1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  Mит.
  --- Споени мислења, 29 Јуни 2020 ---
  S20 пред и после апдејтот од Јули,

  1661a9b-1~2.jpg 51915c1~2.jpg

  @gremlin
   
  DarkoV, PC_GAMER и на gremlin им се допаѓа ова.
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,480
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  @psyside Уште го немам добиено апдејтот ... ќе направам споредба штом ми стигне ОТА ...

  Околу SD 865, SoC-от е побрз во мулти кор а во сингл кор и во сценарија каде две јадра се доволни ексниос-от е ист или побрз.

  М5 јадрото е брзо скоро колку најбрзото јадро на 865-ката и ексиносот има две такви но останатите три јадра на 865-ката се А77-ки на 2.42Ghz версус ексиносот кој има 2 М5-ки плус две А76-ки и затоа губи во мулти кор А76-ките се инфериорни и М5-ките не можат да надокнадат целосно за тоа.
   
 3. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  45
  40
  4 Август 2014
  Чекај, ова е споредба с20 ексинос со снапдрагон?

  И ваљда мислиш јунски апдејт, пошо јулски уште нема?!

  И кога се спомна апдејти, иам с20+ телеком. Имаш инфо зашто скокаат апдејти преку еден месец? Пример, мајскиот го добив на 2ри мај, за јуни неам ни еден, а јули претпоставувам ќе го добијам одма чим излезе... Истово искуство го иам и со претходните самсунзи (ноте 9 и с9)
  Испратено од SM-G985F преку IT.mk форум апликација
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  Не, ова е споредба на S20, zoom at 30x before and after, сликата е зум од зум затоа квалитетот е послаб + компресирана, но сепак импресивно подобрување.

  Да јунски my bad. По реони се иде, можеш да си флешуваш ако не ти се чека....
   
  На darko_spiroski му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  212
  117
  16 Јуни 2017
  Машко
  Дали на А40-ка 4GB RAM му се доволни за мазно да работи андроидот, секако, ако се земат предвид и вообичаените основни апликации (и нивните апдејти) од типот на Viber, WhatsApp, Facebook Messenger, некој веб-пребарувач итн.? Дали како за денешниве потреби воопшто се доволни 4GB RAM или, пак, полека се поместуваат границите за поголема меморија?
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  Солидно работи, споричко али солидно. Изгаси се што не користиш од апликации, стави во слип/дип слип.
   
  На TexasUS и PC_GAMER им се допаѓа ова.
 7. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Screenshot_20200630-021659_Device care.jpg
  A51, над 2.8 не преминало. Активно користење Instagram, Messenger, Outlook, Chrome... Сосема е во ред. Со напомена bloatware некои глупости изгасени.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  RAM никогаш доволно. Note8 со 6GB RAM.
  Screenshot_20200630-025349_Device care.jpg
   
  The Geek Boy, PC_GAMER, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  45
  40
  4 Август 2014
  Знам за флешувањето, така правев навремето со с7 еџ :)
  Мислев дане има шема некоја да се исфорсира ота апдејтот поинаку :)
  Инаку јас на мојот не добив јунски апдејт, вероватно директно на јулски ќе се оди...
  Испратено од SM-G985F преку IT.mk форум апликација
   
 10. DarkoV

  DarkoV
  Intern

  38
  25
  29 oктомври 2016
  Машко
  Ова не знаев дека користат и различни камери велиш самусунг камерата има подобара слика?
   
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,480
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не, истата камера е и истиот сензор но имаат мали разлики во процесирање на сликата бидејќи имаат различни процесори.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DarkoV

  DarkoV
  Intern

  38
  25
  29 oктомври 2016
  Машко
  Така и си мислев само горе дечкото имаше пишано кај ексинос моделите ставаат и самсунг камера затоа прашав, иначе имам гледано ревјуа и за некоја нијанса излага дека SD процесорите подобри слики имаат/процесираат
   
 13. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  45
  40
  4 Август 2014
  Грешка е gremlin нешо... Ексинос моделите користат самсунг сензор во камерата, а снапдрагон користи сони. Дури сониевиот сензор е лимитиран за да ги приближат сликите... И процесирањето на сликите дава разлика, ама и самиот сензор...

  The Exynos Galaxy S20 and S20+ don't use the same main camera sensor as the Snapdragon models

  Испратено од SM-G985F преку IT.mk форум апликација
   
  На Скоти и DarkoV им се допаѓа ова.
 14. DarkoV

  DarkoV
  Intern

  38
  25
  29 oктомври 2016
  Машко
  Можно само ми е чудно што не можам да најдам инфо на друго место и овие јутубери не спомнуваат такво нешто за сензорите на камерите
  View: https://youtu.be/6CUSe8kgIE8
   
 15. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  853
  333
  9 Август 2018
  Машко
  Дечки само на вас ви го вчитува форумот споро од Samsung Browser?
  Еве што имам симнато
  Screenshot_20200630-211427_Samsung Internet.jpg Screenshot_20200630-211458_Samsung Internet.jpg
  Пробав и со исклучени блокатори на реклами, и со исклучени Add - Ons, и со Google Chrome пробав ама пак форумот нешто споро го вчитува. Си функционира нормално, ама споро се вчитува, а и кога ќе кликнам ми се допаѓа ми дава да потврдам.
  Не е до интернетот 100% оптика Неотел 50/50, а другите форуми си ги вчитува нормално.
  Ова само до Samsung уредите да не е? Како е кај вас вчитувањето?
   
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,480
  1,965
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Можно е, да овој типов е доста кредибилен но нема ставено слика или доказ за сензорот на сд865 и плус ова инфо е пред да излезе на продажба, јас се водев по С10 серијата но можно е сепак и такво нешто да направиле.

  @The Geek Boy последно време форумот споро се отвара насекаде приметно поспоро се отвара и на ПЦ не е до браузерот.
   
  На DrMTR и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 17. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  45
  40
  4 Август 2014
  И на с10ките беше исто. Јутуберите не го кажуваат тоа јер самсунг дебело плаќа да се премолчи... Има редит тредови насекаде за ова, за с10ките чак и на xda има... Не е ново, од с8миците мислам навака, сите ексиноси добиваат isocell од самсунг, а сите снапдрагони добиваат imx од сони...

  Еве тред за с10

  Galaxy S10 Camera sensors | Android Development and Hacking


  Поентата е што секогаш сониевиот сензор може повеќе, исто како што снапдрагонот може повеќе последниве 2 години, но секогаш ги лимитираат за да бидат тука така, без видливи и големи разлики.
  Тука е и делумно она зошто батеријата трае повеќе на сд во однос на ексинос, а и помалку загрева.

  Испратено од SM-G985F преку IT.mk форум апликација
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  По втор пат, не се базирајте на рекла казала, телефоните имаат исти пероформанси на камера т.е. дури и подобар е Exynos во процесирање оваа година. Сензорите се истите, со исти спецификации правени по иста лиценца од различна фабрика, малата разлика во приказ доаѓа до процесирањето на ISP-те, не од сензорите.

  Ништо не се лимитира.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 19. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  45
  40
  4 Август 2014
  Јас само кажав дека се различни сензорите, не се истите 2. Тоа дека се по исти спецификации правени горе доле е точно, и за квалитетот на сликите разликите се минимални, за 95 % од корисниците буквално неприметливи. Еве јас користам с20 со ексинос и камерата е топ. Зборот ми беше пошо нели темава е за самсунг, да знаат корисниците дека сензорот на камерата не е буквално истиот во 2та модели.


  Испратено од SM-G985F преку IT.mk форум апликација
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. nashio

  nashio
  Gaining Experience

  366
  350
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Користам Note8, Snapdragon верзија. (овој шо го огласив)

  Некако се двоумам дали да го продам оти многу телефон за малку пари е. Сакам да прашам дали некој знае за добар ром?
  Кога би имал ром без глупостиве од самсунг, тогаш ќе биди идеален телефон(за мене).
   
  Последна промена: 1 Јули 2020
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,637
  4 Септември 2008
  Samsung нема глупости, си се помешал со некој друг уред :p
   
 22. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,153
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Кој глупости поточно, јас ја имам Ексинос верзијата, за овие скоро 3 години, не можам да се пожалам на некој проблем.
   
  На Скоти и SiPy` им се допаѓа ова.
 23. nashio

  nashio
  Gaining Experience

  366
  350
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  FB, Insta, Sprint, Amazon, Google(Duo, Movies, Music...)Briefing, Email, Galaxy Store, Game Launcher, AR Services има уште вакви шо не ги користам, не се бришат, а седат и некогаш ги гледам активни се.
  Би сакал чист ром шо ќе ги нема тие шо можи да ги нема
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,153
  682
  8 Август 2017
  Машко
  Мислам дека го знам одговорот но, да прашам и овде: Ноте 9 или А71
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Note си е Note, само внимавај многу кога ќе купуваш. Колега купи скоро од Мобеликс и сменето е скоро се на него освен дисплеј.

  Задното капаче, задното стакленце на камерите, сумњиво ми е дека и камерите се сменети, пенкалцето, фингерпринтот...правевме споредби со мојот Note8 и вадев далеку подобри слики.
   
  The Geek Boy, DrMTR и на nashio им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...