Линукс дистрибуции

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Прво сакав да го напишам ова на темата Зошто Linux? но pешив дека ќе биде покорисно да се отвори нова тема наместо таму да се оди во (благ) офтопик... Исто така се мислев и дали ова да биде стриктна дискусија за стабилни и лесни почетнички дистрибуции, ама пошто немаме општа тема за линукс дистрибуции помислив дека второво веројатно е поприкладно.


MX Linux (со XFCE), вклучува Libre Office со инсталацијата.
Ако сакаш едноставна инсталација лесна за користење и со најмалку апдејти и заебанции, мислам последните неколку години MX-от е најсоодветен за таква цел.
KDE Neon по мене, убав дизајн, доста лесен и clean интерфејс има. KDE десктопот е идентичен на виндоус, апдејти се прават со еден клик, исто и инсталации за повеќето програмчиња.
Jaс му се спремам на MX Linux со KDE десктоп, само уште малку истражувам што сѐ е достапно од вакви дистрибуции а освен тоа малку не ми се допаѓа тоа што KDE верзијата на MX е само месец дена стара и можеби не е баш целосно испеглана... Некои други предлози за вакви релативно минималистички дистрибуции базирани на Дебиан а со KDE десктоп?

Воедно треба да одберам и почетничка дистрибуција за средна кон постара класа хардвер за лаици и почетници на кои претежно им треба офис (Либре) и интернет/маил, со повремено прегледување на фотографии и гледање филмови/мултимедија. Се работи за пријатели и роднини кои повремено секако ме замараат за помош, а на кои вака сакам да им помогнам ( а себе си да си олеснам), па веројатно е паметно и јас самиот да ја користам истата дистрибуција. Тука засега се мислам меѓу MX Linux и евентуално Mint LMDE (со Cinnamon десктоп). Инаку десктопот треба да е што повеќе налик на олд-скул виндовс десктопите, или да може да се кастомизира со таква намера. Кај MX ми се допаѓаат MX алатките кои ги поедноставуваат некои потребни подесувања и конфигурирања, и тоа што доаѓа со преинсталиран MX Snapshots што би било корисно за бекап и правење кастомизирани дистрибуции за брзи инсталации кај други луѓе.

Дебиан би требало да биде базата на дистрибуцијата, пошто се бара стабилност со минимум можни апдејти (значи Арч и слични ролинг дистроа не влагаат во избор).


Засега тоа ми се размислувањата и сите предлози се добредојдени. :)
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
254
274
Баш паметно за пријателите, доколку не бараат игри, со линукс ќе имаш најмалку обврски со одржување.

Само припази на хардверот, најголем проблем е често графичката ако нема добри драјвери, бегај од nvidia ич не си губи живци со нив, само интел или амд гледај, имаат добра подршка само да не се многу стари, интел интегрирана од втора генерација наваму е доволно јака за full-hd video 60fps на интернет да си гледаат, а амд дали беше од hd 7000 или од R5 наваму не сум сигурен, амд имаа катастрофални драјвери порано, ама последните 5-6 години им се добро средени и ќе немаш проблем, само мораш да провериш графичката да не е престара, на пример hd 5000 или постара.

За десктоп ептен го препорачувам XFCE, далеку покомплетен и постабилен е од се друго, освен ако нешто се сменило последните неколку месеци, а како главна разлика XFCE vs KDE од мое искуство би рекол:

XFCE има филозофија на наједноставен начин да овозможат најмногу функционалност.
KDE има филозофија да ти овозможи најмногу визуелни ефекти и подесувања.

Резултат на тие филозофии е XFCE е помал, побрз и постабилен, а KDE ќе те загуби во безброј подесувањата шо ги има и на крајот ќе го оставиш да те нервира како шо е.

Исто во XFCE имам плагини за панелот (таскбарот) што ми покажуваат моментална оптеретеност на CPU/HDD/Net, а под друг линукс десктоп или windows не сум нашол ништо приближно задоволително (т.е. има нешто ама ич не ми се допаѓаат). Ево како изгледа кај мене тоа моментално:

Peek 2020-10-01 16-14.gif
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,415
1,512
Linux Mint KDE, стабилен и практичен.

Linux Mint e базиран на Ubuntu, вториот е базиран на Debian. Мислам дека имаше и Linux Mint Debian едиција. Посекако што и да инсталираш, ќе е стабилно. Имам Linux Mint мал компјутер кој го користам како НАС, со атом процесор и не помнам кога го имам исклучено или ресетирано последен пат.
 

Koen

Gaining Experience
14 април 2010
244
91
Koen's setup  
OS
Ubuntu 20.04
Било која Убунту дистрибуција е одлична за почеток, барем ќе се знае дека нема да има големо замарање. Без вградена графичка е екстра, воопшто не би имало никакво замарање. КДЕ овие денови не е многу захтевна околина, но бара малце замарање додека не се направи се по вкус.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Гледам дискусии дека KDE сега е „полесен“ од XFCE.
Наводно се работи за значително поголем развоен тим и поактивен проект.

Не велам дека XFCE не е одличен десктоп, веројатно ќе ги пробам и двата (а можеби и Cinnamon).

Убунту планирам да ги заобиколам, најмногу заради телеметрија, иако форкови како Минт доаѓаат во обзир пошто јавно се декларираат дека истото е оновозможено кај нив.


 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
662
676
Струга
Долгогодишни корисници на Linux, и тие што имате пробано повеќе дистрибуции, што би ми препорачале како нај-нај-најлесно дистро за премногу стар лаптоп? Имам задача само да го вратам во форма да работи, да се гледа филмови, ништо повеќе. Значи горе-долу само VLC да работи.
Дали да одам со Lubuntu или има нешто полесно?
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Јас на мојот Thinkpad i3 2310 имам пробано Mint, Manjaro и од сите Linux MX ми е најстабилен и најсигурен искрено. Ми беше тешко на почетокот но се навикнав.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
662
676
Струга
Јас на мојот Thinkpad i3 2310 имам пробано Mint, Manjaro и од сите Linux MX ми е најстабилен и најсигурен искрено. Ми беше тешко на почетокот но се навикнав.

Охо тоа е гејмерски за овој лаптоп. Не ми имаат кажано што спецификации е, затоа не пишав но мислам е некаде 512 MB или 1 GB RAM со Single/Dual Core.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
254
274
Охо тоа е гејмерски за овој лаптоп. Не ми имаат кажано што спецификации е, затоа не пишав но мислам е некаде 512 MB или 1 GB RAM со Single/Dual Core.

Ако ти е грев да го фрлиш инсталирај му OpenWRT за рутер да го направиш.

Чим е толку стар и слаб најверојатно ќе се мачи и H264 видео да декодира, филмовите што ќе ги симнуваш од торент ќе треба да пазиш да бидат од тие постарите формати или H264 на 480p.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Мојов не може 1080п, само 720п. Ехе машала до каде стигнала технологијата.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
254
274
Охо тоа е гејмерски за овој лаптоп. Не ми имаат кажано што спецификации е, затоа не пишав но мислам е некаде 512 MB или 1 GB RAM со Single/Dual Core.

Друг проблем со толку стар компјутер ќе имаш најверојатно со графичките драјвери за Линукс.

Задоволителна графички драјвери линуксот има само за графички од последните 10 години.

Изгледа единствено Windows XP одговара за твојот компјутер.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
662
676
Струга
Друг проблем со толку стар компјутер ќе имаш најверојатно со графичките драјвери за Линукс.

Задоволителна графички драјвери линуксот има само за графички од последните 10 години.

Изгледа единствено Windows XP одговара за твојот компјутер.

Не е мој, за колега е. Не му се фрлало пари за нов па сакал да работи само колку филмови да гледа. Да ти кажам право, од муабетот негов не верувам ни дека има графичка, па во план ми е да инсталирам нешто и со генерички драјвери да го оставам и да се молиме дека ќе работи да уклучи USB и да пушти филмови само да чита, тоа е тоа.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
372
313
Lubuntu ke brka rabota
Не е мој, за колега е. Не му се фрлало пари за нов па сакал да работи само колку филмови да гледа. Да ти кажам право, од муабетот негов не верувам ни дека има графичка, па во план ми е да инсталирам нешто и со генерички драјвери да го оставам и да се молиме дека ќе работи да уклучи USB и да пушти филмови само да чита, тоа е тоа.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
662
676
Струга
Симнав легаси 32 бит имијџ од Bodhi, Lubuntu и Lite, за почеток ќе видам дали барем еден од овие ќе заврши работа. Фала на одговорите.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
254
274
Кој драјвер за интел 3000 се изначитав :)

Сток инсталација треба да е доволна, MX, Manjaro, Ubuntu, било која од популарните дистрибуции, не би требало рачно да мораш да инсталираш драјвери.

Ако не те мрзи инсталирај и Windows колку за да видиш да нема некоја хардверски проблем.

За 1080p видео интегрираните графички од втора генерација интел (како твојот) треба да се доволни.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
...512 MB или 1 GB RAM со Single/Dual Core.
Што мислиш да работиш на лаптопот?
1ГБ рам би ти бил доволен да пуштиш пребарувач со еден таб, во нешто како Lubuntu, aма веројатно процесорот ќе биде преспор дури и за youtube. Eвентуално би служел за прелистување вести во пребарувач, најдобро со само еден таб отворен. Муабетов ми е дека и најлесниот ОС не го менува фактот дека денес ти требаат барем 2ГБ меморија и минимум некој Core2 генерација процесор со две јадра, за минимална интернет/офис употребливост. 4ГБ меморија е пореална проценка.

Инаку Lubuntu би требало да е меѓу најлесните, а МХ линукс е многу полесен за навикнување и совладување, од почетници.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
662
676
Струга
Што мислиш да работиш на лаптопот?
1ГБ рам би ти бил доволен да пуштиш пребарувач со еден таб, во нешто како Lubuntu, aма веројатно процесорот ќе биде преспор дури и за youtube. Eвентуално би служел за прелистување вести во пребарувач, најдобро со само еден таб отворен. Муабетов ми е дека и најлесниот ОС не го менува фактот дека денес ти требаат барем 2ГБ меморија и минимум некој Core2 генерација процесор со две јадра, за минимална интернет/офис употребливост. 4ГБ меморија е пореална проценка.

Инаку Lubuntu би требало да е меѓу најлесните, а МХ линукс е многу полесен за навикнување и совладување, од почетници.

Дечки, денеска го добив лаптопчево и не е старо, античко е. Има Intel Atom и 512 MB и 8 GB HDD. Инсталирав Bodhi со 512 swap партиција, едвај работи но успеав да инсталирам VLC и да чита филмови 720p од YIFI, се над тоа кочи, не ни дава добра слика.
Иначе лаптопчето ќе го користеле строго за гледање филмови од USB, да не гледале од мобилен, дека поголем екран.
Пребарувач не знам ни дали ќе работи поновиве верзии од Chrome, Firefox, мислам да не ни се трудам воопшто пред да се блокира сосем.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Мислам дека Атом платформа треба да тера 720р плејбек колку толку ок, толку му е лимитот на таа генерација хардвер. Провери само дали има соодветни драјвери и 3д акцелерација од онборд видеото. За пребарувач, нема прави проблем на видео плејбекот ако не работат двете апликации симултано. Хром заборави го, а фајрфокс треба да иде по дифолт со скоро секоја дистрибуција линукс.... Инаку не сум пробал Боди, би било корисно да пролисташ на нивните форуми што треба за оптимизација на видео плејбек.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
260
211
Дечки, денеска го добив лаптопчево и не е старо, античко е. Има Intel Atom и 512 MB и 8 GB HDD. Инсталирав Bodhi со 512 swap партиција, едвај работи но успеав да инсталирам VLC и да чита филмови 720p од YIFI, се над тоа кочи, не ни дава добра слика.
Иначе лаптопчето ќе го користеле строго за гледање филмови од USB, да не гледале од мобилен, дека поголем екран.
Пребарувач не знам ни дали ќе работи поновиве верзии од Chrome, Firefox, мислам да не ни се трудам воопшто пред да се блокира сосем.

BionicPup32
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,723
Членови
30,377
Најнов член
Alfonso
На врв Дно