1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ДДВ за Физички лица кои оствариле приход над милион денари

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од laziale, 22 Јануари 2018.

 1. laziale

  laziale
  Intern

  11
  9
  8 Февруари 2016
  Машко
  Здраво на сите -
  Сигурно пратите што се случува во последниов период со барањето и физички лица да плаќаат ДДВ ако оствариле над милион денари како и потенцијалното зголемување на персоналниот данок. Сакам да чујам ваше мислење, сигурен сум има доста фриленсери кои заработуваат над милион денари, колку од вас ги примате средствата на трансакциска сметка и што планирате да правите доколку треба да плаќате и ддв и зголемен персонален данок. Payoneer е секој пат опција но за сите што сакаат легално да си ги добијат парите на сметка двојното оданочување според мене е премногу. Можеби треба да се организираме во некоја организација и да преговараме со владата бидејќи друга солуција едноставно не гледам. Однапред ви благодарам за секој коментар.

  Линк до еден од постовите во врска со оваа тема.
   
  На prichina и tomi им се допаѓа ова.
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,052
  2,637
  2 Септември 2012
  Машко
  Кој има ќе плаќа многу јасно.
  И треба да се плаќаат даноци.
  Јас не сум гвујо ја плаќам данок, или беше А1 хммм сеедно. :p
   
  На moongose и Banjifiko им се допаѓа ова.
 3. laziale

  laziale
  Intern

  11
  9
  8 Февруари 2016
  Машко
  И јас плаќам данок...ама да биде со усул, зошто да плаќам 2-3 пати повеќе ако сум успеал малку повеќе во животот...
   
  Naked Gun, prichina, The-spiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  5,579
  7,137
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Мислиш дека преговори со влада е „солуција“?
  Се лажеш машко. Единствена солуција е магла од државава или сива економија. Тоа е win-win ситуација за владата и за граѓанинот. Едниот избегал во странство, а владата си го одработила своето.
   
  На Naked Gun, StalkeR, Zippo и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,389
  3,735
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Некој линк? Пошто извоз во странство (на стоки И УСЛУГИ) е ослободен од ДДВ, т.е. се даночи со стапка од 0% (НУЛА проценти).
   
 6. laziale

  laziale
  Intern

  11
  9
  8 Февруари 2016
  Машко
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,389
  3,735
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  :) Регистрирање како ДДВ обврзник не значи двојно оданочување. Дури значи и можност за поврат на ДДВ...
   
  Vampo, goce03, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,057
  1,260
  5 Септември 2008
  Машко
  Јас би го плаќал данокот кога би знаел дека повеќето пари кои ќе влезат во буџетот би се искористиле на вистински начин. Кога ќе ми текне дека ќе се користат за исплаќање на плати на партиски војничиња и на патни трошоци од илјадници евра ми се повраќа. И доколку се донесе таков закон дефинитивно не сакам да го плаќам, ама како би ги извеле тоа? Ако сам престанеш да плаќаш ќе те уништат...
   
  На Naked Gun, prichina, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. laziale

  laziale
  Intern

  11
  9
  8 Февруари 2016
  Машко
  Не сум баш запознаен како оди повратот на ДДВ ама мислам дека ти враќаат ДДВ пример ако купиш компјутер па 18% ќе ти вратат, нешто што го користиш во секојдневната работа, инаку цела сума не ми се верува дека ќе ја вратат. Ако сум грешка поправете ме.
   
 10. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  742
  601
  27 Јуни 2012
  Дојде животот, море за прост народ само вака...
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
 11. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,052
  2,637
  2 Септември 2012
  Машко
  Па данокот ти го враќаат, да не сакаш ти и компјутерот што си го купил парите да ти ги вратат. :D
   
 12. laziale

  laziale
  Intern

  11
  9
  8 Февруари 2016
  Машко
  Се јавив сега во локална дирекција на УЈП, им објаснив како стои ситуацијата, ми рекоа ќе ми се јават, чекам одговор од нив па ќе пишам тука
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,389
  3,735
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Еден формулар повеќе, ама можност да си вратиш дел од ДДВ-то за опремата што ја користиш при работењето. Hopefully. Како е низ ЕУ?
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,367
  20,914
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  оу оу NO! низ европа е така но, но разликата е во тоа што со тие пари градат стабилен образовен систем, стабилно здраство, не корумпирано судтство и културни учесници во сообраќај... искулирајте со споредби ;)
   
  На Taurus и igor_igor им се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,931
  5,906
  27 Март 2014
  Каков плаќање данок море? Да живее сивата економија.
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  5,579
  7,137
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За фирми да, за фицички лица тоа е нонсенс. Ако враќаат данок значи ли тоа дека треба секоја сметка од Тинекс да им ја испраќам за да ми одбиваат данок?

  Глупост, ДДВ не треба да плаќаат физички лица, зошто принципите на ДДБ не се поставени за физички лица. Физичкото лице е крајната скала на даночната инциденца а не првата или средната. Оваква глупост само во Македонија може да се случи.
   
  На boban984, StalkeR, Psycore и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Roncic

  Roncic
  On your way to fame

  553
  533
  7 Јули 2012
  Машко
  Здраво и на тебе. Тоа што си го пишал е само жолта штампа , ништо друго. Факти и докази момче младо...
  Од политичар по голема гнида во нашава држава е само новинарот. Нема ништо попокварено од таа ку****ска раса.
   
  На prichina, Costigan_Jr, sas_klar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  451
  264
  28 ноември 2015
  Машко
  Ова ви е закон од грујкио, само овие се грујкио на квадрат и искрено ако можете да прифаќате наплата си криптовалути, ќе го јадат стапот и нема да плаќате никаков данок.
   
 19. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,795
  3,512
  28 oктомври 2008
  Не плаќате данок, а? Море, сите на список. Јас ако направам годинава повеќе од милионче, со задоволство ќе платам 18% ДДВ...
   
  На StalkeR, goce03, SiPy` и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  409
  1,125
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Мешате баби и жаби за жал. Со новиот закон сте обврзани ако остварите приход над еден милион денари да се регистрирате како ддв обврзник. А тоа после дали ќе ги правдате парите пред ујп и како и зошто ќе ги правдате е друга проблематика. Ако купите кола со парите што сте ги примиле и притоа ги оправдате тие пари тогаш данокот од колата што сте го платиле при купување на истата, рецимо 18% државата ќе ви го врати на вас на сметка.

  Државата ни пропаѓа затоа што дефакто се носат глупи закони а под влијание на уште поглупи медиуми се оглупавува целото општество. И тоа е тажно..
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Модератор

  24,253
  23,940
  4 Септември 2008
  Не ги заборавај адвокатите.
   
  На Alucard и kirev им се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  451
  264
  28 ноември 2015
  Машко
  Ќе вратите ддв на свети никогаш хаха
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Astro

  Astro
  Guru

  5,579
  7,137
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да да, сигурно. Кои стоки се со повраток на ДДВ?
   
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,389
  3,735
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кој направи споредба?
   
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,389
  3,735
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  ДДВ е баш за сите. Ги стимулира сите учесници да го евидентираат прометот. И да го пријавуваат. И да, ако сметката од Тинекс ти е за нешто што ти е за твојата работа, чувај ја.
   

Сподели

Вчитување...