• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,516
693
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Spodeli

Intern
5 октомври 2009
22
4
Ок, он само спореди кој од двата уреди што ги спомнав вреди повеќе за парите.
Со Самсунг имам генерално лошо искуство (од аспект на квалитет) па некако не ми се даваат пари за тој бренд.

Sent from my G8141 using Tapatalk
 

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
14
1
Користам Дуал сим со два припејд броја. Вториот не го користев со исклучок на некои повици кои ги добивав повремено. Сега ми пишува "SIM 2 NOT PROVISIONED" и кога вртам јас или некој друг на вториот број кажува дека телефонскиот број не постои?
 
Последна промена:

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,716
3,625
Котистам Дуал сим со два припејд броја. Вториот не го користев со исклучок на некои повици кои ги добивав повремено. Сега ми пишува "SIM 2 NOT PROVISIONED" и кога вртам јас или некој друг на вториот број кажува дека телефонскиот број не постои?
Извади и стави ја сим картичката поново, провери и да не истекол рокот на бројот.
 

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
14
1
Извади и стави ја сим картичката поново, провери и да не истекол рокот на бројот.
Направив така но исто пак, кога ке ја внесам сим картичката и пинот за активација има сигнал на вториот сим, но буквално секунда отпосле снемува сигнал и пишува SIM 2 NOT PROVISIONED а место знакот за сигнал има знак за забрана. Кога вртам од тој број пишува "No mobile network". Како да проверам рок на број?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,716
3,625
Направив така но исто пак, кога ке ја внесам сим картичката и пинот за активација има сигнал на вториот сим, но буквално секунда отпосле снемува сигнал и пишува SIM 2 NOT PROVISIONED а место знакот за сигнал има знак за забрана. Кога вртам од тој број пишува "No mobile network". Како да проверам рок на број?
Прашај во оператор за бројот. И за кој телефон се работи?
 

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
14
1
Прашај во оператор за бројот. И за кој телефон се работи?
Во ред, ке се јавам да прашам, иако не ми е толку битен, но има некои институции и личности кои не го знаат сеуште новиот број, па затоа и го чував додека ги известам за промената. Телефонот е Samsung Galaxy J4+.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,211
Направив така но исто пак, кога ке ја внесам сим картичката и пинот за активација има сигнал на вториот сим, но буквално секунда отпосле снемува сигнал и пишува SIM 2 NOT PROVISIONED а место знакот за сигнал има знак за забрана. Кога вртам од тој број пишува "No mobile network". Како да проверам рок на број?
Замени ги местата на картичките во телефонот, така барем ќе знаеш дали е до картичката или до телефонот.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,211
Сега пробав и така, пишува: "Not registered on network" и истиот знак за забрана на местото на сигнал.
Ако тоа ти го пишува на истата картичка во другиот слот, тогаш до картичката е. Најверојатно истекол периодот за уплата и ја деактивирале. Јави се во операторот.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
230
224
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Постои некоја апликација што автоматски исклучува mobile data по одредено време?
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
599
396
Постои некоја апликација што автоматски исклучува mobile data по одредено време?
Под одредено време подразбираш,одредено време во текот на денот или одредено време како кога ќе дојдеш блиску до месечниот лимит за мобилна дата?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
230
224
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Под одредено време подразбираш,одредено време во текот на денот или одредено време како кога ќе дојдеш блиску до месечниот лимит за мобилна дата?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Местиш пример после 15 минути неактивност на телефонот автоматски да се исклучува.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
599
396
Местиш пример после 15 минути неактивност на телефонот автоматски да се исклучува.
Ако користиш самсунг имаш во бигзби рутини да си подесиш да ти гаси во одреден дел од денот,незнам дали има за неактивност,ако немаш самсунг незнам...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,211
Местиш пример после 15 минути неактивност на телефонот автоматски да се исклучува.
За таков тригер само Tasker. Евентуално ако некој направил апликација баш со таква намена, ко на пример оваа.

А за исклучување на мобилните податоци во одредено време обично е системска опција, но зависи од верзијата на софтверот, нема кај сите.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
230
224
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
За таков тригер само Tasker. Евентуално ако некој направил апликација баш со таква намена, ко на пример оваа.

А за исклучување на мобилните податоци во одредено време обично е системска опција, но зависи од верзијата на софтверот, нема кај сите.

И јас го најдов ова, ама бара root на телефонот. Многу мразам, ама изгледа ќе морам да вратам toggle копче на home screen.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
446
122
препорака за телефонче до кај 23-24к од A1 ќе се зима
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
462
611
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
965
527
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

MartinGR1MR

Gaining Experience
14 јуни 2014
160
77
Mi 10T ili A72?
Dosega sum koristel samo Samsung i kratko na pocetok Apple :D
Ili nekoj drug predlog do toj budzet okolu 500e?
Imam i opcija da zemam nekoj telefon preku A1 so obnova ali za tarifata gledam cenite se skoro isti kako da go kupis nov telefonot vo nekoja od mobilarive i it prodavnicite.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,733
1,298
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
A52. За Ми 10Т Lite разбрав дека си имал проблеми со touchscreen-от.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,034
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Mi 10T ili A72?
Dosega sum koristel samo Samsung i kratko na pocetok Apple :D
Ili nekoj drug predlog do toj budzet okolu 500e?
Imam i opcija da zemam nekoj telefon preku A1 so obnova ali za tarifata gledam cenite se skoro isti kako da go kupis nov telefonot vo nekoja od mobilarive i it prodavnicite.
Mi10T ако збориш за 5G верзијата со 865, ако не A72.
Мислењето е автоматски споено:

Mi 10T lite или A52?
Телефонот ќе се зема од а1 цената е иста.
A52, ама подобро чекај A52 5G.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
965
527
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Mi 10T ili A72?
Dosega sum koristel samo Samsung i kratko na pocetok Apple :D
Ili nekoj drug predlog do toj budzet okolu 500e?
Imam i opcija da zemam nekoj telefon preku A1 so obnova ali za tarifata gledam cenite se skoro isti kako da go kupis nov telefonot vo nekoja od mobilarive i it prodavnicite.
mi 10t pro e 500 evra
 

09990

Intern
21 април 2021
5
1
jas imam a1 alfa20 plus i veke 2 dena mi pokazuva nema sim karticka ,nitu moze da zvonam, ni da mi zvonat ,samo na viber raboti , moze li da se popravi ili tolku od nego?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,778
Мислења
850,349
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно