1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали имате свој веб лог (блог)?

Дискусија во форумот 'Блогирање и блогосфера' започната од Andrijeski, 29 Август 2007.

Дали имате блог?

 1. Да

  52.8%
 2. Не

  47.2%
 1. Gontra

  Gontra
  Intern

  7
  0
  5 Март 2011
  Јас се мислев помеѓу blogger и wordpress, па ги избрав овие вториве. Не дека има некоја разлика. И кај двата сервиси има ограничувања при бесплатното користење. Не сум стручњак, ама читав дека многу се жалат од нашиве сервиси, па се решив за еден од овие.

  Мојот блог е http://medno.wordpress.com/
   
 2. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Мислам дека го немам пишано овде, www.kuzmanov.info - личен блог, си пишам шо ми текне, а најчесто за: блог, блогирање, некое програмче, новости, интересен трик и то...

  И WP.mk - за WordPress, туторијали, теми, додатоци, хакови, трикчиња... И покрај ова да искористам можноста да напишам и дека достапен е mk.wordpress.org од каде што можете да го преземете WordPress на Македонски и веќе можете автоматски да го надградувате преку Dashboard. :spienje:
   
 3. darefremov

  darefremov
  Intern

  30
  1
  7 Март 2011
  Имам си ама уште е во изработка, за него тражам домејнче :)
   
 4. DrMos

  DrMos
  Gaining Experience

  285
  52
  19 Септември 2009
  Машко
 5. Wix

  Wix
  Intern

  2
  0
  22 Мај 2011
  Ајде и јас да се пофалам со моето дело. :D www.gadget.mk
  Како гаџетоман пред една недела почнав да го работам, чисто онака од љубов кон електронските играчки со кои секојдневно си играме. Со искрена желба дека еден ден ќе го набилдам и ќе биде од рангот на Gizmodo, Engadget... :bravo:
  па како ви се допаѓа? Дизајн, статии!! Слободно коментирајте... и не штедете некое лајкче или твитче.. нека се шири.. :D

  Поздрав
   
 6. HyperFreak

  HyperFreak
  Intern

  66
  9
  28 Март 2011
  Да, имам свој блог на кој споделувам линкови до разни промоции на софтвер места каде што бесплатно може да се добие лиценца за истиот и сл...Не е ништо посебно, само тема на која што сакам да споделувам а блог беше идеалното нешто за тоа.
  http://dailyappgiveaway.blogspot.com/
  П.с кликнете на 2-3 реклами ако го посетите, ке ви бидам благодарен ;)
   
 7. swan

  swan
  Intern

  53
  1
  5 Јуни 2008
  Женско
 8. dArrkii

  dArrkii
  Intern

  210
  7
  17 Мај 2011
  Имам свој блог, го направив од мерак :)) а подоцна и за Google Adsense од кога дознав. Чек ит аут http://i-need-software.blogspot.com/
   
 9. важна

  важна
  Gaining Experience

  461
  97
  19 Април 2010
  Женско
  Дизајнер
  Имам, во потпис ми е. Вчера го направив и сеуште е во фаза на средување :D
   
 10. Сомболед

  Сомболед
  Intern

  25
  0
  2 Септември 2008
  Јас имам блог, еве го > www.muzitasticno.co.nr
  Ме интересира само, дали постои варијанта да се пренесуваат постовите од блогот на мојот профил на Google+? За Twitter и Facebook ја користам Twitterfeed.com засега
   
 11. Бојан

  Бојан
  Intern

  60
  6
  1 Декември 2009
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  337
  9 Февруари 2008
  Нa YT видеото насловот: Представување, во видеото текст преставување. Одлучи се кое мислиш дека е точно.
  Псефдоним?

  Многу граматички грешки, многу грешки во зборовите и не се добро формирани речениците. Никој не сака да чита блог со толку грешки. Разбирам да пишуваш како што сакаш на социјални мрежи, но на блогот треба да посветиш повеќе внимание.

  Има блогови што се пишувани на дијалект и имаат намерни грешки, но гледам ти се трудиш да бидеш литературен, тешко ти оди.
   
 13. Бојан

  Бојан
  Intern

  60
  6
  1 Декември 2009
  Мој блог, мој запис, мое срање... се трудам колку, толку. Нити живеам во Скопје, нити зборам литературно дома а камо ли пак надвор. Ако ти се допаѓаа записите, немаше да ми изиграваш професор по Македонски јазик туку ќе напишеше критика на културен начин. И да, Тетовскиот дијалект е многу заебан така да никој нејќе да чита текст напишан на дијалект пријатеље, ако ме сфаќаш. :)
   
 14. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  337
  9 Февруари 2008
  Не ми се допаѓаат, а причината е очигледна.
   
 15. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  151
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Страна со новости за технологијата - itways.info
   
 16. kobra_13

  kobra_13
  Intern

  19
  0
  7 Септември 2010
  Машко
 17. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  Едно време имав блог http://everest.blog.com.mk/.
  Пред некој месец отворив блог на blogspot, но не сум активен иако планирав да пишувам, засега само направив copy paste на некои текстови од мојот стар блог. И два нови текста напишав.
  http://www.everestmk.blogspot.com/

  Како е ова направено?

  Можам ли нешто слично да направам? Сакам содржината на блогот или веб страната да ја напишам и на Англиски и на Македонски, ако знае некој накратко да ми објасни како тоа да го направам. Некоја скрипта како Worldpress, каде да ја поставам страната, не знам ништо за овие работи, ако може некој накратко да ме упати што би ми било потрабно.
   
 18. Deki_te

  Deki_te
  Intern

  100
  11
  31 Јули 2011
  microworkersmk.blogspot.com

  asm.blog.mk
   
 19. M@RKO

  [email protected]
  Intern

  585
  25
  3 Јуни 2009
  Ова е мојот блог,малку линкот е голем за да се запамети ,али сега за сега уште работам на него
  http://pauza-blogger.blogspot.com/

  ме интересира некој тука што повеќе се разбира ,да ми каже ,пошо јас сакам да го направам блогот да биде собиралиште на многу информации од разни сајтови и да има повратно копче за може да се вратиш на мојот блог ,значи кога ќе влезеш на некоја информација да те носи на сајт кај што нормално ќе има и повратно копче за да блогот мој
   
 20. важна

  важна
  Gaining Experience

  461
  97
  19 Април 2010
  Женско
  Дизајнер
 21. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  337
  9 Февруари 2008
  ^3 пати пишуваш на темава, со 3 различни блогови, 2 веќе отидоа во неповрат... Уште ли не ти доаѓа паметот?
   
 22. anti-spam

  anti-spam
  Intern

  200
  10
  9 Септември 2010
  Машко
  Студент
  А шо е проблемот шо пишува 3 пати во темава со 3 различни блогови? Доколку не се пожали администрацијата јас не гледам проблем ни малку, овој блог што го постира сега не го работи сам членот туку и јас помагам(колеги сме)и оди подобро од претходните блогови. Иначе иам и јас неколку блогови мои: http://mcserver.blog.com/ http://antispammaster1.wordpress.com/ http://pukanka.wordpress.com/
   
  На важна му/ѝ се допаѓа ова.
 23. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  362
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Сакам да отварам блог, то ест веќе отворив на wordpress, е сега ако може некој туторијал како да го средам дизајнот на блогот, фала ви ;)
   
 24. важна

  важна
  Gaining Experience

  461
  97
  19 Април 2010
  Женско
  Дизајнер
  Сакаш лично твој дизајн да прикачиш, или сакаш да искористиш бесплатен темплејт?
   
 25. CHIMPANZEE

  CHIMPANZEE
  Gaining Experience

  362
  111
  23 Февруари 2011
  Машко
  Бесплатен темплејт :)
   

Сподели

Вчитување...