1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали имате свој веб лог (блог)?

Дискусија во форумот 'Блогирање и блогосфера' започната од Andrijeski, 29 Август 2007.

Дали имате блог?

 1. Да

  52.8%
 2. Не

  47.2%
 1. varelg

  varelg
  Intern

  67
  0
  13 Декември 2007
  Немам блог, можеби во блиска иднина ама не сега. Ем шо ако отворам сега тоа ќе биде права турлитава од записи на потполно неповрзани теми ем ќе се чувствувам виновен што сум утепал време блогирајќи а не на пример спремајќи се за испит. Повеќе ми лежи ако на некој форум напишам некој howto, блогот сака редовно одржување...
  Се ОБИДОВ да водам блог пред некоја година, ама освен првиот запис друго ништо не се напиша. Не е изгледа блог за секого...:rolleyes:
   
 2. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
 3. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
  работам на еден форум, сеуште не е готов :

  Види тука
   
 4. Haker

  Haker
  Intern

  14
  1
  10 Јуни 2010
  Jovan tapa ti e blogov i ne e forum:LOL:
   
 5. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Нема ништо... :zbunet3:
   
 6. важна

  важна
  Gaining Experience

  461
  97
  19 Април 2010
  Женско
  Дизајнер
  Имам, го користам blog.mk но одамна немам напишано нешто ново на блогот.
   
 7. pipo

  pipo
  Intern

  104
  1
  10 Април 2007
  Машко
  blog.com.mk не е активен пола година :D
   
 8. Accipiter82

  Accipiter82
  Intern

  25
  14
  1 Јули 2010
  еве со другарите веке 1 месец го одржуваме блогот за енергетска ефикасност
  http://energetskaefikasnost.co.cc/
   
 9. Јован

  Јован
  Intern

  253
  10
  20 Април 2010
 10. ExtremeBt

  ExtremeBt
  Gaining Experience

  263
  69
  16 Мај 2009
 11. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  342
  9 Февруари 2008
 12. VixA

  VixA
  Intern

  22
  3
  9 Септември 2009
  Јас имам блог на WordPress (сам си го хостирам на платен хостинг) и премногу сум задоволен... Многу опции, прегледност, widget-и, plugin-и, милион бесплатни теми, со многу параметри за подесување што 1о0% ќе ти ги задоволат потребите... Јас лично сам си ја преведов платформата, темата, 2 plugin-а и еден widget, што значи дека е лесно да се направи повеќејазичност и локализација.

  Ако некој има проблем со WordPress слободно нека пише ;)

  Линк моментално нема да ставам (не зошто не сум дружељубив и такви фори) зошто едноставно нема потреба за рекламирање на сопствен блог, нели? (иако како што гледам другите не мислат така).

  Поздрав,
  Викса
   
 13. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  ^ Тоа шо ќе си оставиш линк од блогот на тема како оваа, не е ни во најмала рака некаква реклама. Едноставно, споделуваш мислења, ставови, работи со коишто се бавиш и сл. со останатите. Е сеа, ако се најде некој како тебе со слични размислувања и активности, ќе ти го прати блогот и ќе споделувате искуства, идеи и сл. Тоа е всушност целта на блогерајот.
   
 14. VixA

  VixA
  Intern

  22
  3
  9 Септември 2009
  Па сега кој како си го гледа :)

  Иначе ја знам толку блогови, и македонски и странски, и на кирилица и на латиница, и од 2010 и од 2002 па искрено знам колку (не) се трудат македончињава за да напишат некоја квалитетна статија или да се изрзам со помодерниот термин, пост. Сите ќе видат на некоја странска страна (која според нив никој не ја знае) нешто како „НОВО НОВО НОВО Лејди Гага се самоуби“ и сите само го преведуваат тоа, одат на Google Images колку да има некоја поразлична слика и сите после „ау ау види го постов, нигде немам видено нешто слично“. Признај дека е така? Имам видено само 2-3 квалитетни македонски портали/блогови кои што нудат „ексклузивни“ материјали.

  Како и да е поентата ми беше дека на сите блогови има исти постови со две-три зборчиња сменети, а чат-пат ќе се најде и некој „забеган“ добар пост...

  Измена: Додека „скролав“ нагоре за да се вратам на почетокот, го забележав pipelin кој го имам сретнато на милион форуми (хипербола) и заслужува барем една посета. Дечкото си направил "страна.wordpress.com" и потоа направил пренасочување (redirect) на http://pipelin.ws.mk што е добро, за разлика од другите кои не им ни текнало на памет да го направат тоа. Интересен блог само најновиот пост, што беше за ладно кафе е украден (на другите не ми текнува) од http://www.kafepauza.mk, али како и да е се потрудил барем малце дечкото. А колку што знам е активен на 5+ форуми, мафиа.мк и е плус нешто како семи-администратор на мафиа.мк што е доста напорно. Секоја чест.
   
 15. maximilian

  maximilian
  Gaining Experience

  1,064
  74
  26 Март 2008
  ^ Мешаш поими малце. Блог != портал
   
 16. VixA

  VixA
  Intern

  22
  3
  9 Септември 2009
  Значи ова е официјално последно мое мислење во темава, зошто ова веќе станува дебате помеѓу мене и тебе и не е соодветно за оваа тема.

  Кажав портали/блогови зошто во Македонија разликата помеѓу бројот на блогови и портали е 10:1 (ако има 100 портали, има 1000 блогови), и само реков дека има 2-3 блогови И портали кои имаат ексклузивни соодржини. Ги напоменав и портали и блогови зошто како што гледам нема веќе типичен блог туку „чисто онака“ содржини (т.е. random) како што е и на порталите (само определени во категории секако)...
   
 17. Jovan.74

  Jovan.74
  Intern

  209
  6
  6 Јуни 2010
  Машко
 18. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
 19. ProNoob

  ProNoob
  Intern

  392
  13
  1 oктомври 2010
 20. NIKE

  NIKE
  Intern

  202
  8
  18 Јули 2010
  Имав блог за Челзи затоа што сум нивен голем навивач
  chelseafc.blog.mk
  Но,не го работам веќе затоа што никој не го посетува,па се префрлив на официјалниот фан клуб на Челзи од Маќедонија-chelseafc.mk
  Повелете и уверете се:p:p
   
 21. ExtremeBt

  ExtremeBt
  Gaining Experience

  263
  69
  16 Мај 2009
 22. anti-spam

  anti-spam
  Intern

  200
  10
  9 Септември 2010
  Машко
  Студент
  па немам блог но имам веб сајт кој планирам да го користам како блог, имено денес го подигнав веб сајтот од con.mk ама не најдов скрипта за блог што ми одговара и го инсталирав од веб сајт билдер. http://nospam.con.mk/
   
 23. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  @anti-spam
  products ti e razlicen od drugite inace vaka fino e ,odlicni boi (zelena mojata omilena) i lesno i ednostavno
   
 24. anti-spam

  anti-spam
  Intern

  200
  10
  9 Септември 2010
  Машко
  Студент
  @daci92 не те разбирам како е products различен од другите?, инаку не знам дали го имаш посетено но друг темплејт е поставен бидејќи имав многу проблеми со претходниот. инаку се спрема и новогодишно издание на сајтот(само ова откривам, другото е тајна:D) ако успеам да ги средам проблемите со претходниот темплејт ќе го вратам ако не овој останува until further notice уствари останува овој сега за сега само со новогодишни измени. после новогодишните празници ќе видиме што ќе се случува со сајтот.
   
 25. NIKE

  NIKE
  Intern

  202
  8
  18 Јули 2010
  newsfortehnology.blogspot.com
  Блог наменет за новостите од технологијата. Свежи информации во секое време
  Повелете и уверете се:p:))
   

Сподели

Вчитување...