• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

asus

 1. D

  [Сервис] Поправка на USB портови на лаптоп (Asus K53SM)

  Здраво дечки, станува збор за сервисирање на USB портови на лаптоп. Лаптопот е еден Asus K53SM, купен пред можеби точно 10 години. До пред некое време се си работеше океј, но наеднаш сите портови почнаа да откажуваат редоследно според честота на користење. Ситуацијата во моментов е што не може...
 2. rippermkd

  Intel, 1050

  процесор i3-9100f 4cores up to 4.2Ghz под гаранција (не можам да ја најдам, гарантирам лично за него 1година) процесорот е подобар од сите i5 процесори од 7ма генерација наназад, е добар скоро колку i7ките од тие генерации) ладњак deepcool maelstrom 240 red (водно ладење) користено 3 месеци, па...
 3. Snow :)

  Делови за лаптоп - разно

  Samsung 2x2GB 1600Mhz - 700ден. (посебно по 400ден.) Kingston 4GB 1600Mhz - 750ден. - РЕЗЕРВИРАНО Процесорот е користен само 3 месеци, лаптопот се здоби со дефект на портот за полнење за кој единствено решение беше нова матична и така стои цел живот. Цена 800ден. Wistron EA53BM - 400ден...
 4. DarthJe5us

  Продадено Продавам Asus Dual RX580 4GB

  Ја имам година и пол, ја користев само од Март до Декември годинава. 5500 денари по карго немам како да ја испратам затоа што немам кутија.
 5. rippermkd

  Продадено asus crosshair VII x470

  редовно чистена, одличен оверклокер, до сега се сум оверклокал на максимум со андерволт или сток волтажа (ryzen 1600x, 2600, 2700, 2400, и последно 3600 стигнав до 4.6гхз на 1.4v ама во 2-3 игри не беше стабилен оверклокот и намалив на 4,55гхз со 1.35v гаранција до 27.06.2021 ако ми се допадне...
 6. champagnepepe

  Продадено Продавам ASUS GTX1060 6GB

  Се продава DUAL-GTX1060-O6G | Graphics Cards | ASUS Global Редовно чистена, гушкана, гејмана со мерак, со истечена гаранција. Како нова. Цена : 8000 денари. Заинтересирани пп.
 7. Ficiani

  Проценка Asus GeForce GTX 1050Ti 4gb GDDR5

  Asus Phoenix GeForce GTX 1050Ti 4GB GDDR5 Проценка на графичкава би било од огромна корист. Купена е почеток на Јануари 2018та. Нема гаранција.
 8. G

  Мислење за Asus Zenbook

  Здраво другари, Во план сум да земам лаптоп, па би сакал да ве прашам за мислење за овој. Дали е во ред или за таа цена ( горе-долу; плус-минус ) има нешто подобро? Лаптоп ASUS UM425IA-WB701T 14" R7-4700U/8GB/512GB SSD/WIN10 Ви благодарам.
 9. BokiSof

  Asus Vivobook pro N580V LCD cover

  Здраво на сите. Дали знаете каде може да се најде LCD back cover за Asus Vivobook Pro N580V, односно сервис/продавница што чува резервни делови за Asus лаптопи? Во Setec ме известија дека System One е овластен сервисер за Asus лаптопи, утре ќе ги контактирам, но ме интересира да не знаете друго...
 10. Мариијан

  Најдобар избор на лаптоп

  Здраво ако може помош при избор на конфигурација за лаптоп имам неколку избори па ако може ваша помош, Лаптоп ACER SF314-41-R3N4 14.0" R3-3200U/8GB/256GB Лаптоп ACER A515-43-R013 R5-3500U/16GB/512GB SSD LENOVO IdeaPad 3 15ADA05 ( ABYSS BLUE )...
 11. bobson

  Проценка i5 4690k, Sabertooth Z97 Mk2

  Деловиве најверојатно ќе одат на продажба, би ве замолил за проценка на истите. Intel i5 4690k + CM Hyper 212+ + ASUS Sabertooth Z97 Mark 2 Матичната плоча има проблем со LAN портата, едноставно еден ден сама од себе престана да работи. Со нејзе доаѓа и realtek wifi карта од лаптоп со PCI-e x1...
 12. DarthJe5us

  Asus Crosshair 3

  Се продава матичнава. Доаѓа со кутија. Користена е со неоверклокнат phenom 965. Цената е 2000 денари.
 13. F

  Проценка 2 сетови CPU+MB+RAM, 2 графички и рандом периферија

  Ко што кажува насловот, потребна ми е проценка на следниве делови, а некои од нив веројатно ќе идат и на продажба после тоа. I7-3770K Asus P8Z77-V LX 4x4GB DDR3 Kingston HyperX Blue @ 1866MHz CL9 Asus GTX 1060 Turbo 6GB Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB (Ниедна од овие не е копана и двете се...
 14. Daniel86

  Туторијал Asus Onboard RAM Disable

  Здраво деЌки, не ме бива многу за правење туторијали, но ќе се потрудам да бидам што пократок и појасен. Ова е една од посложените операции коишто може да се направат на еден лаптоп, па се решив да споделам, можеби некому ќе му помогне :) Ми стигна матична од лаптопче ASUS X454L со дефект не се...
 15. shifty

  Продадено Haswell платформи и конфигурација

  Ќе ве замолам за проценка на следниве плочи со вклучен I3-4150/4160/4170 најизменично со секоја плоча: 1. GIGABYTE GA-B85M-HD3 2. GIGABYTE GA-Z97P-D3 3. GIGABYTE GA-Z97X-SLI 4. GIGABYTE GA-H97-HD3 5. GIGABYTE GA-Z87P-D3 6. ASUS MAXIMUS VII HERO - дел од плочиве не се користени воопшто, боцнат...
 16. rippermkd

  delovi za PC

  phenom II x4 955 Black edition; na podolunavedenata ploca se kloka do 3.8ghz bez gibanje na voltaza cena 1500mkd asrock 970m pro3 microATX ploca (retkost za AM3+) = 1800mkd asus rx550 2gb so garancija do maj 2021 (posledna odi na prodazba) =2800mkd 4gb ram gskill 1600mhz ddr3 1000mkd cena za...
 17. Multipass

  Продадено ASUS GTX 1050Ti CERBERUS

  Продавам графичка картичка ASUS CERBERUS-A4G GTX 1050Ti 4GB. Купена е во Сетек, користена е 6 месеци за секојдневна работа и light гејминг за World of Warcraft. Поседува гаранција до 16.10.2021 година, го имам и гарантниот лист како и кутијата со сите додатоци. Цена: 6500 денари.
 18. Roxas

  Asus k55vd-sx439

  Имам лаптоп нефункционален, матичната ми рекоа да ја сменам. Кои се искуствата со порачките од Ebay, Aliexpress и други ? Дали се исплати ли да порачам, околу 100 евра испаѓа со достава до македонија.
 19. ayahuasca

  Asus ROG Strix GeForce® GTX 1060 6GB GDDR5

  Купена е од сетек, со преостаната гаранција до ноември 2019. Зачувани се кутија и додатоци за картата. 10500 ден.
 20. ayahuasca

  Проценка ROG Strix GeForce® GTX 1060 6GB GDDR5

  Купена е од сетек, со преостаната гаранција до ноември 2019. Користена е за пубг и ептен ретко други игри чисто да видам перформанси. Никогаш не е користена за мајнинг и сл. и не е клокана. На ASUS GPU Tweak II e стандардно на gaming mode цело време. Зачувани се кутија и додатоци за картата...
На врв Дно