1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ДДВ за Физички лица кои оствариле приход над милион денари

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од laziale, 22 Јануари 2018.

 1. DeeJayZone

  DeeJayZone
  Gaining Experience

  122
  72
  3 ноември 2008
  Пиша @Ragnar убаво погоре...

  Ги толкуваат законите според потребата, за пред избори и за по избори.
  Тоа е се' што треба да знаете.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,036
  628
  8 Август 2017
  Машко
  Не си ми јасен малку друже, малку глупо го објасни тоа со пченката од страна на произбодител, еве види како јас ќе го објаснам, од страна на потрошувач одам на Амазон.ком/BestBuy купувам телевизор по некоја цена и кога одам чекоут ми се појавува салес тах во мојата држава од 5%, и јас супер среќен задоволен сум го платил телевизорот помалку (или не сум платил ништо ако селерот бил од држава без салес тах). Спореди го тоа со држава како Унгарија со 25% ДДВ и ќе го сфатиш проблемот, политичарите во ЕУ и при најмал проблем прва економска мерка им е да го зголемат ДДВто и при тоа немаш никаква можност за евазија (сум порачал 10 телефони од Алиекспрес и секогаш сум платил ДДВ). Автоматски ова доаѓа до намалување на продажбата, зошто да купам телевизор овде, кога можам да купам од Солун по МСРП без ДДВ. Како што кажав погоре имаме среќа што е ДДВто на компјутерски производи 5% и можеш цел таур да купеш за 100К а да платиш 5К ДДВ.
   
 3. tomsaso

  tomsaso
  Intern

  14
  7
  29 Септември 2010
  Значи разликата меѓу ДДВ и sales tax e во тоа што ДДВ ги оданочува сите поризводи исто, без разлика колку пати преминале низ економијата од фимра во фирма за да стигнат кај што се..Додека пак sales tax непотребно ќе ги пенализира сите производи кои имаат повеќе фази на обработка... Во случајот погоре, пченката е оданочена со само 5%.. Но пченката претворена во сладолед е оданочена со 22%. со ДДВ не е битно дали ќе се јадат кочани од пченка или ќе се претвори во сладолед, и двете со иста стапка ќе бидат оданочени..... На крајот од денот ако кажиш се ќе подлежи на данок за промет, софицирианите производи со многу фази на прозиводство и висок степен на финализаиција ќе бидат ефектино оданочени со поголеми стапки.. За да не ја унишиш економијата со данок на промет ќе треба посредни(интермедијарни) производи да ги исклучиш од даночење.. Во случајов тоа би биле чиповите во телевизорот... Ако и нив ги оданочиш со 5%, и ако го оданочиш железото и пластиката со 5%, и ако се наназад од примарен ресурс до краен производ оданочиш со иста стапка од 5%... Во секоја наредна фаза ефективната даночна стаопка расте геометрски... пример.. ископа руда, рудата ја продаде на топлицни.. 5%... топлицната излеа железо, железото го продаде на фабрика кабли, уште 5%, каблите завртеа преку 2-3 дистрбутири за да стигнат до прозивдотелот на телевизори.. уште 2-3 пати по 5%... и сето тоа се зголемува геометрски.. и имаш 1.05 х 1.05 х 1.05 х 1.05 х 1.05 = ефектино цената на телеизорот ќе биде зголемна за 27% додека да стигни од железна руда до телевизор.. Е сега за да се избегне ова ќе речеме ќе нема данок на руда, ќе нема и на железо... Ама дали ќе има на кабли? Кабли се и посреден прозивод (се прават други производи од кабли) но и финален, кабел сам по себе си е прозивод... Затоа да спроведеш данок да промет е скапа работа, за да не напрвиш големи реметња на економијта ќе мораш да инвестираш во истражување на тоа што треба да се оданочи а што не треба да се оданочи, и пак дали ќе успееш точно да одредиш што треба а што не треба.... САД можат да си дозволат данок на промет...

  Инаку 25% ДДВ може да е помалку од 5% данок на промет... ако има 5 фази и свретеле 5 пати производите со 5% данок на промет 27,6% е поголема цената... додкеа со ДДВ данокот е колку што е кажана стапката, 25%...

  Тоа што носиш телевизор од солун без ДДВ е затоа што правиш извоз од грција, а не правиш увоз во македонија, инаку по правило треба да си платиш ДДВ на влез.

  Посебно за мала економија како нашата ова би било крајно штетно данок на промет... Ќе ни ја шифтова економијата кон по-мизерни примарни прозводи без висок степен на финализација...Ќе правиме компоненти оти правењето производи тука ќе биде оптеретено со многу високи стапки на данок да промет... цената на еден домашно произведен автомобил и продаден во МК ќе биде 150% повисока во однос на земја со ДДВ.. додека пак цената на кило пченка ќе биде оданочена само со 5%, и пониска за 15% во однос на земја со ДДВ... И? Ќе тоа ќе охрабрува прозиводство на пченка, а ќе обесхрабрува производство на автомобили.. Со ДДВ и двете ќе бидат исто оданочени и изборот што да произведме ќе зависи само од профитабилноста, односно даноците нема да ги изместуваат метриките...
   
  Dinamit, moongose и на kirev им се допаѓа ова.
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,036
  628
  8 Август 2017
  Машко
  Connecticut hits ДДВ hard.
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не го ни пуштам видеото. Нема ДДВ во САД. Можеби е sales tax - данок на промет со производи и услуги кој што постоеше кај нас пред НГ да го воведе ДДВ-то далечната 2000-та или така нешто.
   
 6. tastatura

  tastatura
  Intern

  9
  4
  24 Септември 2016
  Samo nekolku drzavi se oslobodeni od plakjanjeto na sales tax. Aljaska stotiznam.
  Za digitalen download (igra) od amazon.com ke platis sales tax dokolku firmata/izdavacot odluci da naplati za toa.
   
 7. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  шо бе 500 еу??? а бе 200 евра и толку, во македонија и платен убица да си плата ти е 200 евриќи
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  за погубната политика од предходната влада времето ќе си покаже, немој и ти ко предходните на почетокот, грујо е крив/бранко е крив, тие фори не поминуваат веќе
   
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,822
  3,935
  5 Јули 2013
  Добро директоре. На фотографија. Јас моето мислење си го кажав, ти твоето.
  Иначе ниту Коле-дудулето ниту Бране, ниту Митре ниту Ставре се криви. Овој народ прост, глуп, туп и неупотреблив е крив. Цела раја се шлепа на една рака способни, вредни, талентирани. Да заминат и тие па ќе видеме после од кој ќе земаат даноци и плати/пензии од каде ќе исплаќаат. Ова е едно племе што го нема никаде на планетава. Багра.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  тогаш иде на рекет, нешто слично како во БГ :(
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...