• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ubuntu uefi boot problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
64
110
Здраво на сите, пребарував на секаде на интернет и не успеав да го решам проблемот.

Се работи нормално, ама на палење ја добивам ова порака. Ако инсталирам без уефи нема проблем ама дискот ќе ми е на мбр.


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,537
942
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ова е безазлен проблем со UEFI-то на тој лаптоп. Пробај да го надградиш можеби.

има тука некои упатства како да го тргнеш тој shim-от целосно, па и нема да ти ја пријавува таа порака
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
64
110
Ова е безазлен проблем со UEFI-то на тој лаптоп. Пробај да го надградиш можеби.

има тука некои упатства како да го тргнеш тој shim-от целосно, па и нема да ти ја пријавува таа порака
После командите шо ги внесов од постот, сега се смени пораката


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,537
942
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
После командите шо ги внесов од постот, сега се смени пораката
имаше повеќе различни пристапи во „постот“ (се надевам го прочита целосно) - не знам точно кои си ги искуцал.

пошто secure-boot ти е исклучено би ти препорачал да ги избришеш shim пакетот и да го реконфигурираш grub
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,952
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно