1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Наочари за пред монитор

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Enquito, 8 oктомври 2017.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,753
  9,462
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 2. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,152
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,229
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,885
  921
  3 Март 2018
  кон повруќи мислиш ? не, мене тоа жутото ми смета, и блу филтерот исто така ми е ужас за гледање. Со него белото е жолто. И некако ми е „ќоро“, не довлно светло за гледање.
   
 5. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  61
  82
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  Night light/blue filter е поштетно од екран без истото според нови истражувања.
  Повеќе улога игра светлината на самиот дисплеј отколку боите.
   
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,885
  921
  3 Март 2018
  Навечер ако користам монитор му ја намалувам светлината ( брајтнес), или тие ноќни теми, секако ми смета јака светлина. Боите не ми се битни, ама без плавиот спектар, како што пишав бојата не ми е убава. За штетна не знам.
  По мое замор осеќаш за да се одмориш, одбрамбен механизам.
  Е сега не разбрав, со наочари ќе трепкаш?
   
  Последна промена: 19 Мај 2020
 7. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  61
  82
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  Не бе исто е и со очила и без.
  Со очила само почисто гледаш во зависност од диоптерот.На секои 30 минути по 2-3 минути пауза од компјутер, гледање во далечина, и шеткање.
  Ако не трепкаш ќе забележиш дека ќе ти испукаат капилари во очите, тоа е доволен знак дека треба да одмориш.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,885
  921
  3 Март 2018
  Работава е пред да испукаат :)
  паузи, па не мерам точно баш на колку време ама праам, секако седењето е штетно само посебе т.е. има и други штетни работи предизвикани од седењето, народски речено ќе се здрвиш, а и циркулацијата се влошува, значи и за сушење сум надвор од опасна зона...
   
 9. koki

  koki
  Gaining Experience

  257
  135
  3 Март 2010
  Јас имам правено наочари пред одприлика 4 години по препорака на @Fatal1ty_ Сеуште ги носам, ми се нема сменето диоптрија.
  И потврдувам дека за одлична цена добив одличен попуст добив квалтетни стакла и оквир кои немаат мака и после 4 години.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  109
  16 Јуни 2017
  Машко
  Да се надоврзам на муабетот на @koki и јас по препорака на @Fatal1ty_ земав очила, конкретно, со UV420+ стакла (без диоптер, а заедно во пакет со рамка) некаде пред едно две-две и пол недели и навистина сум презадоволен и веќе немам проблеми со (повеќечасовна) работа. Се на се, услужливост, услуга и квалитет во City Optics на највисоко ниво, а и брзо ми завршија работа. А, исто така, не можам да ја изоставам и препораката и средувањето на попуст на @Fatal1ty_ како и воопшто неговата крајна несебичност за да излезе во пресрет на мојот проблем со кој се соочував. Секоја чест за него. Тип и пол, човек од збор!:) +1000 за тебе друже!

  За разлика од претходно, сега со очилава се чувствувам далеку покомотно кога сум пред монитор. Воедно не ми требаше многу за да се навикнам на нив. Сега пишувањето (и играњето кога имам време) ми е далеку порелаксирано и не чувствувам напнатост и сувост во очите (@Fatal1ty_ знае веќе за ова пошо прво нему му се обратив за проблемов). Претходно не можев дури ни да гледам, а трепкав ко DSLR фотоапарат со брзина од 110 фотографии во секунда.:oh: Шала на страна ама буквално така беше. Но сега веќе е друга приказна.

  Очилата не бараат многу одржување, но сепак треба да се биде внимателен за да моше што подолго да те служат. Од City Optics ми рекоа само да употребувам специјалното шамивче за бришење и како што во еден од претходните постови кажа и @Fatal1ty_ да се замијат со сјај во случај ако се заматат.

  И така јас се распишав. Се извинувам ако малце отидов Off topic.
   
  bicikle, Sharlovski и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,885
  921
  3 Март 2018

Сподели

Вчитување...