• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
Кога сме кај дијаметарот :) јас до сега Прајмот на 2.5мм го виткам, се мислам следно на 3мм да пробам, искуства со Кајфунита?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мене лично 2, 2.5 и 3 не ми направија некоја драстична промена во вкус со тоа што мислам дека 2.5мм е некоја златна средина зашто 3 си бара повеќе памук што бара и повеќе вештина за во бунарчињата и можеби повеќе тримање. 2мм ми е некако малку памук.
 

cacko1

Gaining Experience
18 март 2015
338
419
Од поранешно искуство мтл и читано за тенка жица а мала снага мотаат и на 2мм коил макс 2.5 мм дијаметар. Све над тоа само ќе биде пренатопен памукот и ќе прска. Мое мислење на 3 мм само комплексни греачи со многу жици што бараат јака ватажа и многу воздух. Али сепак пробај, за проба пари не зимаат

Поздрав

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

fis1976

On your way to fame
15 март 2016
504
971
Скопје
во право си @gokica 3мм ќе сака повеќе памук, на 2.5мм ептен малку го тримам памукот, на 2мм може и ќе е подобро со оглед дека Прајмот има мали бунарчиња
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Не се сеќавам кои беа веќе но мислам дека првото што го гледав беше ова. А можда и не. Нема врска еве го:

View: https://www.youtube.com/watch?v=EwyZOOICJXE


Некаде 22:50. Само што користи тап штрафцигер за внес па после тенко. Дефинитивно има видеа и со малото плаво штрафцигерче. Ако ги најдам ќе постирам.
 

Bambuca

On your way to fame
12 декември 2015
556
575
Кавадарци
Колеги Која Пошта на Фт Оди Како Што треба наполнив корпа ама поштите ...


Испратено Од Централна Македонија
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Јас оставам на нив да изберат (првото Registered Air Mail routed by FT). И секогаш ми праќаат со HK пошта до сега без да ми бараат дополнително пари :) Сега тебе како ќе ти се погоди не знам.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Таа што е зелената, тоа е тоа. Не заборавај купон.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Важат и двата, сега пробав. Најдолу во тој пост со големи букви. :innocent:
 

shitpost101

Gaining Experience
9 февруари 2018
406
293
DAD беше за 17-ти не важи веќе
LIVIN5-5%
MAP- Ако го има на самиот продукт ке пишува дека тој продукт има попуст купон за него и после само го внесуваш.
WOWWEDNESDAY-ти е за течности од сосема друг сајт
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Не се сеќавам кои беа веќе но мислам дека првото што го гледав беше ова. А можда и не. Нема врска еве го:

View: https://www.youtube.com/watch?v=EwyZOOICJXE


Некаде 22:50. Само што користи тап штрафцигер за внес па после тенко. Дефинитивно има видеа и со малото плаво штрафцигерче. Ако ги најдам ќе постирам.
Некако не ми се допаѓа што го ошуте толку, две влакна памук му остави.
Инаку поширока намотка (2,5 или 3, не се сеќавам) му ставив баш ради памук да собере повеќе, ни капка не протекува вишак, али не може чеин вејп.
 
Последна промена:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да, го ошиша ептен. Го следев примерот па првиот пат па ми течеше. Си сака повеќе памуче. Но финтата со штрафцигерчето ми е ОК.

За чејн вејп не можам да кажам ама со отворен џус флоу треба бар до некаде да те следи во чекор. Пробај со котон бејкон или слично дали ќе смени нешто.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
За нормално тргање нема проблем, брат ми дури и дтл го трга на вкрај отворен воздух, ама ако се заборавиш 3-4 пати зане да те потсети. И тоа со усул, не она 100% драј хит да ти потечат сози :) Сепак е мтл и е наменет нели за како цигара, а ни цигара не тргаме 8 пати по ред :)
 

mankanos

Intern
30 септември 2017
52
20
Kakvo mislenje imate za Joyetech eGo AIO kako prv device da pocnam..
i ako moze preporaki od kade da kupuvam e liquid i koi se ubavi.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
943
Искуство-кој како, не е лошо за почеток, ама на поќето брзо им скиснало. Е џусеви @MikickoHC и @Sharlovski.
Можеш и премиумот на умбрела ама малу отпоќе се скапи.
Имаш и иностранство, моли, шефот, бугарите, енглезите пољаците... Имаш во индексот (види потпис кај @Metuzalem ) а се надевам ќе се огласат и останатите за повеќе инфо, јерод мене толку :)
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,803
2,707
Струмица
Kakvo mislenje imate za Joyetech eGo AIO kako prv device da pocnam..
i ako moze preporaki od kade da kupuvam e liquid i koi se ubavi.
Друже најтопло ти препорачувам за безболна миграција од аналогни на електронски да одиш со Endura T22 Стартер Кит-от.

$32.24 Authentic Innokin Endura T22 Starter Kit - 4.5ml / 1.5ohm / stainless steel + glass + aluminum alloy at FastTech - Worldwide Free Shipping

Избери си која боја сакаш само задолжително оди со овој Стартер Кит бидејќи е најефективниот сетап за почетници, батали eGo AIO мајо бајо.
За почеток држи се строго за тутунски течности, оти се најблиски со арома до аналогните и нема да менуваш нова глава барем месец дена.
Ќе си земеш и резервни глави заедно со Ендурата и ќе си обезбеден барем за пола година:
$6.52 Authentic Innokin Endura T18 Coil Head (5-Pack) 5-pack - 1.5ohm at FastTech - Worldwide Free Shipping

Единствено ќе треба да купуваш течност со малце појќе никотин да те задоволува, со 6 или 9 или пак 12 Никотин, зависи какви и колку цигари маваш дневно.

Пред недела дена успеав да тргнам уште еден близок пријател кој немаше благе везе за електронските ама му направив една брза обука, му објаснив што треба да прави, а тој беше песимиста.
Ми се јавува после недела дена ми вика брат ова е ненормално, ги намалив цигарите од кутија на само 3 цигари за само недела дена, благодарение на овој сетап и тутунска течност со 9 никотин. (која ако не Dromedary/Pyramid)

[Едит] Од шо беше импресиониран си порача уште еден Т22 Кит за бекап. :)
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Добро дојде на темата, @mankanos. За eGo AIO има многу пишувано во темава, и ја препорачувавме, можеш да најдеш преку индексот, а мое мислење во последно време е дека е на половина пат меѓу усно и дробно и не се истакнува баш ни во едното ни во другото, но не е премногу лоша за почетник, значи може. Ако на пример не ти се чека да нарачаш Ендура или ја најдеш поевтино на старо, сосема е во ред како прва електронска цигара.

Како што рече колегата @Astraion, за усно (замена за аналогна цигара), подобра е Ендура, а за дробно (правење облаци)... Не ги знам нив.

Со eGo AIO делумно можеш да го регулираш доживувањето (пак, дали усно или дробно) со тоа какви глави/грејачи ќе користиш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,561
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно