• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Наочари за заштита од зрачењето од мониторите

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
481
398
Skopje
Сепак на преглед ми рекоа дека ми треба диоптер а не за заштита.

Да бидам искрен, да не ми кажевте тука 3/4-ца да проверам диоптер...

Сам се убедував дека немам проблеми со видот туку ми е од монитор. :D
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
349
418
Дома
Сепак на преглед ми рекоа дека ми треба диоптер а не за заштита.

Да бидам искрен, да не ми кажевте тука 3/4-ца да проверам диоптер...

Сам се убедував дека немам проблеми со видот туку ми е од монитор. :D
Жал ми е за диоптерот, ама подобро вака и да немаш проблеми, отколку да се мачиш со главоболки и вртоглавици. Ќе си ја видиш разликата на следно седнување пред компјутер со наочарите. :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Да не се повтроувам, само ќе се линкам.

Прочитајте ја цела тема има и задовлни дечки кои ги послушале моите совети. Референци
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
312
371
Сепак на преглед ми рекоа дека ми треба диоптер а не за заштита.

Да бидам искрен, да не ми кажевте тука 3/4-ца да проверам диоптер...

Сам се убедував дека немам проблеми со видот туку ми е од монитор. :D
Таман, ем ќе глеаш сеа, ем стаклата пак можеш со филтри да ги земеш :D
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,742
3,111
И јас имам со блу филтер, поточно имав. Се брише ако користиш онакви марамици од КАМ маркет, а се брише (ама поспоро) и само со микрофибер.

Околу 3 години ми се стаклата. Можда твојов Јапански е поквалитетен :) мојот незнам каков беше од оптика мима.
Кога ги купував ми рекоа дека најодозгора има заштитен слој што ги чува сите слоеви одоздола и синиот и УВ и не знам уште кој.
А за бришење никогаш не сум користел од тие марамчиња, ги бришам со тие малите крпчиња за наочари, микрофибер или какви и да се или со маица ако нема крпче при рака :) Важно да не остава влакненца.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,265
8,528
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Vektor666

Intern
25 октомври 2020
8
15
Imam eden par od aliexpress, imat malce zolt tint no toa valida za da se namali plavata svetlina... imam probano da svetam so laser na stakloto i uspesno blokira okolu 80% od svetlinata na laserot. Spored toa valida zastituvaat nesto od nesto...
okolu 7 evra gi plativ QplNv51.jpg
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,953
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно