1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Гејминг конфигурација до 45000 денари (со монитор)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Goran995, 17 ноември 2019.

 1. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Добро вечер дечки.
  Подолго време ве читам, но еве решив да направам акаунт. Ми треба помош за составување на некоја средно-жалосна конфигурација после користење на лаптоп повеќе години. Се гејмаше на истиот, но хардверот застаре и би сакал после долго време да си составам нешто.

  Со оглед на буџетот - целам на 1080p и 60Hz/fps. Вчера составив оквирно некоја конфигурација, но оставам простор во смисла на GPU и PSU да ги набавам половни од форумов.

  MB: MSI B450 TOMAHAWK MAX - 6780 (Anhoch - 15.11.2019)
  CPU: AMD Ryzen 5 2600X - 8950 (Anhoch - 15.11.2019)
  RAM: G.SKILL RipjawsV F4-3200C16D-16GVKC (2x8GB) - 5410 (Neksio - 15.11.2019)
  HDD: 1TB Western Digital SATA3 64MB Caviar Blue 7200rpm - 2435 (Anhoch - 15.11.2019)
  Mouse: Logitech Gaming G502 Hero - 3990 (Anhoch - 15.11.2019)

  PSU:
  GPU:
  Keyboard:
  Mousepad:
  Monitor:
  Case:

  SSD имам веќе од постојниов лаптоп, но сепак станува збор за SATA SSD. Би сакал m.2, ама прво би ја составил конфигурацијава.

  Покрај совет за наведените делови погоре, барам совет и за оставените слободни делови подолу.
  Напојување - претпоставувам дека 650W би било соодветно, дури и overkill.
  Графичка - би целел на половна RX580.
  Тастатура - веќе со години сум на тастатурава од лаптопов. Не знам дали сакам механичка или не. Сакам да е со позадинско осветлување, но не е нужно да е RGB. Предложете нешто.
  Мауспад - ова искрено појма немам.
  Монитор - во Сетек имаат АОC со цена од 8-10к денари со Freesync. Разгледував и едно LG во Анхоч.
  Куќиште - се залетав за H500i/510i, но од оваа дистанца ми изгледа малку непотребно да дадам 100 евра за ново. Би сакал да е со прозорче, гледав некои Sama од Анхоч и еден член (мислам @borcep беше пишал) за купен Carbide 275R за 4500 од Зоте. Куќарево изгледа преубаво.

  Ви благодарам за евентуалното посветено внимание на темава.
   
  Alucard, Psycore и на borcep им се допаѓа ова.
 2. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  1.механичка продаваше еден член тука за 2900 мислам, Cooler Master CK530, јас сум презадоволен.

  2.За таа цена има 144hz монитори, читав низ форумов дека носеле во ранг од 10-11к илјадарки.

  3.GTX 1060 или 580 8гб.

  остало неможам да коментирам нз.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,843
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Јас на твое место би одел со Core Intel i5 9400F, ентри левел B365 матична плоча и ефтин 2x8GB DDR4-2666 и би пробал да вклопам GTX 1070 во буџетот.
   
  На stanko, Pane-G, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Размислував за 1070-ката... Ова е добар предлог. Да најдам половна - би го оптегнал буџетот, мислам.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,843
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Најбитна компонента на гејминг компјутерот е графичката картичка, па така најголем дел од буџетот треба да биде сконцентриран на неа.

  Патем, имаш ПП.
   
  GGTT1, Маша и на Goran995 им се допаѓа ова.
 6. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011

  тој маус е добар, ама е тежок во споредба со други мауси. плус, мислам некој пиша поефтин дека е во зоте, 3200 така нешто.

  на форум имаш pulsefire surge за 1500. За, т астатура и јас би ја зел CK530ката од форум. Мауспад, иди земи го NZXT падот од нексио, 1200 така нешто е, подобар глајд има него било кој пад до 2к што ќе го најдеш. Куќиштето е непотребно скапо, освен ако не ти е мерак. Можеш и поефтино да пројдеш, ако сакаш бело баш. И ќе ти собере кулер висок, што највеќе ти препорачувам за да не го слушаш stock вентилаторот. Hyper 212 Evo, или слично. Напојување, исто гојдо има избор на добри напајања, избери нешто од таму.
   
  GGTT1, Goran995 и на gOJDO им се допаѓа ова.
 7. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Благодарам @Steam. на предлозиве.

  Можеш да ми посочиш кој модел е на падот, со Нексио не можам да го најдам по хаосот од ценовници...
   
 8. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011

  upload_2019-11-17_23-35-19.png
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  804
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Гојдо добар совет ти даде за комбото,
  Инаку тастатура која топло ја имам препорачано на многу и никој не се пожалил, Thor 300 TKL Blue switches 2000 денари во Анхоч, јас ја земав уште 1700 кога беше, полека ја поскапуваат поради побарувачката.. Пробај ја во салон верувам нема да излезеш без нејзе од салон.
  Исто имам и G502. Тежок, голем, ама предобар со составот, скролот и се.
  Можеш поефтино да поминеш со Glorious маус (60тина грама) овдека од форум баш од Nightwalker сега продава, другар посочив од него зема тастатура задоволен е многу.
   
 10. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Имав време малку вечерва да разгледам кој од свичевите би ми правел ќеф, мислев да најдам со brown свичеви, нешто што ми го предложиja @steelseries и @Steam. , мислам дека @dangthe ja продава CK530 (со Гатерон свичеви кои дефинитивно повеќе ги фалат отколку MX Brown). Но... јас работам мрежи. Дефинитивно ми е неопходна tenkey тастатура заради нумпад-от. Едино CK550, но е скапичка...........

  А во врска со маус - пикиран ми е g502, мислам дека нема бегање. Die-hard Logitech фан уште од времето на MX500.

  @Tomislav96
   
  Последна промена: 18 ноември 2019
  На dangthe и gOJDO им се допаѓа ова.
 11. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  768
  693
  31 Мај 2011
  ако си дај хард фан, иди земи го MX518 legendary од галерија тогаш, истиот шејп - модерен сензор :)

  Logitech MX518 Legendary - Galerija
   
  На RoninMK и Goran995 им се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,459
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Goran995, gOJDO и на Tenny им се допаѓа ова.
 13. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  Те разбирам тотално, и мене многу повеќе ми одговараше full тастатура порано ама имав некое чудна поставеност на рацете така на маса и следствено многу проблеми со врат и грб па се префрлив на tenkeyless.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Вложуваш ненормални суми во mouse, pad и куќиште а кратиш на графичка. Така не се прави гејмерска конфигурација. Ти нема да одиш на гејминг натпревари.
   
 15. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Никаде не пишав дека купив скап пад и куќиште или сум во план да купувам, нормално дека првенство има ГПУ/ЦПУ. Собирам предлози сепак :)
   
 16. Dimitar77

  Dimitar77
  Gaining Experience

  97
  114
  23 Август 2017
  Машко
  Купи си GTX 1660, продава еден тука на форумов, гланц нова :)
   
  На gOJDO и PeGi998 им се допаѓа ова.
 17. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  846
  535
  20 Декември 2015
  Машко
  или 1070 од кај Гојдо и остали за истата цена што ја има 1660, користена, но каде каде подобри резултати. Тоа зависи повеќе од тебе. @Goran995
   
  На GGTT1, Grimriper, Goran995 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  За монитор во анхоч имаш msi mag 241c за 12к нецели има фрее сајнк, со г сајнк работи проверено 144хрз 1мс.
   
  На Tomislav96 и Goran995 им се допаѓа ова.
 19. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  На gOJDO и Goran995 им се допаѓа ова.
 20. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  507
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  I5 9400F 9.700 - ddstore
  asus prime h310m-k 3100 - ddstore
  case+psu cooler master mb520 + cm elite v500 4500 - set
  Gpu polovna po tvoja zelba
  ssd/hdd po tvoja zelba
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Aoc има ТН панел а msi mag 241c има VA панел така да со мси ке има подобри агли на гледање и бои. Мси опфаќа 115% sRGB. И мси има супериорен контраст кој на тестови е регистриран околу 3500:1 со 38% осветленост.ТН панелот единствена предност му е побрз импут лаг и гостинг.
   
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  AOC C24G1 има VA панел
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Што пишува на линкот TN? Пошто бев сигурен дека ист панел користат но на линкот кој го цитирав пишува тн. Ако е VA сигурно се работи за истиот панел, значи само брендот е различен и осд. Иста цена се така да сеедно кој ке го земе. Јас го имам mag 241cr моделот кој само ради РГБ осветлење од позади е 16к :( .

  Едит: погрешен линк сум гледал изгледа па прочитав тн панел, се извинувам. Разликата е што мси има поширог гамут на бои 115% vs 98% s RGB што за гејмер широк гамут не е баш корисно пошто нема некој напредни сетинзи за калибрација.Но според тестовите мси има и нешто подобар контраст.
   
  Последна промена: 20 ноември 2019
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  403
  311
  1 Февруари 2017
  Машко
  @Goran995 Odi vo
  @gOJDO PCshop vo centar Ke dobies najpovolni ceni u grad:)
   
  Goran995, gOJDO и на dejan_str им се допаѓа ова.
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,843
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  AOC гпроизведува монитори за msi. На msi се само лепенките. Предметните модели имаат идентични панели и електроника.
   

Сподели

Вчитување...