1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  366
  281
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не реков дека е страшно само постирав онака чисто информативно :)

  Но сепак се мислам да извадам ЕУР картица и да ја оставам оваа што е во УСД и да си идам ем на прошетка ем да извадам пари во соседните земји :)
   
  На aleksnako и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 2. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  64
  14
  3 oктомври 2018
  Женско
  Заради 300+ денари? :oh:
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 3. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  366
  281
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не заради тоа туку онака да пробам да сменам малце :)
   
 4. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  28
  15
  30 Јуни 2017
  Машко
  3.15$ фиксни плус 3.5% провизија на 717.91 ти доаѓа 3.15+25.13=28.28 што е точно во децимала со тоа колку му има земено провизија, нема никакви 4$ плус

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На Sherminator и artweb им се допаѓа ова.
 5. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,119
  485
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Пак ќе мора да ги смениш во менувачница, плус ќе потрошиш пари и време до Грција, повеќе во зијан ќе бидеш. :)
  Така е, матаматиката вика и тие по 300 денари наплаќаат.
  Ти фалеле 5-6 денари до 5500.
  Уа лоповииииииии.
   
  Последна промена: 6 Август 2019
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  175
  114
  13 Март 2017
  Машко
  ПроКредит ќе врши исплата во евра: ЕВРА НА БАНКОМАТ – Уникатна услуга на Прокредит Банка

  Е сеа, доле завршува со: "Се што Ви е потребно за користење на овие уникатни поволности е да бидете клиент на ПроКредит Банка и да имате сметка во ЕУР".

  Само корисници на ПроКредит ќе можат да вадат или?
   
 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  544
  523
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  очигледно ова ќе важи само за од своја сметка да вадиш пари, а не да може од Payoneer да вадиш евра на банкомат ...
   
  На artweb и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,936
  4 Септември 2008
  Ова не е од сега туку веќе некое време го има. Неможеш да вадиш пари од странски картички во Евра туку од твојата сметка во нивната банка или ти дава од девизната или ти ги конвертира како во менувачница.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  874
  1,016
  9 Јуни 2011
  Машко
  Точно така.
  Имав пишано баш за ПроКредит и нивните банкомати пред неколку месеци.
  Пробав да извадам во евра од странски картички - но неуспешно.
  После 15 мин објаснување со нивната техничка служба, испадна дека ова важи само за ПроКредит корисници кои имаат трансакциска еврова сметка, и ќе можат од неа да вадат директ евра на АТМ наместо да одиш на шалтер или менувачница.

  Still, it is cool ако си ПроКредит корисник...
  Ако успеат да воведат "EUR Money-In" на овие банкомати - тогаш дефинитивно се мењам од НЛБ на ПроКредит.. =)

  Edit: да повлекуваат и дополнуваат евра директно на банкомат.
  Опааа, ова е тоа што ми требаше.
   
 10. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  175
  114
  13 Март 2017
  Машко
  Почекај, мислам дека повеќето ќе го следат примерот..
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,449
  1,873
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Имам едно офтопик прашање, не најдов посоодветна тема.

  Сум слушнал дека, Халк банка имаат можност да вадиш пари од банкомати на други банки, без провизија. Дали е ова точно?
   
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,340
  2,936
  4 Септември 2008
  Да точно е, само имаш годишна членарина исто како е кредитна картичка.
   
  На Sherminator и tupacan им се допаѓа ова.
 13. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  Некој да е влечел пари од Payoneer сметка во македонска банка, која банка прима од таму?
   
 14. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  874
  1,016
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ако прочиташ некоја страна назад во темава - ќе најдеш доста корисни информации :)
   
  На BEST и Sherminator им се допаѓа ова.
 15. dino

  dino
  Gaining Experience

  396
  96
  5 Јули 2009
  На SonjaB му/ѝ се допаѓа ова.
 16. asks122

  asks122
  Intern

  8
  1
  18 Јули 2019
  Машко
  Од каде поточно треба да се спушти тој PDF формат od НЛБ клик? Барам и незнам каде
   
 17. SonjaB

  SonjaB
  Intern

  7
  4
  1 Март 2018
  Женско
  Од ујп не мрдна работава, ја скапав од трчање еве ги ништо од нив. Едната платена година си седи неплатена онлајн, другата пресметана година си дреме. И ја сакам така плата да земам :).
   
 18. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  ти ако си прочитал неколку страници наназад ќе си видел оти нема ништо за некој да каже за банка со пејонир, така само си тропаш, колку да набилдаш мислења.
   
 19. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  85
  67
  21 oктомври 2016
  Машко
  WordPress Developer
  Дали сте ваделе од Бугарски банкомат некогаш ? - Ќе ме води патот накај Софија, па чисто информативно да прашам!
   
 20. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  544
  523
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  рачунај само ќе ти дае левои (конверзија правиш) иначе нема што да е проблем, сегде кај што има мастеркард лого можеш да вадиш. Одбегавај од оние генеричкине банкомати (што не се на банка) највиѓе лапаат провизии.
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,269
  24,711
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  FYI На Аеродром во Софија имаш банкомат што дава Левови,Евра,Долари....
   
  BEST, MartinJack3d и на Маша им се допаѓа ова.
 22. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  874
  1,016
  9 Јуни 2011
  Машко
  Го имаш лично пробано?
  Ако да:
  1. Кој е (име/фирма/бренд)?
  2. Што провизија зема?
  3. Макс сума на вадење?
   
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,269
  24,711
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Само го видов не го пробав, немав време.
  Ама го пробав во Лисабон на Аеродром
  1. Multibanco
  2. Вадев Долари и само 3.15USD
  3. Ја извадив 800USD
   
  Sherminator, koki, BEST и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  85
  67
  21 oктомври 2016
  Машко
  WordPress Developer
  Некој од Косово да вадел пари и искуство ??
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...