• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош околу рутер speedport W503V

 • Ја почнал/а темата
 • #1

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Здраво
Рутеров го добив од Т-хоме и еве неколку дена го користам. Се е добро само уште не можам да научам како да го дисконектирам и пак конектирам на интернет....поточно сакам да си ја менувам ИП адресата :).
Ако знае некој нека објасни.
 

linksys

Баниран/a
14 март 2009
507
22
drugar i ja pred edna nedela namestiv internet od t-home i imam ist vakov ruter , i jas se prasuvam kako da smenam neznam. ama misla deka nemoze . treba se se javis vo t-home da ti napravat dinamicka IP adresa posto vo dogovorot pisuva deka sleduva dinamicka ip adresa :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
drugar i ja pred edna nedela namestiv internet od t-home i imam ist vakov ruter , i jas se prasuvam kako da smenam neznam. ama misla deka nemoze . treba se se javis vo t-home da ti napravat dinamicka IP adresa posto vo dogovorot pisuva deka sleduva dinamicka ip adresa :)
Абе мора да можи некако...читав барав нешто на инернет ама сите туторијали се на германски....симанв и едно програмче и тоа на германски и не ми сврши работа. Ако се научам нешто че пишам.
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
552
71
Прилеп
Абе мора да можи некако...читав барав нешто на инернет ама сите туторијали се на германски....симанв и едно програмче и тоа на германски и не ми сврши работа. Ако се научам нешто че пишам.
Зоки едно решение од мене....ко че сакаш да го дисконектираш, ај каблето извајго и клајго пак. Ете готово!:D:D:D:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Zoki ako sakas da go disconnectiras smo napravi na LAN Disabled
Ама ако му направам LAN disable ќе се дисконектира компјутерот од рутерот, А јас сакам самиот рутер да го дисконектиран од интернет и пак да го конектриам заради добивање на друга IP адреса пошто сум на т хоме и имам динамичка ип адреса.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Конечно научив како се добива нова IP адреса на w503v :D.
Се влегува во рутер па во старт менито од рутеро па во интернет го стиклираш Use Speedport as a DSL modem одиш aplpay и потоа повторно си го стиклираш Use one Internet connection for all computers (router) и applay и имаш нова ИП адреса :)
поздрав до сите
 

linksys

Баниран/a
14 март 2009
507
22
Конечно научив како се добива нова IP адреса на w503v .
Се влегува во рутер па во старт менито од рутеро па во интернет го стиклираш Use Speedport as a DSL modem одиш aplpay и потоа повторно си го стиклираш Use one Internet connection for all computers (router) и applay и имаш нова ИП адреса
поздрав до сите
i sega kazi konecno kade se konektira-diskonektira internetot?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Kako da gi povrzam w503 so ruter netgear WGR614 bezicno?
е другар тоа малку потешко е изглед за изведба. Мислам дека треба да го направиш netgear како клиент а послем овај дали има можност да се поврзи со тој рутер незнам.......Нешто чепкав во w503 има некои такви опции само не ми се тестирани. Оти w503v има можмност да пребарува други мрежи е сега за конектиранје незнам......немам пробано.
Ако научиш несто пиши
 

Makedonce01

Intern
4 март 2010
5
4
Dokolku sakate da ja smenite vasata public ip adresa...togas napravete edna broadband konekcija!ista kako taa sto se koristi za DSL modem.... Dodeka vasata Local area connection e aktivirana vie slobodno aktivirajteja vasata broadband konekcija...i potoa diskonektirajteja...taka ke ja promenite vasata public ip ili na nekoi im e poznara kako external ip.......
I ako moze nekoj da mi pomogne okolu portforward na speedport w503v!
probav na site nacini no nikako da mi uspee. site vikaat odete na www.portforward.com no tamu go nema mojot router tamu go imas samo w303v a toj softverski e porazlicen..Jas kolku mozam ke pomognam za se sto treba,za bilo koj router..no ve molam i vie pomagajte za portforward na mojot router...i imam samo uste edno prasanje!Dali ako isklucam firewall na mojot router ke mi se otvorat portovite?bidejki kolku sto jas znam portovite se zatvoreni za zastita...pozzdrav do site
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,031
Мислења
837,176
Членови
28,969
Најнов член
fit0_
На врв Дно