1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Гејминг конфигурација до 45000 денари (со монитор)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Goran995, 17 ноември 2019.

 1. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  И јас би те советувал да почекаш. Ryzen 5 4500U што е најслаб во серијата (6 јадра,6 нитки) е рамо до рамо со desktop i5 9600k и тоа со 15w потрошувачка. Ова веќе не е забавно
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,594
  13,840
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Може ли да посочиш од каде ти е оваа информација дека 4500U е рамо до рамо со десктоп i5 9600K?

  Претпоставува дека е од овде: AMD Ryzen 5 4500U CPU Tested, Desktop Grade CPU & Enhanced GPU


  "If you look at the CPU-z score, then you could see that the Ryzen 5 4500U is on par with an Intel Core i5-9600K desktop processor which has a TDP of 95W"

  Ако е така тогаш тоа е дезинформација бидејќи бенчмаркот на CPU-Z е синтетички бенчмарк кој не е никаков репрезент на перформансите во реални апликации и игри.
   
  Последна промена: 25 Февруари 2020
  GGTT1, Arabian и на Transporter444 им се допаѓа ова.
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Мислев дека го надминавме ова, ама еве го пак. За Интел ниеден бенчмарк не е релевантен заради тоа што губат на сите. И од таа стратегија дека Интел е побрз во некаков си немерлив real real performance мислам дека и маркетинг тимот на Интел се откажа. Го јадат на сите полиња и не знам што за тебе ќе биде релевантно за да се сложиш
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,015
  2,556
  21 Јануари 2011
  Машко
  Веројатно кога ова ќе се промени
  Intel is continuing to lead the market for desktop CPUs. AMD is slowly and steadily making inroads. In November, AMD's share stood at 20.5% compared to Intel's 79.5%, according to Steam Hardware Survey. This represents a significant improvement for AMD, which had a 15.98% share in April 2018.
  Dec 31, 2019
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,594
  13,840
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не знам до каде сте пораснале и во што сте се развиле и искрено вооошто не ме занима. Прашав конкретно од каде дојде до заклучок дека 4500U бил рамо до рамо со 9600K.
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Интел беше со децении на врвот. Колку ја гледаш големата слика и колку ја шириш временската рамка толку е Интел подобар. Пример, 99% од најдобрите процесори во историјата ги има направено Интел.
  Но колку ја стеснуваш временската рамка толку работите одат во прилог на АМД. Онаа рамка што мене и тебе треба да не интересира е -кој во моментов ми нуди најмногу за парите?

  Амазон статистиката вели дека веќе подолг период 8 од најдобрите и најпродаваните 10 процесори се на АМД и е многу по релевантна статистика од тоа што се случувало претходно.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Дечки, овака:

  Пред 1 месец од VisionStudio.gr порачав:
  - Монитор Asus VP249QGR (24", IPS, 144Hz)
  VP249QGR | Monitors | ASUS Global
  - Држач за монитор Arctic Z1 Pro (Gen 3)
  Z1 Pro (Gen 3) | Desk Mount Monitor Arm with USB 3.2 Gen 1 Hub | ARCTIC

  Вкупно, 274 евра. Со поврат на данок - 221 евро.
  Стигнаа во продавница пред 2 недели, рекоа дечките ќе ми ги чуваат додека помине ова со корона вирусов. И тоа е ОК од нивна страна, и они затворија пред некој ден скроз. Треба и поврат на данок од 100 евра да направам кај нив од претходната порачка, до 24.04 ми е крајниот рок, си е*а мамата економијава со пандемијава.

  Сакам да прашам дали тука локално може да купам монитор со спецификациите погоре бидејќи по продавнициве и понудиве кај нас нема ниеден 24 инчен, IPS монитор на 144Hz.
   
 8. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко

  ИПС монитор со 144 херци и нема баш кај нас у МК а и не е баш нешто многу наменсо. Ипс мониторите се со послаб респондинг тајм така да ако веќе одиш на гејминг монитор со 144хз рефреш рејт оди си со ТН панел - пример имаш BENQ XL2411P, SAMSUNG 24" LC24RG50FQUXEN CURVED, Имаш 24ки и 27ци на мси доста добри, ASUS VQ248Qe,HP Omen итн итн.
   
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  749
  680
  26 Март 2016
  Даскал
  Држ IPS монитор со низок response time од кај нас купен. Кликни ми во PC компоненти. Далеку е стигната технологијата. Сега новата генерација пример UltraGear IPS од LG се БЕЗ компромиси, брзи колку и TN скоро. Кај нас тоа што нема да ги донесат за брзо посебно со кризава тоа е друго. TN панелите веќе во историјата треба да заминат, во боите се како касета со Dirty Harry што ја гледа стариот на VHS и телевизор немачки од 80тите.
   
  На GAMEKING му/ѝ се допаѓа ова.
 10. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко
  Да меѓутоа ретко достапен и најчесто треба да го чекаш,не викам дека нема меѓутоа се по ретки..
   
  На Ronnn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  А не, фала за ТН панел. Јок.
   
  На GAMEKING му/ѝ се допаѓа ова.
 12. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко
  Ако го користиш и за гејминг и работа тогаш ИПС океј али ако е само за гејминг нема потреба од + фрлени пари,барем мое мислење е тоа. Поздрав
   
  На Ronnn и Goran995 им се допаѓа ова.
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  749
  680
  26 Март 2016
  Даскал
  Не го бива да пуштам AAA игра со убави високорезолуциски текстури којашто треба преубаво да изгледа и рај за очите да е па да ја отворам на TN панел. Дечките онаму пример 50 проценти од времето во девелопмент го прават на генерирање и нанесување текстури сеа јас да им плукам во работата со TN панел. Да игра дечкото само кантер или нешто слично кај шо воопшто не е битно и дали црно бела е играта, тогаш TN панел му брка работа. Ама можеби сака Doom новата да ја отвори, Assassin's Creed, Metro, Tomb Raider, Far Cry... итн итн итн. Тие игри на TN panel не личат на ништо.
   
 14. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко
  Се согласувам,затоа и реков битна е намената. :D
   
  На Ronnn му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Не е само за гејминг, затоа...
   
  На GAMEKING му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ

Сподели

Вчитување...