1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Инсталација / Конфигурација за графика на Федора 31 (Nvidia)

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Picolo, 7 Април 2020.

 1. Picolo

  Picolo
  Intern

  12
  5
  25 Март 2019
  Машко
  Туторијал за инсталирање nvidia gup и сетиранје конфигурација за примарна графика.
  • Инсталација :
   • Драјверите за вашата графичка мозе да ги најдете на линков.(OS Linux_64)
   • Отворете Shell и искуцкајте :
    chmod +x /path/to/NVIDIA-Linux-*.run
   • Shell : reboot
  • Инсталација (dependencies) :
   • Shell : sudo dnf install kernel-devel kernel-headers gcc make dkms acpid libglvnd-glx libglvnd-opengl libglvnd-devel pkgconfig
  • Конфигурација
   • cd /usr/share/X11/xorg.conf.d
   • sudo nano nvidia.conf
   • Додадете линија пред EndSection : Option "PrimaryGPU" "yes"
  upload_2020-4-7_21-39-59.png

  • Тестирање :
   • Shell : nvidia-smi
  upload_2020-4-7_21-53-8.png

  upload_2020-4-7_21-46-13.png


   
  bxxxn, Aowek и на krema им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...