Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Konverzija na flac

barney

Intern
9 јуни 2017
121
23
Simnav nekolku albumi od Black Sabbath "ripuvani" so EAC, a formatot e flac. Kako shto znaete EAC pravi cue sheet za ripot. Vo mojot sluchaj flacot e edna datoteka , a podelbite na pesnite se opishani vo cue sheet-ot. Bidejki koristam Linux ne postoi dobar player koj podrzuva cue sheet-ovi. Zatoa sakav da go podelam flacot na delovi, sekoja pesna poseben flac. Najdov skripta split2flac koja si ja vrshi rabotata, no ne pravi cue sheet so novoformiranite pesni. Zatoa e teshko, ako se posaka, pesnite da se stavat na audio cd. Dali e dovolno novodobienite(podeleni) flac-ovi da se snimat po soodvetniot redosled i ce se dobie orginalnoto audio cd, ili pak e potrebno da se pravi nov cue sheet, shto i ne e taka naivna zadacha?
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
203
674
y2u.be

barney

Intern
9 јуни 2017
121
23
Blagodaram za odgovorot. Clementine e navistina dobar player, za zal ne sum znael za nego.
Ne deka mi e mnogu vazno, no sepak me kopka slednovo prashanje. Ako so split2flac go podelam golemiot flac file na delovi (sekoj del edna pesna, kako shto e vo cue sheet-ot) potoa napravam konverzija vo wav i na kraj so pomosh na wodim snimam Audio CD od dobienite wav traki, ce go dobijam li Audio CD-to spored cue sheetot ( vo smisla byte to byte identichna kopija)?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

b.a

On your way to fame
9 август 2010
203
674
y2u.be
Ако правиш конверзија во Wav тогаш нема да биде byte-to-byte идентична копија затоа што правиш декомпресија на flac. Квалитетот би требало да биде сличен бидејќи двата формата се lossless.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
1.042
460
Ако правиш конверзија во Wav тогаш нема да биде byte-to-byte идентична копија затоа што правиш декомпресија на flac. Квалитетот би требало да биде сличен бидејќи двата формата се lossless.
Не е точно.100 пати да преправаш еден ист фајл од WAV во FLAC и обратно си останува истиот квалитет без загуби бидејки сите lossless формати ти работат слично како WINZIP или WINRAR со тоа што фајловите во овие два запакувани не можеш да ги слушаш додека за FLAC, APE,ALAC постојат плеери.Ако си убеден дека има загуби земи еден WAV но по можност постара нумера снимена најдоцна до почеток на 90 те кога снимките не се пумпаа како денешните и отвори го во NERO WAV EDITOR и запази ги сите црти од почеток до крај.Потоа истиoт фајл компресирај го во FLAC и потоа декомпресирај го во WAV и отвори го со нов WAV EDITOR.Наизменично отварај ги двата и ќе видиш дека сите црти се на исто место:FLAC - Wikipedia
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.611
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно