serif и Stobi Sans. Имам потреба од двата комплета. Ве молам доколку некој може да помогне нека ми пише во порака.
  Благодарам!
   
 18. Чорбаџија

  Чорбаџија
  Intern

  1
  0
  20 Декември 2018
  Машко
  После 2 години, успеа ли некој да го најде овој фонт? :) Stobi Serif
   
 19. nodalv

  nodalv
  Intern

  1
  0
  13 Август 2019
  Машко
  Колку што разбрав фонтот Stobi е направен за Владата на Р.Македонија и не е за комерцијална употреба, значи не може да се симне.
  Зошто владини институции праќаат документи (.pdf) во кои е интегриран овој фонт е прашање за друга тема.
  Four font families (StobiSerif , StobiCnSerif , StobiSans and StobiCnSans) are made for the needs of the Government and are not for commercial use.
  Behance
   
 20. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  740
  671
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Лошо си разбрал, и тој што напишал некако слабо му оди семантика или пробува да се направи паметен. Владата треба прецизно и јасно да наведе дали и како го заштитува пренесеното авторско право на фонтот. Доколку не е заштитено, станува општо добро кое смее да се споделува и да се користи неограничено.
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,421
  12,579
  2 Август 2012
  Машко
  Ако имате pdf со embeded font чичко Флегма може да ви го екстрактира ако сакате
   
  На zdravkovskii и Zippo им се допаѓа ова.
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,901
  2,141
  19 Јули 2013
  Фонтот беше споделен уште кога беше отворена темава, но управата одлучи дека тоа е пиратерија и ја избришаа објавата.
   
 23. Петар Петренко

  Петар Петренко
  Intern

  1
  1
  20 oктомври 2019
  Машко
  SkolaSans и SkolaSerif се одлични фонтови, само имајте на ум дека карактерите се за околу 20% поголеми од стандардните. На пример, Times New Roman 12 pt и SkolaSans (SkolaSerif) 12 pt не се еднакви по големина. Овие вториве се поголеми. Значи, ако сакате да бидат со големина како Times New Roman 12 pt, треба да ги подесите на 10 pt.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. taranenik
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  3,669
 2. sajd
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,189
 3. alzar
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,019
 4. Mo3oK4e
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  782
 5. NERD.
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  471
Вчитување...

Сподели

Вчитување...