• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Зошто Linux?

12 октомври 2016
22
25
Microsoft ќе поседува два OS's под две лиценци?
Иако имам прочитано некаде дека (или ќе се интегрира Win со Linux функционалнисти или) веќе има некои интеграции на Win со Linux...
Може да поседува колку сака оперативни системи под колку сака лиценци. Но треба да бидеш свесен оти кога креираш софтвер под open source лиценца може и воопшто ништо да не поседуваш, зависи каква open source лиценца користиш.

А потсистемот шо го интегрираат се вика WSL (Windows Subsystem for Linux), шо е многу безвезално крстено, правилно би било да се вика Linux Subsystem for Windows.

Јас го немам уште видено, на Windows веќе скоро ништо не работам, ама треба да е нешто слично како Wine во Линуксот, служи да овозможи линукс програми да работат под windows.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
216
186
Скопје
Зошто Линукс?
 • Затоа што е брз и ефикасен.
 • Затоа што нема замарање.
 • Затоа откако ќе се навикнеш на Линукс, нема идење назад.
 • Затоа што ми се нема сеуште десено некој упдате да ми го крашне цел систем (за разлика од Виндовс).
 • Затоа што не чекам updates да заврши пола саат при restart или boot. Мада не ни забележувам кога се прави update.
 • Затоа што е fully-customizable. Your imagination is your limit.
 • Затоа што има безброј опции за Linux и различни дистрибуции наменети за различни корисници.
 • Затоа што е developer friendly и лесно за менаџирање на packages.
 • Затоа што "pacman -S node" или "dnf install node" е далеку побрзо и поефикасно него "Open Browser > Search Nodejs > Download > Double Click > I accept the terms & agreements > Next next next > Install"
 • Затоа што ми го храни егото. xD
 • Затоа што е sexy. ;)


Едино што уште ме врзува за Windows се игрите, Adobe Suite, Microsoft Office и Visual Studio.
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
216
186
Скопје
Еве голем дел одговори на моето прашање од првиот пост.
tnx @BlueBaron
Абе види, на крај краева ова се само добрите страни на Линукс што ги спомнав и мој причини зошто го користам. Има и многу лоши страни, некои работи се спомнати и во дискусијава. Пример hardware без никаков support за Линукс те. драјвери, пример еве ни мојата тастатура ни мојот маус немаат никаков супорт за Линукс. Имаш лаптопи што имаат проблеми на Линукс, ужасен тачпед супорт, графичките поготово Nvidia зафркаваат на Линукс итн.

Да не знае некој како да ја испринтам/ набавам маичкава? Прејака е. :D
 
12 октомври 2016
22
25
Абе види, на крај краева ова се само добрите страни на Линукс што ги спомнав и мој причини зошто го користам. Има и многу лоши страни, некои работи се спомнати и во дискусијава. Пример hardware без никаков support за Линукс те. драјвери, пример еве ни мојата тастатура ни мојот маус немаат никаков супорт за Линукс. Имаш лаптопи што имаат проблеми на Линукс, ужасен тачпед супорт, графичките поготово Nvidia зафркаваат на Линукс итн.

Да не знае некој како да ја испринтам/ набавам маичкава? Прејака е. :D
Каков проблем имаш со тастатурата и маусот?
 

BlueBaron

Gaining Experience
19 јануари 2016
216
186
Скопје
Каков проблем имаш со тастатурата и маусот?
Па пример тачпедот од лаптопот нема супорт за повеќе features што ги има на Windows (continuous scrolling при драг-дроп или селектирање, multi-finger gestures), иако некој од тие може со конфигурации да се вклучат и во Linux, скоро секогаш buggy се и не работат како што треба. Или за маусот и тастатурата поточно, немаат драјвер (и софтвер) за Линукс така да некој посложни функционалности не работат, пример за механичка тастатура контролирање на светло, macros и УСБ полинг, за маус екстра копче, horizontal middle wheel scrolling итн.
 
12 октомври 2016
22
25
Па пример тачпедот од лаптопот нема супорт за повеќе features што ги има на Windows (continuous scrolling при драг-дроп или селектирање, multi-finger gestures), иако некој од тие може со конфигурации да се вклучат и во Linux, скоро секогаш buggy се и не работат како што треба. Или за маусот и тастатурата поточно, немаат драјвер (и софтвер) за Линукс така да некој посложни функционалности не работат, пример за механичка тастатура контролирање на светло, macros и УСБ полинг, за маус екстра копче, horizontal middle wheel scrolling итн.

Со тачпади немам баш искуства, ама тастатурата и маусот кај мене работат без проблем, со тоа што некои дополнителни типки под некои дистрибуции не се автоматски конфигурирани па требаше рачно да им ставам команда, ама и во XFCE и во KDE прилично едноставно е во сетинзите, дури можеш да си ги пренамениш за други потреби, например кај мене копчињата за меил, калкулатор и експлорер ми се намерно изменети:

Screenshot_2020-10-02_15-04-55.png

Маусот ми е Logitech G500 со странично скролување и уште 5 екстра копчиња и сите ми се искористени, углавно ми се испрограмирани дирекно во маусот да симулираат копче или комбинација од тастатура, а после во XFCE сетинзите имам подесено скрипта да прави било што, најкорисен тука е xdotool програмот за манипулација на windows-ите.

Пиши подетално шо имаш и покушаваш со маусот и тастатурата, можеби ќе најдеме решение.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
849
713
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Абе види, на крај краева ова се само добрите страни на Линукс што ги спомнав и мој причини зошто го користам. Има и многу лоши страни, некои работи се спомнати и во дискусијава. Пример hardware без никаков support за Линукс те. драјвери, пример еве ни мојата тастатура ни мојот маус немаат никаков супорт за Линукс. Имаш лаптопи што имаат проблеми на Линукс, ужасен тачпед супорт, графичките поготово Nvidia зафркаваат на Линукс итн.

Да не знае некој како да ја испринтам/ набавам маичкава? Прејака е. :D
Не сум имал проблеми со Nvidia графичка на линукс.
 

Kajsibebraat

On your way to fame
1 април 2012
1,466
974
Знам имаше доста препуцавање за линукс вс виндоус на темава, сега сакам да ставам линукс па да ве прашам за совет.
Имам лаптоп Dell XPS 13 9380, препорачајте дистро со кое што со најмалку твикови ќе добијам стабилен ОС кај што ќе работи се од наведеново:
 • Имам маус Logitech MX Master, ми треба да можам да сетирам страничниот скрол да е за volume control, и да можам одредено копче од маусот да го наместам да биде microphone mute switch. Да напоменам маусот ми е поврзан преку блутут, не преку донглот, и последен пат кога пробував ниедно готово програмче не работеше, па морав сам да компајлирам некои драјвери. На крај добив скоро тоа што сакам, но не работеше се како што треба.
 • Ми треба OneDrive синхронизација
 • Ми треба Google Drive синхронизација
 • Добра батерија во стенд бај
 • Користам екстерен монитор што има звучници и кој што го поврзувам со усб-ц, ми треба при негово уклучување автоматски да се користат звучниците од мониторот (со ова имав проблем последен пат кога пробував, морав рачно да менувам кои звучници ке ги користам секој пат).
 • Fingerprint? (последен пат кога пробував немаше драјвери за goodix fingerprints, сега не знам како е
 • Touchpad shortcuts. Нешто налик на ова:
  • 4 finger slide up/down - контролираат звук
  • 4 finger tap - music play/pause
  • 3 finger slide up/down - контролираат screen brightness
 • Нешто налик на AutoHotKey?
 • Различно скалирање на мониторите, би било добро ако може додека ми е поврзан лаптопот на екстерен монитор неговото скалирање да е 150%, а кога не е уклучен во монитор да биде на 110%.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
689
405
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Знам имаше доста препуцавање за линукс вс виндоус на темава, сега сакам да ставам линукс па да ве прашам за совет.
Имам лаптоп Dell XPS 13 9380, препорачајте дистро со кое што со најмалку твикови ќе добијам стабилен ОС кај што ќе работи се од наведеново:
 • Имам маус Logitech MX Master, ми треба да можам да сетирам страничниот скрол да е за volume control, и да можам одредено копче од маусот да го наместам да биде microphone mute switch. Да напоменам маусот ми е поврзан преку блутут, не преку донглот, и последен пат кога пробував ниедно готово програмче не работеше, па морав сам да компајлирам некои драјвери. На крај добив скоро тоа што сакам, но не работеше се како што треба.
 • Ми треба OneDrive синхронизација
 • Ми треба Google Drive синхронизација
 • Добра батерија во стенд бај
 • Користам екстерен монитор што има звучници и кој што го поврзувам со усб-ц, ми треба при негово уклучување автоматски да се користат звучниците од мониторот (со ова имав проблем последен пат кога пробував, морав рачно да менувам кои звучници ке ги користам секој пат).
 • Fingerprint? (последен пат кога пробував немаше драјвери за goodix fingerprints, сега не знам како е
 • Touchpad shortcuts. Нешто налик на ова:
  • 4 finger slide up/down - контролираат звук
  • 4 finger tap - music play/pause
  • 3 finger slide up/down - контролираат screen brightness
 • Нешто налик на AutoHotKey?
 • Различно скалирање на мониторите, би било добро ако може додека ми е поврзан лаптопот на екстерен монитор неговото скалирање да е 150%, а кога не е уклучен во монитор да биде на 110%.
мислам дека побрзо ќе добиеш одговор ако пробаш неколку стандардни fork-ови отколку да чекаш одговор на сиве овие прашања...
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
849
713
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Можеш да пробаш CentOS или Ubuntu. Работиве што ги спомена лесно се конфигурираат.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
689
405
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
не го препорачуваат Ububtu со тој модел... иако не ми е баш јасно која би биле толку разлика од дистро до дистро...
Мислењето е автоматски споено:

Можеш да пробаш CentOS или Ubuntu. Работиве што ги спомена лесно се конфигурираат.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
849
713
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
не го препорачуваат Ububtu со тој модел... иако не ми е баш јасно која би биле толку разлика од дистро до дистро...
Мислењето е автоматски споено:
Зошто не го препрачуваат?
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
689
405
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
на ова налетав гледајќи за специфичен модел, иако немав време да го читам многу детално, ама забележав дека се збори за Ubuntu

иако и ова го видов

сепак остаив на user от да си прочита еве ако стигнал со време моќе да каже повеќе...
@Kajsibebraat
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
849
713
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Нека проба со Ubuntu 20.04. Има понов кернел. Би требало проблемите да се средени.
 

Kajsibebraat

On your way to fame
1 април 2012
1,466
974
на ова налетав гледајќи за специфичен модел, иако немав време да го читам многу детално, ама забележав дека се збори за Ubuntu

иако и ова го видов

сепак остаив на user от да си прочита еве ако стигнал со време моќе да каже повеќе...
@Kajsibebraat
Фала фала, не сум стигнал да си поиграм сеуште... Инаку проблемите кои ги наведов ми се од искуство, пред неколку месеци кога пробував да се префрлам на линукс знам дека изгубив денови на драјвери за маусот и тракпедот, и пак не успеав да ги скоцкам да работат глатко како што се на виндоус аут оф д бокс.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Знам имаше доста препуцавање за линукс вс виндоус на темава, сега сакам да ставам линукс па да ве прашам за совет.
Имам лаптоп Dell XPS 13 9380, препорачајте дистро со кое што со најмалку твикови ќе добијам стабилен ОС кај што ќе работи се од наведеново:
 • Имам маус Logitech MX Master, ми треба да можам да сетирам страничниот скрол да е за volume control, и да можам одредено копче од маусот да го наместам да биде microphone mute switch. Да напоменам маусот ми е поврзан преку блутут, не преку донглот, и последен пат кога пробував ниедно готово програмче не работеше, па морав сам да компајлирам некои драјвери. На крај добив скоро тоа што сакам, но не работеше се како што треба.
 • Ми треба OneDrive синхронизација
 • Ми треба Google Drive синхронизација
 • Добра батерија во стенд бај
 • Користам екстерен монитор што има звучници и кој што го поврзувам со усб-ц, ми треба при негово уклучување автоматски да се користат звучниците од мониторот (со ова имав проблем последен пат кога пробував, морав рачно да менувам кои звучници ке ги користам секој пат).
 • Fingerprint? (последен пат кога пробував немаше драјвери за goodix fingerprints, сега не знам како е
 • Touchpad shortcuts. Нешто налик на ова:
  • 4 finger slide up/down - контролираат звук
  • 4 finger tap - music play/pause
  • 3 finger slide up/down - контролираат screen brightness
 • Нешто налик на AutoHotKey?
 • Различно скалирање на мониторите, би било добро ако може додека ми е поврзан лаптопот на екстерен монитор неговото скалирање да е 150%, а кога не е уклучен во монитор да биде на 110%.
Имаш прилично специфични потреби, за кои не можам лесно да ти дадам одговор, пошто или не користам или го немам хардверот, али генерално за дистрибуции. Ако со почетник за Linux би ти препорачал најново Ubuntu (или LTS 20.04) - посебно што Dell дури и има некаква официјална подршка. Ако имаш малку повеќе искуство Fedora. Но! ако баш сакаш да добиеш све по ќејф, најверојатно најлесно ќе ти биде со Arch. CentOS не препорачувам за desktop (те. лаптоп) дистрибуција.

Добра батерија во стенд бај
ова најмногу зависи од BIOS-от/firmware-от на лаптопот, пошто Linux му вика на лаптопот, сега идам во sleep, а овој треба да исклучи сѐ хардвер на него (освен ram-от). за жал некои лаптопи се прават паметни со firmware-от и фејлаат во тоа :)

Користам екстерен монитор што има звучници и кој што го поврзувам со усб-ц, ми треба при негово уклучување автоматски да се користат звучниците од мониторот (со ова имав проблем последен пат кога пробував, морав рачно да менувам кои звучници ке ги користам секој пат)
не знам кога било ова „последен пат“ - ама веќе неколку години ова работи баш добро.

Fingerprint? (последен пат кога пробував немаше драјвери за goodix fingerprints, сега не знам како е
наводно драјвери кои работат директно од Dell
https://www.reddit.com/r/pop_os/comments/hl3jxg View: https://www.reddit.com/r/pop_os/comments/hl3jxg/fingerprint_login_working_on_dell_with_goodix/

(мразам ваков хардвер кај што производителот не објавува спецификација)
Нешто налик на AutoHotKey?
ја као 100 години Linux-аш појма неам што прави програмов. кажи кој проблем го решаваш.
ваљда ова би се викало gestures - вака на памет, не ми текнува кај имаше
Различно скалирање на мониторите, би било добро ако може додека ми е поврзан лаптопот на екстерен монитор неговото скалирање да е 150%, а кога не е уклучен во монитор да биде на 110%.
ова може да се направи со скрипта, но ubuntu/gnome не е најпогоден за тоа - или па можеби постои некоја Gnome shell екстензија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,627
Мислења
821,975
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно