• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали имате свој веб лог (блог)?

Дали имате блог?


  • Вкупно гласале
    248

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
И јас имам свој блог. Користам blogger.com бидејќи е бесплатен, а и најлесен за користење според мене.
http://everything-for-computers.blogspot.mk/
Која ти е целта на блогов? Оти со копирани текстови, лош англиски и лош дизајн не се заработува ни се добива читатели
Ако ти е онака за губење време продолжи така
 

BojanT

Intern
26 декември 2012
2
0
Која ти е целта на блогов? Оти со копирани текстови, лош англиски и лош дизајн не се заработува ни се добива читатели
Ако ти е онака за губење време продолжи така
Цел на блогов немав. Сепак блогот е направен од чиста досада. Текстот всушност ми е копиран од Wikipedia, а за дизајнот одбирав од веќе готови дизајни (овде). Би сакал да направам некој посериозен блог за ИТ, ама со оглед што немам доволно искуство во тоа немам големи можности.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
Цел на блогов немав. Сепак блогот е направен од чиста досада. Текстот всушност ми е копиран од Wikipedia, а за дизајнот одбирав од веќе готови дизајни (овде). Би сакал да направам некој посериозен блог за ИТ, ама со оглед што немам доволно искуство во тоа немам големи можности.
Можеш да направиш посериозен блог и многу е лесно. Батали го блогов и почни да учиш, ќе ти биде интересно ако паралелно правиш тоа што го учиш. Ќе исполниш досада на продуктивен начин
Најди туторијали на YouTube или било каде за WordPress и успат научи ги основите за дизајн и пишување текстови. Можеби разбираш англиски но не го знаеш доволно за да пишуваш како што треба. Граматиката не ти е точна. Ќе те разберат сите, ама никој нема да те сфати сериозно со такво пишување. What is computer нема смисла. What is a computer можеби си сакал. Исто и кај this is official blog си испуштил an. A уствари за што е официјално? "Here are posted just basic informations" пак нема никаква смисла, иако нели сите разбираме што сакаш да кажеш
Не се обезхрабрувај. Подобро учи WordPress (.org, а не .com), подобри си го англискиот со граматиката и стилот на пишување, научи основни работи за пишување артикли и тогаш почни со профи блог. Тогаш ќе имаш многу шанси за заработка, а и ќе имаш повеќе посетители
Додека тепаш досада со туторијалите и вордпрес блогот хостиран на бесплатен хостинг или на локалхост, успат пишувај на македонски блог или за некој македонски портал
 

vlatkomi

Intern
4 февруари 2016
1
0
Имам прашање до вас :)
Кој може да ми направи блог?
ќе се закупи само домен .
Кој што може нека пише ПП
:)
bye
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,012
4,491
Ethermine
www.facebook.com
"Yes! I am a web developers No i won't make you a website for FREE"

Ќе гo принтaм нa мaичкa :)
Ке може некој ценовник да пишеш во порака за правење на некој солиден веб блог со нешто флеш ? Ке ти дадам пример во порака .
 

MegaLady

Intern
11 мај 2016
4
2
Ке може некој ценовник да пишеш во порака за правење на некој солиден веб блог со нешто флеш ? Ке ти дадам пример во порака .
ниеден сајт со флеш не е солиден. ако може да се изведе со html 5 е 20 пати подобро.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,277
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно