1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Google AdSense

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од NERD., 12 oктомври 2010.

 1. Замисли

  Замисли
  Gaining Experience

  79
  54
  27 oктомври 2014
  За Македонија има ли определен период колку треба да е активна страната за да те одобрат од Адсенс, кај нив пишува само за Кина и Индија дека треба 6 месеци. Јас што знам најрано некој што е одобрен е 3 месеца,( за три дена од аплицирање го одобрија. Јас аплицирав за 1 месец, 35-6 поста, и чекам 10 дена... Ако има некој искуство да сподели, што ја тупат од гоогле толку :)

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 2. Замисли

  Замисли
  Gaining Experience

  79
  54
  27 oктомври 2014
  Инсталирав, ама нишо не се смени... 3-4 дена зјаеа само празнини кај шо треба реклами да стојат.

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 3. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Прати ми пп со податоци од страната и ќе ја ѕирнам штом дојдам дома.

  Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
   
  На Замисли му/ѝ се допаѓа ова.
 4. iTechnique

  iTechnique
  Intern

  34
  13
  19 Јануари 2017
  Машко
  Мене ме интересира дали е дозволено да копирам туѓи текстови и да ги објавувам на мојот сајт, доколку наведам извор (source) на крај ? Гледам многу сајтови кои работат со вакви копирани содржини со години а немаат никаков проблем со адсенс па затоа прашувам ?
   
 5. nikolovskibt

  nikolovskibt
  Intern

  6
  0
  4 Мај 2016
  Машко
  Сакам да ве прашам јас.. аплицираав за адсенс и веќе чекам 1 недела но нема никаков одговор... ? дали додека чекам треба да клам реклама или не ? и дали нема проблем и дека сум поврзам и преку јутуб ?
   
 6. tono2344

  tono2344
  Intern

  21
  5
  26 ноември 2016
  Машко
  Добар си ти , јас чекам 10 дена веќе , стариот акаунт шо ми беше и шо не го користам веќе за него чекав 12 дена.
   
 7. nikolovskibt

  nikolovskibt
  Intern

  6
  0
  4 Мај 2016
  Машко
  Baitforfishing.com
  Ај едно мисленје дали ке ме прифатат или не ?
   
 8. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Стави статии со многу текст, вака ќе те одбијат поради "Insufficient content".
   
 9. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  На StalkeR, Harrabed, DennyMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  165
  123
  21 ноември 2012
  Машко
 11. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  не работи шерувањето групи веке
   
 12. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  165
  123
  21 ноември 2012
  Машко
  Кој не работи бе мскаат ко луди на политика(уште се прават солидни суми до кај 1к еу месечно) и на healthy. Башка сеа со тоа live шо се залетаа да билдаат фанпејџови(ама секако ќе им ги скинат страните пошто фб веќе ја детектираше оваа злоупотреба).
   
 13. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Не сум слушнал дека уште некој прави пари од политика и здравје во групи, ја лично сите групи ги иам избришано пошто освен скем нема ништо друго
   
 14. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  Во бизнисот не треба да поаѓаш од себе. За се има купувачи, само треба да ги презентираш проиzводите и/или услугите на вистински начин:)
   
  BEST, Harrabed и на SiPy` им се допаѓа ова.
 15. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Се функционира, само каков е ефектот. Некој ќе направи 10$ некој 10000$.
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Што мислите за рангирање на микро niche? Дали е подобро, односно дали е полесно да се заработи нешто... Имаат и доста повисок CPC.
  И колку е максималниот број на веб страни што можат да се поврзат со Adsense акаунт?
   
 17. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
 18. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
 19. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Периодов е препорачливо да не се отвара Insights на FB фан страните.... :(
   
 20. DeeJayZone

  DeeJayZone
  Gaining Experience

  122
  72
  3 ноември 2008
  Мислиш дека тоа може да има негативно влијание на Фејсбук фан страницата, или пак на веб страната која е линкувана од Фејсбук страницата (outbound links)?
   
 21. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  165
  123
  21 ноември 2012
  Машко
  Според вас каде го гледате решението? Во едноставното отстранување на рекламите?

  Прашање е дали воопшто некогаш ќе си го повратиш ричот ако те стават на црна листа.

  п.с Јас на големи фанстрани страни веќе забележав променети домејни.(изгледа на тој начин ќе пробуваат да се спасат)
   
 22. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Домените што се засегнати со овие казни најверојатно не би се вратиле во нормала, така да единствена опција во моментов е купување на друг или сличен домен на вече “казнетиот“. Без разлика каде и да се постира линк нема да се добие рич на тој домен.

  Солуција: Нов домен.
   
 23. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  151
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Оваа тема е малку поактивна, па да прашам тука.

  На вордпрес сајт имам адсенсе, рекламите ми се ставени преку Quick Adsense.
  Наместени ми се:
  - Реклама1 (Large Rectangle) - после првиот параграф
  - Реклама2 (Large Skyscraper) - на средина на постот
  - Реклама3 (Responsive) - пред последниот параграф

  Е сега имам ставено од (по)новиот тип на реклами Matched Content, Page Level Ads. Наместена како - Реклама4 - на почеток на постот.
  Како што прочитав на повеќе места, а и на самиот адсенс хелп, овој тип на реклама не се вбројува во лимитот од 3 реклами на страница.

  Ме буни тоа што на било кој пост секогаш се појавува оваа реклама, некогаш во хедерот, некогаш во футерот на сајтот. Мислења?
   
 24. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  151
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
 25. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  нема лимит на реклами по ново, ама гледај да има квлаитет, да не биде цела страна реклами.
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. nikola_mk
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  3,104
 2. www.Zamunda.mk
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,253
 3. www.Zamunda.mk
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,448
 4. Can4sta
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  5,438
 5. n3xu5
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  706
Вчитување...

Сподели

Вчитување...