• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD Zen & AМ4 платформа

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,271
Битола

Подобри резултати со променето куќиште(BeQuiet Pure Base 802 наместо NZXT H510i Elite). Дефинитивно ладењето игра улога...
Gamers Nexus го тестираа h510 Еlite и заклучокот беше е дека е дно дна во термални перформанси бидејќи затворено од секаде.

View: https://youtu.be/sTWYifGSUXs
 
Последна промена:

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
96
162
Битола
@gOJDO

Неколку поинтери кои јас ги применувам за оверклок на ПБО

- ЕDC контролира Max All Core Voltage
- PPT limit може да е отворен
- Thermal limit 88 до 92 (кај тебе можеби ќе треба помалку). При високи работни температури, Infinity Fabric знае прв да направи проблеми

При loop на R20, преку HW monitor можеш да ги пратиш овие параметри, односно до колку % од лимитот е искористенно

Од тука, само со PBO Enabled (Преку Advanced во Биос), и мануелно “штимање“ на лимитот, таргет е следно:

- EDC Limit да е 100%, со ова контролираш All Core напон
- TDC Limit на 95 до 98%
- PPT Може и отворен

На 5600Х, ги добив следните сетинзи:

- ЕДЦ 110, ТДЦ 70, ППТ 110, за 4.65GHz на сите јадра во R20.

После ова, додадов 125MHz offset и All Core Negative Curve на -24. Ова второво ја поместува “табелата“ која Рајзен ја следи, односно повисоки фрекфенции со помал напон. Никогаш не оди во плус.

Вака имам 4775Mhz со нијанса понизок напон од Stock во 99% од случаите, освен во ете Р20 каде имам 4650 до 4700. При гејминг немам видено над 52-53Ц
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,887
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@gOJDO

Неколку поинтери кои јас ги применувам за оверклок на ПБО

- ЕDC контролира Max All Core Voltage
- PPT limit може да е отворен
- Thermal limit 88 до 92 (кај тебе можеби ќе треба помалку). При високи работни температури, Infinity Fabric знае прв да направи проблеми

При loop на R20, преку HW monitor можеш да ги пратиш овие параметри, односно до колку % од лимитот е искористенно

Од тука, само со PBO Enabled (Преку Advanced во Биос), и мануелно “штимање“ на лимитот, таргет е следно:

- EDC Limit да е 100%, со ова контролираш All Core напон
- TDC Limit на 95 до 98%
- PPT Може и отворен

На 5600Х, ги добив следните сетинзи:

- ЕДЦ 110, ТДЦ 70, ППТ 110, за 4.65GHz на сите јадра во R20.

После ова, додадов 125MHz offset и All Core Negative Curve на -24. Ова второво ја поместува “табелата“ која Рајзен ја следи, односно повисоки фрекфенции со помал напон. Никогаш не оди во плус.

Вака имам 4775Mhz со нијанса понизок напон од Stock во 99% од случаите, освен во ете Р20 каде имам 4650 до 4700. При гејминг немам видено над 52-53Ц
После посочените твикови:

Нешто подобри бројчиња во CPU-z. All-core boost ми е закотвен на 4.55-4.65GHz, single-core бустнува до 5.05GHz. Ќе си играм малку со параметрите да видам дали уште нешто може да се добие. Во секој слуачј, генреално нема што повеќе од ова да добијам за 24/7 користење.
 
Последна промена:

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
96
162
Битола
Мило ми е :) Можеш уште 5 или 10+ на ЕДЦ и ќе имаш нешто повеќе All Core.

На колку ти е Negative Curve Offset?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,887
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
-10 на најдобрите јадра, -14 на вторите подобри јадра и -17 на сите останати.

П.С. Во позадина 15 минути ми врти Prime95 со стабилни 4.65GHz all-core boost @1.395-1.410v и tDie температура 77'C.
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
96
162
Битола
Мислам дека можеш уште со Negative Curve да го паднеш напонот, или ЕДЦ е доста отворен - сигурен сум дека истата фрекфенција ја може и со 1.25V
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,373
2,909
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
П.С. Во позадина 15 минути ми врти Prime95 со стабилни 4.65GHz all-core boost @1.395-1.410v и tDie температура 77'C.
SmallFFT? Со Kraken X62? На колку вртежи ти е пумпата и вентилаторите?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,887
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Невероватно...симнав негативе крв на -15 на најдобрите, -18 на вторите и -20 на останатите и добив подобар буст за 25MHz и подобри скорови...


Сеа за проверка на стабилност ќе пуштам Prime 95 па ако помине ќе ги симнам уште подоле...

SmallFFT? Со Kraken X62? На колку вртежи ти е пумпата и вентилаторите?
test.jpg
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,326
@gOJDO не сфаќам како 5900х е поладен од 5800х?
Затоа што на чиплетот кај 5800Х има 8 јадра, а кај 5900Х се распоредени на два чиплети со 2х6 јадра од кои по две (вкупно 4) се отстранети, исто како на сликава. 5800Х го има само левиот чиплет со 8 целосни јадра. Заради фактот што кај 5900Х се на две различни површини се ствара помалку топлина зошто има поголема површина за помалку јадра.
 

Атачменти

Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,887
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Џ
Затоа што на чиплетот кај 5800Х има 8 јадра, а кај 5900Х се распоредени на два чиплети со 2х6 јадра од кои по две (вкупно 4) се отстранети, исто како на сликава. 5800Х го има само левиот чиплет со 8 целосни јадра. Заради фактот што кај 5900Х се на две различни површини се ствара помалку топлина зошто има поголема површина за помалку јадра.
Се ствара ппвеќе топлина кај 5900х на двата чиплета т.е. две површини заедно, но помалку топлина по чиплет во однос на оној кај 5800X.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,271
Битола
Џ
Се ствара ппвеќе топлина кај 5900х на двата чиплета т.е. две површини заедно, но помалку топлина по чиплет во однос на оној кај 5800X.
Сега уште со RAM tuning да се малтретираш (бавно и досадно), бидејќи Ryzen се „поинтимно“ врзани со меморијата. Се добива значителен скок во перформанси на процесорот. Некогаш и до 25 проценти (зависно чипот се разбира).
Сѐ што ти е CPU-bound ќе види голлем бенефит: инсталација, екстрактирање, компресија, frametime, итн. Не е доволно да кликни човек XPM само и да остави неискористен потенцијал.
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
96
162
Битола
До 3800/1900 е релативно лесно. Нагоре...

Башка што Veermer има алгоритам за корекции, паа скоро сите имаат помали перформанси до висок FCLK од не соодветен напон на одредени компоненти (CLDO VDDG CCD, VDDG IOD, VDDP, VSOC)

Zen 3 е малку различен од Zen 2. Ќе пишам детали после работа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,480
10,614
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Браво момци, систематски сте ја фатиле работава. Со среќа и со успех до посакуваната цел!

Патем, со кои плочи работите? Какви power фази имаат и колку температура на VRM вадите?
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
96
162
Битола
X570 Prime-P

Плочава не е плоча, туку VRM со што останало :)... Пред да ја пазарам се изнагледав доста тестови, ако добро паметам некаде ја имаше на тест со клокнат 3950Х, околу 70C на VRM

Не знам кај мене бидејќи асус не дава инфо за тоа, а немам ни соодветен мерач
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,271
Битола
Браво момци, систематски сте ја фатиле работава. Со среќа и со успех до посакуваната цел!

Патем, со кои плочи работите? Какви power фази имаат и колку температура на VRM вадите?
Strix X570-E којашто го има најдобриот VRM што го прави АСУС моментално (истиот од Crosshair VIII серијата (4 плочи) + оваа една плоча. Се освен овие плочи има послаб VRM. Оваа беше најефтина од сите 5, а скокот во пари до Crosshair беше голем, а не добивав ништо (VRM-от е ист). Buildzoid го кажува тоа на почетокот од видеово:

View: https://www.youtube.com/watch?v=wrq3rOrLwgQ


Специфично барав плоча со најјак VRM.
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
96
162
Битола
Scaling.png

:)

И нешто од мене -

Voltages Zen Timings.png

1. CLDO VDDP и CLDO VDDG CCD најдобро е да се исти. Прикажува најдобри перформанси и се софпаѓа со логиката од слика 1
2. Offset помеѓу VDDP, VDDG CCD и VDDG IOD e 130mV. Offset помеѓу VDDG IOD и VSOC е 65mV. Во превод, еднаков "чекор“ на оффсет е најчесто нај стабилна варијанта. Чекорот во мојот случај е 65mV, или 65mV помножено со 2, 3, 4, итн. На 1866Mhz, VSOC oд ~1044mV e 100% стабилен. Нареден 100% стабилен чекор е 1110mV или VDDG IOD + 2x65mV. Чекорот некаде ќе е 50mV, некаде 65, некаде можеби 80. Различно од процесор до процесор.
3. ProcODT - Во мојот случај, доколку е 30 оми или нагоре, горенаведените напони (особено VDDG IOD и VSOC) не функционираат, односно бара повисоки.
4. RTT вредностите се исто доста битни. На 2 стикови со Single Rank, 0/0/5 е најчесто користена варијанта, меѓутоа 7/0/6 дава подобар интегритет на сигналот, корисно за рам како C-Die кој не сака над 1.335V.

Се надевам ќе помогнат некому овие работи :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,991
15,887
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Strix X570-E којашто го има најдобриот VRM што го прави АСУС моментално (истиот од Crosshair VIII серијата (4 плочи) + оваа една плоча. Се освен овие плочи има послаб VRM. Оваа беше најефтина од сите 5, а скокот во пари до Crosshair беше голем, а не добивав ништо (VRM-от е ист). Buildzoid го кажува тоа на почетокот од видеово:

View: https://www.youtube.com/watch?v=wrq3rOrLwgQ


Специфично барав плоча со најјак VRM.
Матичните плочи од Asus со -E од секогаш биле „најефтиниот“ премиум каде не се штеди ни на битни ни на елементарни работи. Над неа матичните се повеќе препич отколку оправдани. Некогаш -F знаат да бидат речиси добри како -E, но некогаш знаат да бидат и многу ефтино сработени и да не вредат за парите. Во секој случај со -E матична од Asus никогаш не сум направил утка. Па така и сега си ја избрав X570-E за мене без да правам многу истражувања на понудата на нашиот скромен пазар.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,527
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Конечно стабилниот BIOS за b550m mortar, со agesa 1.2.0.0


Version 7C94v15
Description
- Update to ComboAM4PIV2 1.2.0.0
- Support S.A.M technology (Re-size BAR function) to enhance GPU performance for AMD Radeon RX 6000 series.
Release Date 2021-01-26
 

VaskaIlieva

Gaining Experience
30 април 2020
49
137
Конечно стабилниот BIOS за b550m mortar, со agesa 1.2.0.0

Јас имам ваква матична ама со 3070 . Да му правам ли упдате на биос или нема потреба сега ? Процесор 5600
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,527
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Јас имам ваква матична ама со 3070 . Да му правам ли упдате на биос или нема потреба сега ? Процесор 5600
нема зашто да не направиш upgrade - има и други предности, посебно за Ryzen 5xxx cpu-а, PBO2, помали напони итн.
единствена мана: ќе мора да го подесиш BIOS settings пак пошто ги ресетира (поглупа работа амин - ама разбрав стандард било овие денови).
 

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
96
162
Битола
Јас дури и би направил Downgrade до 1.1.0.0 (мислам дека ги погодив бројките) Patch B - новите биоси имаат лок на 1900-2000 fclk, нагоре перформансите паѓаат. А и таа стара верзија веќе има се :)
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,192
3,271
Битола
нема зашто да не направиш upgrade - има и други предности, посебно за Ryzen 5xxx cpu-а, PBO2, помали напони итн.
единствена мана: ќе мора да го подесиш BIOS settings пак пошто ги ресетира (поглупа работа амин - ама разбрав стандард било овие денови).
Мора да ресетира бидејќи нови вредности и опции се внесуваат редовно. Исто така, треба да се пази да НЕ СЕ АПЛИЦИРААТ старозачувани UEFI профили на нова UEFI верзија бидејќи ќе го крашнат системот и ќе треба CMOS да се ресетира.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,527
918
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Мора да ресетира бидејќи нови вредности и опции се внесуваат редовно. Исто така, треба да се пази да НЕ СЕ АПЛИЦИРААТ старозачувани UEFI профили на нова UEFI верзија бидејќи ќе го крашнат системот и ќе треба CMOS да се ресетира.
Сите што посериозно развивале софтвер знаат дека се прави миграција на стари податоци во нови структури. ок, може некој таму напон што веќе не постои за подесување да го тргнат, ама нема зашто да ми исклучуваат Виртуелизација (да не зборам што го ставиле во OC менито).

Ко шо реков претходно на друга тема, хардвер компании треба да им се забрани да произведуваат софтвер </endrant>
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,081
Мислења
838,018
Членови
28,994
Најнов член
backA
На врв Дно