Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

linux

 1. Psycore

  Self-Hosted - Генерална Дискусија

  Ја отварам оваа тема да поразговараме општо за selfhosted. Дали поседувате дома некаков вид на сервер? Дали хостирате нешто? Одкако ми рикна HTPC-то од потпис: Intel® Core™ i5-4570 | Ultra Small Form Factor | SSD 120GB | 6TB WDs | Plex Media Server, и одкога плаќам VPS сервери извесно време...
 2. bogdan.j

  A1 mirror за Убунту repository веќе не постои

  Вчера и завчера имав триста проблеми за да сватам декa repo-то на А1 веќе не постои. https://launchpad.net/ubuntu/+archivemirrors Останува само тој на Телеком,
 3. Глупав

  Продадено Rokkr годиншна претплата

  NOTE: доколку огласов е за во IPTV темата би преместил. Скоро целогодишна претплата (ни месец време не е користена) спремна за користење на Rokkr се продава по разумна цена од 1000 денари фиксно. Прашања во ПП.
 4. Lokvan

  Линукс дистрибуции

  Прво сакав да го напишам ова на темата Зошто Linux? но pешив дека ќе биде покорисно да се отвори нова тема наместо таму да се оди во (благ) офтопик... Исто така се мислев и дали ова да биде стриктна дискусија за стабилни и лесни почетнички дистрибуции, ама пошто немаме општа тема за линукс...
 5. Picolo

  Туторијал Инсталација / Конфигурација за графика на Федора 31 (Nvidia)

  Туторијал за инсталирање nvidia gup и сетиранје конфигурација за примарна графика. Инсталација : Драјверите за вашата графичка мозе да ги најдете на линков.(OS Linux_64) Отворете Shell и искуцкајте : chmod +x /path/to/NVIDIA-Linux-*.run Shell : reboot Инсталација (dependencies) : Shell ...
 6. B

  Konverzija na flac

  Simnav nekolku albumi od Black Sabbath "ripuvani" so EAC, a formatot e flac. Kako shto znaete EAC pravi cue sheet za ripot. Vo mojot sluchaj flacot e edna datoteka , a podelbite na pesnite se opishani vo cue sheet-ot. Bidejki koristam Linux ne postoi dobar player koj podrzuva cue sheet-ovi...
 7. Uber-

  Virtual Box

  Здраво на сите. Дали некој имал искуство или знае како да сетирам Virtual Box со linux OS(ubuntu 14.04) на windows-based dedicated server со тоа што VBox да си има свое посебно ИП? На Windows 2008 r2 standard edition сервер имам хостирано игра што си има ИП пр. 111.222.333.444 и корисниците си...
На врв Дно