• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

trotineti.mk ми украдоа батерија при сервис

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
Да не се изгори некој друг, однесов тротинет заради дупната задна гума со супер батерија, ми се јавија готов е дојди земи го и гледам слабо влече, малку км поднесува и слично. Поточно ја полнев таа половната која ми ја ставиле вечерта, сабајле чекав 5 да помине полициски час и со едно полнење се возеше 3.5км, додека со оригиналната моја батерија одеше 15км

Како прво имаат еден сервисер само (кој испадна лопов, а ова сигурно не му е првпат), велат остави го тротинетот остај податоци кога ќе биде готов ќе ти се јавиме. Нараучение, по можност секогаш пратете го мајсторот кога средува точак/тротинет/кола итн

А се беше само за една дупната задна гума
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Нели севисер е должен да има камера додека сервисира продукт? Така некако читав на форумов.

Ако е тоа вистина, нацртај им се со пазарна.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
>Нели севисер е должен да има камера додека сервисира продукт?
Многу добра идеја!
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Нели севисер е должен да има камера додека сервисира продукт? Така некако читав на форумов.

Ако е тоа вистина, нацртај им се со пазарна.
Не верувам дека ова е дочно. Ќе прочитавме закон некаде до сега.

Башка не морал да ја смени во сервис, можел позади шупа да заврши работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
@ARMac mnogu izgleda slozeno menuvanje vnatresna na zadna guma na trotinet, kaj i da e ke ima so tek na vreme poveke serviseri za trotineti i ke moze "online" da se nadgleduva sreduvanje. Mene mi e promeneta baterijata vo 4x poslaba od taa sto ja imav
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@ARMac mnogu izgleda slozeno menuvanje vnatresna na zadna guma na trotinet, kaj i da e ke ima so tek na vreme poveke serviseri za trotineti i ke moze "online" da se nadgleduva sreduvanje. Mene mi e promeneta baterijata vo 4x poslaba od taa sto ja imav
Па може гума пред камера, батерија позади шупа.

Него ти ги контактираше ли? Дали имаат телефон за поплаки и слично.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Колку си сугурен дека е заменета батеријата со послаба. Имаш ли доказ за пред ДПИ.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
Pa vaka, pred da go odnesam vo servis ja napolniv baterijata. Koga otidov da go zemam (prethodno mi javija deka so gumata e gotovo), baterijata bese na 3 crtki samo. Tie se naogaat nekade vo blizina na Ramstore (ima na mapa). Jas ziveam vo zelezara i nekade kaj univerzitetska biblioteka celosno se isprazni baterijata. Morav da viknam taksi da me prefrli do doma. Aj si vikam moze ne e nisto ke ja napolnam vecerva i utre, vo 5 sabajle dodeka (site) spijat napraviv na edna ramna ulica izvesen broj krugovi da vidam kolku ke trae baterijata. Traese 3.5km i se izgasi. Kako sto gi sfativ imaat samo eden serviser i trotinetite se ostavaat pa koga ke se gotovi se javuvaat da se zemat. Mojot trotinet go zemav vo 2019 od Neptun za nekoi 32000 denari so togasna snaga od 400W, picikato, duri vo vtora brzina mozese da se stigne i 20km distanca so nego. Vo najbrzata treta 15. A sega 3.5, tuku im go ostaviv vo prodavnica sabajlevo i tvrdev deka oznakite (cuvam dokumenti od Neptun) nema da se pogodat so baterijata koja mi e stavena....
Мислењето е автоматски споено:

interesno bater site:trotineti.mk i батер site:trotineti.mk ne davaat na google nikakvi rezultati, izgleda verojatno ima nedostatok na baterii na lager
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Pa vaka, pred da go odnesam vo servis ja napolniv baterijata. Koga otidov da go zemam (prethodno mi javija deka so gumata e gotovo), baterijata bese na 3 crtki samo. Tie se naogaat nekade vo blizina na Ramstore (ima na mapa). Jas ziveam vo zelezara i nekade kaj univerzitetska biblioteka celosno se isprazni baterijata. Morav da viknam taksi da me prefrli do doma. Aj si vikam moze ne e nisto ke ja napolnam vecerva i utre, vo 5 sabajle dodeka (site) spijat napraviv na edna ramna ulica izvesen broj krugovi da vidam kolku ke trae baterijata. Traese 3.5km i se izgasi. Kako sto gi sfativ imaat samo eden serviser i trotinetite se ostavaat pa koga ke se gotovi se javuvaat da se zemat. Mojot trotinet go zemav vo 2019 od Neptun za nekoi 32000 denari so togasna snaga od 400W, picikato, duri vo vtora brzina mozese da se stigne i 20km distanca so nego. Vo najbrzata treta 15. A sega 3.5, tuku im go ostaviv vo prodavnica sabajlevo i tvrdev deka oznakite (cuvam dokumenti od Neptun) nema da se pogodat so baterijata koja mi e stavena....
Мислењето е автоматски споено:

interesno bater site:trotineti.mk i батер site:trotineti.mk ne davaat na google nikakvi rezultati, izgleda verojatno ima nedostatok na baterii na lager

Ако навистина смениле и украле срамота што да кажам. Ај нека поминат неколку циклуси па да видиш да не случајно се оправи. Мислев на визуелно дали си ја видал старата/новата.

Сепак јас би ги пријавил во ДПИ, па и да небиде ништо барем си направил се што можеш.

Инаку со батерии и нивен увоз е фрка во последниве неколку години со тој законот што го донесоа и го спроведува министерство за животна средина. Има забрани, баждарење, даноци и слично.

Каква батерија / модел користи тротинетот? Ако ништо друго да си најдеш заменска.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,538
4,174
Баш ми е жал ако ова е стварно така, не знам зашто ако си на форумов не си видел на темата за тротинети дека ТИМ вулканизерот кај Идадија топ работи и не е скап.

Знам дека од Железара е подалеку али...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Баш ми е жал ако ова е стварно така, не знам зашто ако си на форумов не си видел на темата за тротинети дека ТИМ вулканизерот кај Идадија топ работи и не е скап.

Знам дека од Железара е подалеку али...
Па и не е баш, исто ќе му дојде. Овие тротинети.мк се кај корнер позади рамстор. Накај водњанска кога почнува.

+1 за ТИМ незнам за тротинети ама за кола е/се мајсториште.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Zimrie

Gaining Experience
11 април 2008
492
118
@ARMac
>Каква батерија / модел користи тротинетот? Ако ништо друго да си најдеш заменска.

Baterijata e Lithium ION Battery 36V-9AH spored prospektot, snaga 400W

Ovie pa hamachi.mk (od kaj niv trotinetot bese vo neptun) se epten molcalivi, im prativ poraka dali imaat servis vo skopje, tishina. (Nivnoto sediste e nekade vo vnatresna makedonija)

Za pouka: Ne zemaj trotinet ako firmata nema servis. Ne zemaj trotinet so vnatresni gumi (se ova bidna za dupnata zadna guma). Gledaj firmata da ima rezervni delovi za trotinetot.

Vo ovoj moment mislalm deka nikade vo MK se nemaat uslovite da se zeme trotinet onaka so doverba
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
89
54
@ARMac
>Каква батерија / модел користи тротинетот? Ако ништо друго да си најдеш заменска.

Baterijata e Lithium ION Battery 36V-9AH spored prospektot, snaga 400W

Ovie pa hamachi.mk (od kaj niv trotinetot bese vo neptun) se epten molcalivi, im prativ poraka dali imaat servis vo skopje, tishina. (Nivnoto sediste e nekade vo vnatresna makedonija)

Za pouka: Ne zemaj trotinet ako firmata nema servis. Ne zemaj trotinet so vnatresni gumi (se ova bidna za dupnata zadna guma). Gledaj firmata da ima rezervni delovi za trotinetot.

Vo ovoj moment mislalm deka nikade vo MK se nemaat uslovite da se zeme trotinet onaka so doverba
1621087927591.png

Ова им го пишува на сајтот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,741
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно