1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Наочари за пред монитор

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Enquito, 8 oктомври 2017.

1. Astro

Astro
    Guru

6,753
    9,462
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
  2. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

1,152
    2,635
    28 Јануари 2017
    Машко
  3. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,885
    921
    3 Март 2018
    кон повруќи мислиш ? не, мене тоа жутото ми смета, и блу филтерот исто така ми е ужас за гледање. Со него белото е жолто. И некако ми е „ќоро“, не довлно светло за гледање.

5. champagnepepe

champagnepepe
    Gaining Experience

61
    82
    21 ноември 2019
    Машко
    DevOPS
    Night light/blue filter е поштетно од екран без истото според нови истражувања.
    Повеќе улога игра светлината на самиот дисплеј отколку боите.

6. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,885
    921
    3 Март 2018
    Навечер ако користам монитор му ја намалувам светлината ( брајтнес), или тие ноќни теми, секако ми смета јака светлина. Боите не ми се битни, ама без плавиот спектар, како што пишав бојата не ми е убава. За штетна не знам.
    По мое замор осеќаш за да се одмориш, одбрамбен механизам.
    Е сега не разбрав, со наочари ќе трепкаш?

Последна промена: 19 Мај 2020
  7. champagnepepe

champagnepepe
    Gaining Experience

61
    82
    21 ноември 2019
    Машко
    DevOPS
    Не бе исто е и со очила и без.
    Со очила само почисто гледаш во зависност од диоптерот.На секои 30 минути по 2-3 минути пауза од компјутер, гледање во далечина, и шеткање.
    Ако не трепкаш ќе забележиш дека ќе ти испукаат капилари во очите, тоа е доволен знак дека треба да одмориш.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,885
    921
    3 Март 2018
    Работава е пред да испукаат :)
    паузи, па не мерам точно баш на колку време ама праам, секако седењето е штетно само посебе т.е. има и други штетни работи предизвикани од седењето, народски речено ќе се здрвиш, а и циркулацијата се влошува, значи и за сушење сум надвор од опасна зона...

9. koki

koki
    Gaining Experience

257
    135
    3 Март 2010
    Јас имам правено наочари пред одприлика 4 години по препорака на @Fatal1ty_ Сеуште ги носам, ми се нема сменето диоптрија.
    И потврдувам дека за одлична цена добив одличен попуст добив квалтетни стакла и оквир кои немаат мака и после 4 години.

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

194
    109
    16 Јуни 2017
    Машко
    Да се надоврзам на муабетот на @koki и јас по препорака на @Fatal1ty_ земав очила, конкретно, со UV420+ стакла (без диоптер, а заедно во пакет со рамка) некаде пред едно две-две и пол недели и навистина сум презадоволен и веќе немам проблеми со (повеќечасовна) работа. Се на се, услужливост, услуга и квалитет во City Optics на највисоко ниво, а и брзо ми завршија работа. А, исто така, не можам да ја изоставам и препораката и средувањето на попуст на @Fatal1ty_ како и воопшто неговата крајна несебичност за да излезе во пресрет на мојот проблем со кој се соочував. Секоја чест за него. Тип и пол, човек од збор!:) +1000 за тебе друже!

За разлика од претходно, сега со очилава се чувствувам далеку покомотно кога сум пред монитор. Воедно не ми требаше многу за да се навикнам на нив. Сега пишувањето (и играњето кога имам време) ми е далеку порелаксирано и не чувствувам напнатост и сувост во очите (@Fatal1ty_ знае веќе за ова пошо прво нему му се обратив за проблемов). Претходно не можев дури ни да гледам, а трепкав ко DSLR фотоапарат со брзина од 110 фотографии во секунда.:oh: Шала на страна ама буквално така беше. Но сега веќе е друга приказна.

Очилата не бараат многу одржување, но сепак треба да се биде внимателен за да моше што подолго да те служат. Од City Optics ми рекоа само да употребувам специјалното шамивче за бришење и како што во еден од претходните постови кажа и @Fatal1ty_ да се замијат со сјај во случај ако се заматат.

И така јас се распишав. Се извинувам ако малце отидов Off topic.

bicikle, Sharlovski и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  11. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,885
    921
    3 Март 2018

Сподели

Вчитување...