1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали со промена на хдд со ссд на нов лаптоп се губи гаранцијата

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од maci, 4 Април 2019.

 1. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,410
  7 ноември 2014
  Машко
  Може и има SSD па џабе темава... :D
   
  На JasSum и Avid им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,143
  12,671
  23 Јануари 2008
  Манга
  Кои нови? пропуштам работи...
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,165
  8,495
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тачно! Кои нови?

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
 4. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  На повеќето модели од 2018, потребно е само да се извади заднитот капак(10-15 штрафа) , за да се дојде до деловите за упгрејд, на Acer nitro 5 има вратички за достап до рамот и хдд, е сега некои штрафови се обоени и приликом одштраф/заштраф се гребат и може да познаат по тоа дека е отваран, а може и малце боја да се прсне одпосле да се маскира ако треба. Стварно е глупо да не можеш сам да си смениш дел, хдд или рам, ај за паста тоа е малце терсене оти не секој знае колку да стави итн ама за рам и за хдд треба да може.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,165
  8,495
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Обично лаптопите на кои не може лесно да се извади хард дискот и РАМ меморијата односно на кои не се дедицирани вратички се бизнис класа и едиција на лаптопи и таа работа е искомплицирна за да не можат вреботените во фирмите да играат со компонентите како ќе им текне. Затоа треба да истражите малце пред да купите лаптоп. Додуша кај нас имаме проблем со изборот на модели па најчесто се сведува на дај-шо-даш па купуваме све и свашта.

  Иначе, кај нормален end-user лаптоп немали никогаш ниту па има проблем со гаранција и промена на хард диск/РАМ меморија.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  Е да, на запад е нормално сам да си ставиш рам и хдд, и да го чистиш од внатре, тука не дават ни да го чепнеш, не рачунат за прост народ, самите ние се сметаме за прости, ама па и стварно има некои шо се прости и не се за лаптоп отварање :) Барем денес има јутубе и секој може лесно да се научи да смени хдд или рам, доволно е малце англиски да знае. Јас прашав две онлајн продавници дали може да си сменам /додадам диск и рам, велат само во овластен сервис може, не знам за другите. Повеќето лаптопи од 2018/2019 доволно е само задниот капак да се извади за достап, скоро сите се исти, и хај енд и буџет енд и мид рејнџ, нема веќе комплицирани дизајн да се вади матична и се да се дојде до hdd, сите одат на едноставност и практичност.
   
 7. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  110
  108
  20 Април 2016
  Машко
  Тоа мислам е повеќе дека продавачите немаат појма пошто нив сервис не ги интересира.
  Ти јави се во овластениот сервис и таму прашај да видиш што ќе ти кажат.
  Ако ти го кажат истото тогаш мој предлог е да си купиш од мала специјализирана продавница која ќе се потруди да го среди истото без многу главоболка за тебе, а воедно да ти остане во важност гаранцијата.
   
 8. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  Ќе се надоврзам на темава, пошто не најдов сооедветна.

  Купив лаптоп од Сетек, се работи за Lenovo Ideapad 330 15ikb, во него има 500GB hdd, планирам да го земам следново ssd Kingston 240GB A400 SSD SATA3. Сакам да го извадам hdd и да го ставам ssd, лаптопот сеуште е под гаранција од сервисер ИНет. Дали треба одкако ќе го купам ssd да го однесам кај нив или можам и самиот да го сменам и да си инсталирам w10 ?
   
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,287
  3,404
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Treba od kaj niv sa kupes i kaj nivni serviser da ides.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 10. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  Океј не е проблем, ssd ќе го купам од setec.Промената влегува под гаранција или треба нешто екстра да се плати ? W10 ќе морам сам да си симнам претпоставувам.
  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,287
  3,404
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Mislam deka ne se doplakjase. Jas posledniot pat koga mi menuvaa hdd so ssd ne plativ nisto.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 12. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  Фала.
  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 13. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  251
  97
  5 Јуни 2007
  Машко
  Пред околу 2 седмици се јавив за скоро иста работа (додавање на SSD и додавање на RAM модул. Информацијата што ми ја дадоа е дека се доплаќа по 300 денари по елемент, без разлика што конфигурацијата е под нивна гаранција и што деловите ќе се докупат од кај нив.

   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  130
  82
  20 Септември 2013
  Машко
  Ако гаранцијата ти е од Инет, што се замараш со сетек?
  Инет ти признава гаранција ако смениш диск сам, повеќе пати имам прашано и лично и за фирма. Најдобро обрати си се кај нив.
  дури ми имаат кажано да го извадам дискот и да го одесам лаптопот на сервсирање кај нив :)
   
 15. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,022
  499
  7 Март 2014
  Машко
  Прашањето беше, дали може да се земе диск карикирам од aliexpress и да си го монтираш самиот и притоа да си важи гаранцијата или мора да се земе диск од сет, анхоч и да го однесеш во инет да се направи промена.
   
 16. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  130
  82
  20 Септември 2013
  Машко
  Ако гаранцијата за лаптопот ти е од Инет, земаш диск од кај сакаш и сам си местиш. Само гледаш да не направиш некоја беља зѓ тогаш нема да ти важи. Ако сакаш Инет да ти го наместат, мора од нив да земеш. Барем така ми кажале кога сум прашувал.


  Дали мора вие да ги вградите деловите за да важи гаранцијата?

  Nemora, no dokolku pri vgraduvanje napravite nekakva steta, pri eventualen problem kje vi bide ponistena garancijata.  Дали можеме да донесеме делови за да ги вградите?

  Ne vgraduvame delovi koi ne se kupeni od kaj nas.
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019
  На despotovikj и Rukfash им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...