• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти - Општа Дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    429

Filip95

Intern
18 април 2018
29
9
Јас повеќе не се замарам ниту пак сакам со "високо квалитетните" поштенски услуги што нашава пошта ги има. Многу изминати пати бев украден од нивна страна (покрај жалби ниту еднаш не сум бил рефундиран) и затоа решив се што ќе нарачувам ќе биде преку DHL Express, FedEx или пак слична поштенска услуга. Ќе платам малку повеќе но затоа до пред врата фино лепо ќе ми ја достават пратката. Нарачав на 31.12 една пратка и веќе на 3 Јануари ја добив истата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
741
405
Јас повеќе не се замарам ниту пак сакам со "високо квалитетните" поштенски услуги што нашава пошта ги има. Многу изминати пати бев украден од нивна страна (покрај жалби ниту еднаш не сум бил рефундиран) и затоа решив се што ќе нарачувам ќе биде преку DHL Express, FedEx или пак слична поштенска услуга. Ќе платам малку повеќе но затоа до пред врата фино лепо ќе ми ја достават пратката. Нарачав на 31.12 една пратка и веќе на 3 Јануари ја добив истата


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се е тоа убаво, ама пратка од 10-ина долари преку FedEx или DHL?
Не мислиш дека кај нас ќе купиш нешто екстра квалитетно за тие пари? Или ќе нарачаш од сајт во Европа?
 

Filip95

Intern
18 април 2018
29
9
Се е тоа убаво, ама пратка од 10-ина долари преку FedEx или DHL?
Не мислиш дека кај нас ќе купиш нешто екстра квалитетно за тие пари? Или ќе нарачаш од сајт во Европа?
Е да имаш право. Зборев за поголема сума на пратки. $100, 150... Инаку за ситно нешто, точно не се ни исплати да се нарачува воопшто. За жал сепак останува пак мак пошта


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
88
209
Скопје
Прескокнете ја целосната процедура на отворање на сајтот на пошта:
https://www.posta.com.mk/tnt/api/query?id=вашиотTrackingNumber
пример
https://www.posta.com.mk/tnt/api/query?id=RB0000000000000SG
Можете да ги проверувате пратките со горенаведената адреса на Visualping: #1 Website change detection, monitoring and alerts и да ви стигаат информации на мејл доколку има промена на сајтот.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Прескокнете ја целосната процедура на отворање на сајтот на пошта:
https://www.posta.com.mk/tnt/api/query?id=вашиотTrackingNumber
пример
https://www.posta.com.mk/tnt/api/query?id=RB0000000000000SG
Можете да ги проверувате пратките со горенаведената адреса на Visualping: #1 Website change detection, monitoring and alerts и да ви стигаат информации на мејл доколку има промена на сајтот.
upload_2020-1-13_18-36-35.png
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
809
396
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Само преку VPN работи саглам. Иначе уште ја чекам праткава од 22 декември... Телефон е во прашање со поголема вредност и абер нема, не знам кој и каде заглави...
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
741
405
Само преку VPN работи саглам. Иначе уште ја чекам праткава од 22 декември... Телефон е во прашање со поголема вредност и абер нема, не знам кој и каде заглави...
Се е заглвено. Кај мене почнаа сами да ги дигаат времињата по 15 дена за ситници.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,405
3,962
Скопје
Од 28 октомври чекам екран за таблетот, комунициравме со тој ликот као да почекам да не му отварам диспјут, ќе ми прател друг, а сега не гледам опција за отварање диспјут од Ибеј. Тој тракинг бројот врска нема, никаква активност од 3 ноември.

Муабетот ми е дали тој стварно нема пратено или некаде е изгубено, или ќе стигне некогаш...
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Јас на ebay кога порачувам (ретко се случува) и ако поминат 60 дена си барам refund.
Доколку производот стигне, им ги враќам парите назад. Се договарам и со продавачот за ова.
 

Riste19

Gaining Experience
14 ноември 2016
599
241
Од 28 октомври чекам екран за таблетот, комунициравме со тој ликот као да почекам да не му отварам диспјут, ќе ми прател друг, а сега не гледам опција за отварање диспјут од Ибеј. Тој тракинг бројот врска нема, никаква активност од 3 ноември.

Муабетот ми е дали тој стварно нема пратено или некаде е изгубено, или ќе стигне некогаш...
Се случува.. Исто и јас имав екран за моб тел порачано пред 2 години преку Чајна Пост Регистеред исто крајот на октомври, стигна после 20ти јануари.
Што ти дава информации на тракинг, провери и на https://www.postaonline.cz/en/trackandtrace обавезно, види дали воопшто е стасана во европа.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,405
3,962
Скопје
Се случува.. Исто и јас имав екран за моб тел порачано пред 2 години преку Чајна Пост Регистеред исто крајот на октомври, стигна после 20ти јануари.
Што ти дава информации на тракинг, провери и на https://www.postaonline.cz/en/trackandtrace обавезно, види дали воопшто е стасана во европа.
Не дава ништо за бројов (UT514122011CN). Му отворив диспјут да врати пари, па ќе видиме. Ако стигне, ќе му платам, не е проблем тоа.

Друг преварант пред месец дена ставил адреса дека од Германија испорачува, а повеќе од месец го чекам, Европа генерално за 2 недели стига. Му отворив диспјут, одма врати кешот.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
741
405
По истекување на предвидениот рок на eBay имате уште 30 дена за отварање диспјут. Евидентно е дека обичните пратки со Кинеска пошта ретко доаѓаат пред истек на 60 дена.
Со отварање на диспјут веднаш по предвидениот рок, ви остануват сите диспјути во историја. Џабе што му ги враќате парите на продавачот кога тоа никаде не стои во податоци на eBay. Кога процентот на отворени диспјути ќе надмине одредена вредност, ќе ви ја тргнат заштитата. Си правите сами лошо а и на останатите кои порачуваат од МК.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,405
3,962
Скопје
По истекување на предвидениот рок на eBay имате уште 30 дена за отварање диспјут. Евидентно е дека обичните пратки со Кинеска пошта ретко доаѓаат пред истек на 60 дена.
Со отварање на диспјут веднаш по предвидениот рок, ви остануват сите диспјути во историја. Џабе што му ги враќате парите на продавачот кога тоа никаде не стои во податоци на eBay. Кога процентот на отворени диспјути ќе надмине одредена вредност, ќе ви ја тргнат заштитата. Си правите сами лошо а и на останатите кои порачуваат од МК.
Ако се однесуваше на мене, три пати се допишував со продавачот, без да спомнам диспјут или слично.

Последниве два пати, не ми ни враќа на пораки, а го чекам веќе 80 дена. Уште колку треба да го чекам според тебе? Досега во историја само еднаш имам диспјут отворено, не го практикувам воопшто. А за враќање на пари, ќе најдеме начин сигурно.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,405
3,962
Скопје
Па нормално дека нема да дава, оваа не е препорачана и не дава тракинг кога пристигнува во прага.
Немаше друга опција за достава кога купував. Затоа и се мислам дали бројчево е воопшто точно.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
741
405
Јас на ebay кога порачувам (ретко се случува) и ако поминат 60 дена си барам refund.
Доколку производот стигне, им ги враќам парите назад. Се договарам и со продавачот за ова.
Ако се однесуваше на мене, три пати се допишував со продавачот, без да спомнам диспјут или слично.

Последниве два пати, не ми ни враќа на пораки, а го чекам веќе 80 дена. Уште колку треба да го чекам според тебе? Досега во историја само еднаш имам диспјут отворено, не го практикувам воопшто. А за враќање на пари, ќе најдеме начин сигурно.
Се однесуваше на @mihovkris.
 

sinsinsin

Intern
22 ноември 2019
14
0
дали деновиве се гледате со поштариве? од 3ти јан ми стои писмо во пошта и уште го нема. разбирам и празници и се ама ова е веќе претеризам. и пред некој да ми каже ПА ИДИ БАРАЈ СИ ГО секогаш кога идам ме враќаат со празни раце затоа што не било процесирано или било у вреќа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,513
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
дали деновиве се гледате со поштариве? од 3ти јан ми стои писмо во пошта и уште го нема. разбирам и празници и се ама ова е веќе претеризам. и пред некој да ми каже ПА ИДИ БАРАЈ СИ ГО секогаш кога идам ме враќаат со празни раце затоа што не било процесирано или било у вреќа.
Ако имаш картонче неможе да те вратат. Ако немаш картонче него според тракинг гледаш неможе да ти дадат ако не е поминато низ системот.

Не да ги бранам, ситуацијата е таква каква што е ама одење без картонче само ствара непотребна гужва на шалтер 19 и 20.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
741
405
Му се случило на некого да добие тракинг RB.....SG со Aliexpress Standard Shipping, а да почне да се движи преку Yanwen? Обично 4PX ги превзема. SmartSelect_20200114-131639_Track24.jpeg
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,513
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Му се случило на некого да добие тракинг RB.....SG со Aliexpress Standard Shipping, а да почне да се движи преку Yanwen? Обично 4PX ги превзема.Погледнете го атачментот 83041
Да и се испоставило дека селерот ја пуштил преку снаил маил а парите за препорачана ги ставил во џеб.

Одговорот на ова им е стално Dear please be patient it will arrive on time.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,210
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно