• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Спонзорирано QhostMK - Дедицирани сервери (Локација - Македонија)

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Политиката на фер користење не е ништо ново. И мислам дека сосем е во ред. Најди VPS провајдер (не дедициран) што ќе ти дозволи да им ги силуваш серверите 24/7 и пиши ми пошто и мене ми треба.
Ако ти треба барај си, мене не ми треба, нормален VPS ми е сосем океј :)

Иначе „ Корисниците ни се секогаш на прво место и никогаш не би суспендирале клиент / или пак би направиле прекин на услугата без претходна комуникација или обид да се реши било кој проблем“.

Дали корисникот однапред ќе мора да даде изјава за што ќе го користи серверот?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,534
8,852
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Појма неам кaј си искрено, но одам логички со оглед на тоа дека си ја отворил МК верзијата ( ја имаш ставено во quote ) а не е можно да ја отвориш надвор од МК. - не се побивај самиот себеси. И мислам доста е за вечерва да не квариме топик :)
Итекако е можно. Имам сопствен VPN сервер во Скопје.
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root
Итекако е можно. Имам сопствен VPN сервер во Скопје.
Супер, значи самиот кажуваш дека ја отвораш страната од МК ( преку ВПН ) затоа и ти излегува порака што ја имаш во цитат, што не е јасно тука ?

Стварно не те разбирам што ти е целта на постовие ? Да се пофалиш дека имаш ВПН или дека си надвор од МК ? :)
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Мене повеќе ме интересира зошто македонски VPN си креирал? Секако, освен ако не е за да пристапи до LAN дома.
Супер, значи самиот кажуваш дека ја отвораш страната од МК ( преку ВПН ) затоа и ти излегува порака што ја имаш во цитат, што не е јасно тука ?

Стварно не те разбирам што ти е целта на постовие ? Да се пофалиш дека имаш ВПН или дека си надвор од МК ? :)
Испратено од 1+7TPRO по DHL
 
 • Ја почнал/а темата
 • #31

QhostMK

Верификувана компанија
@QhostMK може објаснување што подразбирате под менаџмент
Погледнете го атачментот 93162
Здраво vision,

Менаџиран сервис нуди целосна поддршка за вашиот сервис листата е долга ќе наведам неколку работи.
- Инсталација и конфигурација на сервис/контролен панел и сл
- Одржување на системот, инсталација на најнови упдејти, заштита
- Оптимизација на веб сервер,mysql
- Креирање приватни NS
- Миграција, инсталација на потребните модули
- Инсталација и конфигурација на заштита (firewall)
- Конфигурација на PTR рекорди, SPF, DKIM, DMRAC
- Конфигурација на бекапи
- Приоритена техничка поддршка

Менаџираниот сервис е препорачан за клиенти кои немаат воопшти никакви вештини за менаџирање на сервис (се однесува на ВПС и дедицирани сервери)
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
739
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Здраво vision,

Менаџиран сервис нуди целосна поддршка за вашиот сервис листата е долга ќе наведам неколку работи.
- Инсталација и конфигурација на сервис/контролен панел и сл
- Одржување на системот, инсталација на најнови упдејти, заштита
- Оптимизација на веб сервер,mysql
- Креирање приватни NS
- Миграција, инсталација на потребните модули
- Инсталација и конфигурација на заштита (firewall)
- Конфигурација на PTR рекорди, SPF, DKIM, DMRAC
- Конфигурација на бекапи
- Приоритена техничка поддршка

Менаџираниот сервис е препорачан за клиенти кои немаат воопшти никакви вештини за менаџирање на сервис (се однесува на ВПС и дедицирани сервери)
Колку пари е?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #33

QhostMK

Верификувана компанија
Дали корисникот однапред ќе мора да даде изјава за што ќе го користи серверот?
Здраво Astro,

Нема потреба од изјави, но доколку добиеме било каков abuse report мора да регираме.

Здраво Zippo,

Цената е 1500 ден за менаџмент месечно.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво Astro,

Нема потреба од изјави, но доколку добиеме било каков abuse report мора да регираме.
Abuse report од страна на кого?
Зезанција на страна, сериозно прашувам ме интересира, размислувам за миграција на хостингот што го имам во Телеком.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Abuse report од страна на кого?
Зезанција на страна, сериозно прашувам ме интересира, размислувам за миграција на хостингот што го имам во Телеком.
Abuse report може да добиеш од многу страни, полиција, невладини шо се занимаваат со цајбер безбедност, компании (пример заради фишинг), и сл...

Може да прашам кој хостинг пакет го користиш од Телеком? nvm, не се идиотските пакети од порано.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,916
3,647
1. Каде се лоцирани серверите?
2. Дали има дизастер рикавери решение во понуда?
3. Чиј интернет користите?
4. Дали се кластери или виртуелни? Ако не, како се гарантира аптајмот?
5. Дали може да се командаат рачно (рестарт, он, оф преку мрежа ако се заглават)
6. Што се случува при хардверски дефект?
7. Виртуелизација по желба на клиентот или само оперативен систем фиксен?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,923
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Abuse report може да добиеш од многу страни, полиција, невладини шо се занимаваат со цајбер безбедност, компании (пример заради фишинг), и сл...

Може да прашам кој хостинг пакет го користиш од Телеком? nvm, не се идиотските пакети од порано.
Да, идиотските пакети се од порано. Не се сеќавам точно кој пакет беше ама секако ќе го менувам до крајот на годинава.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
946
937
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Јас имав VPS од странски провајдер (ramnode) хостирано во New York. Имав инсталирано OpenVPN и VPNто ми беше поврзано со торент клиентот значи кога симнувам торенти да ја користи VPN конекцијата. Го симнав The Goodfather и ми дојде репорт после нецели 2-3 минути дека ќе ми го укинат сервисот доколку не објаснам што е. Се извадив некако им реков дека го хакирале серверот, но после тоа го откажав пошто не мислев дека вакво нешто ќе ме снајде и си земав windscribe. Во прилог хостинг компанијата ми го имаа пратено репортот што го примиле од некоја приватна агенција што Hollywood е изнајмил да ги следи овие работи. Значи ги следат торент тракериве и ловат IP адреси и после праќаат репорти кон тие што ги поседуваат IP адресите. Многу паметно. Е сега како што кажа qhost може да е секаков вид на репорт.

Одговорот беше за општа свест, но и да му даде идеа на @Astro за Abuse репортите.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #39

QhostMK

Верификувана компанија
Abuse report од страна на кого?
Зезанција на страна, сериозно прашувам ме интересира, размислувам за миграција на хостингот што го имам во Телеком.
Било какво хостирање на malwares/вируси, спамирање, phishing, ботнети, страни кои нарушуваат авторски права, активности кои доведуваат до blacklist на ИП во spamhaus базата и слично, листата е мн долга и неможе точно да се наведат од се каде може да стигне abuse report, најчесто се испраќаат од агенции за безбедност, netcraft, агенции за заштита на авторски права, сајбез безбедност, botnet trackers, spam trackers, и сл.

1. Каде се лоцирани серверите?
2. Дали има дизастер рикавери решение во понуда?
3. Чиј интернет користите?
4. Дали се кластери или виртуелни? Ако не, како се гарантира аптајмот?
5. Дали може да се командаат рачно (рестарт, он, оф преку мрежа ако се заглават)
6. Што се случува при хардверски дефект?
7. Виртуелизација по желба на клиентот или само оперативен систем фиксен?
Серверите се лоцирани во Македонија поточно Скопје и имаме договори со повеќе провајдери и датацентри, интернетот го земаме примарно преку Cogentco но секако имаме и бекуп линии од други провајдери, исто така битно е да се напомене дека имаме директен peering со скоро сите локални интернет провајдери што овозможува мал пинг и брз пристап до сите наши сервиси од секој интернет во Македонија.

Серверите се лоцирани во висoко безбедни системски сали кои што ги исполнуваат сите ISO стандарди како ISO 9001:2015 , ISO 20000, ISO 27001, со ограничен пристап, напонска заштита - УПС, резервно напојување , противпожарна заштита на објектот и тн.

Серверите се дедицирани баре метал "'single-tenant physical server" кој може да се конфигурира по желба на клиентот, и со закупувањето на дедициран сервер добивате IPMI или KVM за полесно менаџирање на сервисот со функции како (reboot, power off, restart, kvm console (local menagement )за инсталација на OS по желба и тн... ).

Оn-site техничарскиот тим овозможува брзо отстранување на било каков хардверски дефект во најбрз можен рок.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #40

QhostMK

Верификувана компанија
Промоција на дедициран сервер.
Закупи дедициран сервер во високо обезбеден објект, редундантно напојување, брза активација
Локација Македонија

Серверска конфигурација :
DELL 2x Xeon® E5645
32 GB RAM ECC
1000 GB SAS
Нeограничен Трансфер
1 Дедицирана ИП
Гарантирано 99% Достапност
1 Гбпс Споделена линија

Искористи промотивен код Dedi25% за 25% попуст.

Сите останати опции и технички спецификации може да ги погледнете на нашата веб страна : QHost - Дедицирани Сервери Македонија

Сите сервери користат 1Gbps линија, врска со сите локални интернет провајдери во земјава ( Ping 1ms )
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Купонот dedi25% е за lifetime или првиот месец само?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #42

QhostMK

Верификувана компанија
Купонот dedi25% е за lifetime или првиот месец само?
Здраво nashio,

Купонот е lifetime (recurring).
Сите промотивни купони за сите сервиси како ( Дедицирани сервери, Хостинг, ВПС Linux & Windows ) се lifetime.

Поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #43

QhostMK

Верификувана компанија
Промоција на дедициран сервер со вклучена лиценца за CPanel/WHM
Закупи дедициран сервер во високо обезбеден објект, редундантно напојување, брза активација
Локација Македонија

Серверска конфигурација :
DELL 2x Xeon® E5645
32 GB RAM ECC
1000 GB SAS
Нeограничен Трансфер
1 Дедицирана ИП
Гарантирано 99% Достапност
1 Гбпс Споделена линија
Инсталација и конфигурација на CPanel/WHM (вклучена лиценца)
Именски Опслужувачи


Цена со попуст 6699.00 ден.
Директен линк за нарачка : Сервер Промо


Сите останати опции и технички спецификации може да ги погледнете на нашата веб страна : QHost - Дедицирани Сервери Македонија

Сите сервери користат 1Gbps линија, врска со сите локални интернет провајдери во земјава ( Ping 1ms )
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,744
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно