1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Гејминг конфигурација до 45000 денари (со монитор)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Goran995, 17 ноември 2019.

 1. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Да не испадне дека само лајкувам на моја тема. Ве читам и собирам предлози. Добив ПП од повеќе членови со понуди за хардвер. Искомуницирав и со Гојдо, мошне другарско - ферски, нема збор.
   
  На Gaston и gOJDO им се допаѓа ова.
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,152
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Онда не им се точни спецификациите или мси додатно нешто средуваат. Ако не лаже сајтот на мси.
   
 3. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Другари, за конфигурацијата мал апдејт:

  1. Земени:
  - Samsung 850 Pro 256GB (ќе се извади од личен лаптоп)
  - Мауспад од АлиЕкспрес (црн, ер-ге-бе, 300x700mm)
  - Corsair RMx 750W
  - Sapphire Nitro+ RX580 4GB
  - Cooler Master Hyper 212 RGB Black Edition
  - Cooler Master Mastergel Maker

  2. Порачани од VisionStudio.gr (чекам да стигнат во дуќан кај нив):
  - Ryzen 5 3600
  - Corsair iCue 465X (White)
  - Corsair LL120 единечен кулер
  - Corsair Dominator RGB Pro 16GB (2x8) 3200 CL16
  - Logitech Z533

  3. За земање:
  - монитор (MSI Optix MAG241CR/AOC C24G1/AOC 24G2U)
  - MSI B450 Tomahawk Max
  - WD 1TB Blue (WD10EZEX)
  - Logitech G520 Hero SE
  - Cooler Master CK530 (кафени/црвени свичеви)
  - Samson SR850 (од АлиЕкспрес)

  Доколку некој има хардвер за продавање од третата точка, може да ме контактира во ПП :)
   
  На 1s3ct0wN и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 4. smole

  smole
  Unstoppable

  3,111
  3,592
  18 Април 2007
  На овој мејл им пишуваш:

  [email protected] ?
   
 5. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Не, на [email protected]
  А ми враќаат од *necieime*@visionstudio.gr, ваљда кој е задолжен за порачки, кој за поплаки, кој за техничка подршка...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Мал апдејт: пристигнати се деловите порачани во Солун (VisionStudio.gr), треба да одам да си ги земам.

  - Ryzen 5 3600 169.05€
  - Corsair iCue 465X (White) 104.44€
  - Corsair LL120 (Case fan) 22.23€
  - Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8GB) CL16 3200MHz 73.81€
  - Logitech Z533 56.06€

  Сумата е 425.99€, но за плаќање во дуќан (со данокот) е 527.73€.
  Разликата (повратот при наредно одење кај нив) е 102,14€.
   
  На gOJDO и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 7. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,478
  1,090
  8 Декември 2009
  Супер, значи целиот данок го враќаат, 24 проценти.
   
 8. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Да, ако се вратиш во дуќан. За други начини појма немам искрено, не ни прашував. Ќе си пазарам пак нешто кога ќе отидам пак.
   
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  836
  772
  26 Март 2016
  Даскал
  Јас само така работам и потврдувам дека целиот данок го враќаат но мора да се вратиш в дуќан со документ потпишан од царина. Само еднаш ми се случило во Коцоволос да не вратат данок за мобилен измислуваа некои причини не знам што. Ама луѓето од каде купувам се „наши“ во смисла македонско потекло ама останати од таа страна на границата и си зборуваме и се договараме на македонски.
   
  На goce03, Cika, gOJDO и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,423
  2,559
  9 Февруари 2011
  Овие?
  download.png
  Ја мислев дека е некаков центар за реума (косто болос) :D
   
  Avid, gOJDO и на Rikimaru им се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,611
  13,869
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не враќаат сите фул ДДВ. Некои 10%, некои скалесто во зависност од сумата. Некои не враќаат воопшто. Во секој случај многу е битно и какви цени имаат. Овие од Вижн имаат ок цени и враќаат фул ДДВ.
   
  Последна промена: 21 Јануари 2020
  На Goran995 и GGTT1 им се допаѓа ова.
 12. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  407
  312
  1 Февруари 2017
  Машко
  Во Лерин?
   
 13. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,488
  1,943
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  2 пати имам купувано од VisionStudio.gr и 2 пати ми го минусирале данокот на лице место, без потпис од царина, без враќање, без ништо. Сеуште не ми е јасно како.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  836
  772
  26 Март 2016
  Даскал
  Да
   
 15. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Комплетирано 60-70% од конфигурацијата. Фалат уште монитор, матична, тастатура, глушец, HDD и слушалки. Ќе ме фати над 45000...

  20200124_212423-01.jpeg
   
  Последна промена: 24 Јануари 2020
  На MasteR_#0, stefan_off, Gaston и уште 4 други им се допаѓа ова.
 16. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  808
  885
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Одличен билд, слики чим се склопи :) Јас исто би склопил само NZXT h510, поголем мерак од Corsair ми прават.
   
  На Goran995 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 17. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Фала братко, да се враќа петкратно. И јас се мислев да одам на h510-ката уште кога почнав да размислувам за PC (многу се sexy, така да кажам), но некако ми спласна таа еуфорија, па го видов ова пред некоја недела. Грциве го најдоа баш ова што го загледав во бела варијанта :rolleyes:
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Останато за купување:

  - монитор: чекам да го донесат AOC 24G2U
  - MSI B450 Tomahawk Max
  - Logitech G502 Hero SE
  - Cooler Master CK530 (brown или red свичеви, треба да ги споредам во Сетек)
  - 2TB Seagate Barracuda (ST2000DM008)

  Доколку некој има од погорните делови и сака да го продаде, може да ме контактира во ПП.
   
 19. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Sneak peek.
  Целосен апдејт за некој ден, уште е малку хаос. Mонитор нема, се чека AOC-от IPS.
  Порачав Deepcool fan hub, да ги ставам сите 4 Corsair-и на него за PWM и да ја ослободам матичната малку.

  Исто и OS нема, не сакаше да ми го бутира Windows-от од ССД-то што го префрлив од лаптопот. Некој да знае што може да зеза?

  20200204_002114.jpg
   
  Последна промена: 4 Февруари 2020
  На stefan166, esquimaux, TATA_MATA и уште 6 други им се допаѓа ова.
 20. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  808
  885
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Ептен добро, види и графичката да ја ставиш вертикално :D
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Некако многу ми е generic RX580-кава ставена така од предна страна, подобро изгледа кога се гледа со овој backplate дефинитивно. А и изгасен е ЛЕД-от што го има од горната страна, немав ОС да инсталирам програм за контрола.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  297
  478
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Ако може клуч на темава - ќе отворам нова, поинтересна за читање (и гледање) :)
   
 23. Beetle

  Beetle
  Intern

  7
  0
  6 Март 2019
  Да не оворам нова тема, па да прашам тука. Ми треба некој солиден предлог за лаптоп, за гејминг пред се, иако ќе се користи и за споредни работи, најмногу за Офис. Буџет до кај 35,000 денари :)
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,710
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Почекај рајзен 4000 и ќе добиеш солиден гејминг лаптоп за тој буџет
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  836
  772
  26 Март 2016
  Даскал
  Ryzen 4000 кинат се пред себе во мобилниот сектор.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...