1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за тотал тв интернет

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Pane24, 24 Јануари 2015.

 1. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  знаш ти точно што е потребно ВО НАЈГОЛЕМ дел за вториот или + третиот + четвртиот ресивер за тв?
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  прајме муабет за интернетот а не за телевизијата , начинот на работа на тотал тв едноставно не ме засега , кај одреден корисник на тотал тв се поставува SXT-MikroTik кој што не влегува во ниеден ресивер на тотал тв или било што туку влегува директно во PC кај корисник, доколку не може да се постави SXT тогаш се става модем на телефонска линија што исто оди преку SunWireless исто така завршува во PC или рутер доколку сака корисникот.
   
 3. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Дали некаде имаш поставено интернет за тотал тв?
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Да на повеке локации
   
 5. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  95% од корисниците мораат да имаат домашен телефон на t-home или Оne за да им се дозволи втор ресивер на попуст од 250ден. (без разлика на колку ден. е направен договорот за вториот- третиот или четвртиот плаќаат само 250), доколку сакаат втор ресивер да биде поставен надвор од куќата (или внатре) ќе мора да го плаќаат во целост 399 или 553.
  За да не ги снајде истото како бумовите на оне.
  Јас имам сознание дека ќе се местат tp-linkovi adsl рутери, пошо те гледам запознаен кажи ми за Велес и Штип каде и колкав е приемот на SunWireless.
   
  Последна промена: 25 Јануари 2015
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Охрид - Струга а другиве екипи на SunWireless имаат поставувано по Скопје и околината
   
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  конкретно можам да разговарам само за интернетот а не за телевизијата , доколку во твојот регион нема покривање на SunWireless тогаш добиваш SWADSL модем кој што оди преку телефонска линија и не е точно дека за истата плаќаш претплата , таа линија се зема од страна на SW а не од твоја страна и добиваш загарантирани 10mbps доколку линијата е све во ред и како што спомнавте во претходните постови ако не се работи за некое зафрлено село кај што пиле не пее.
  едит:
  Опрема знам само дека користат SXT-a а за модеми незнам конкретно кој модели ги користат
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Освен во градовите, 5км настрана Крај. Максимум 3-4 mbps ти си го знаеш теренот јас си го знам, корисниците кој имаат повеќе од 1 тв ресивер мораат сите да бидат поврзани со тел. кабел до рутер за да ги следат. ресиверите... Корисниците цело време добицаат повици како ресиверите им се исклучени и се останато и мораат да бираат тв или интернет.
  Они во старт не ја подобрија мрежата сега фали уште на двајца да им пуштат по 10mbps и што мислиш што ќе се случи?
   
 9. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Сега ќе речеш дека можеш да разговараш за Струга / Охрид :D
   
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  на 36км од Струга поточно Охридска Дебарца има можност преку телефонска линија да се повлече 10mbps ( имам братучеди кој што користат нет од Т-Хоум и веке е тестирана брзината... чисто да знаеш дека не зборам на памет :) ) така да и ова што го збориш дека на 5км од градов ке падне значи не си во право :D , мада на 3 - 4км ако е оддалечен од градов ке му закачам SXT и пак ке ФУЧИТ :D ... и нормално ке кажам дека можам да разговарам за Струга - Охрид пошо ти кажа " ти си го знаеш теренот јас си го знам теренот " , неможам а и несакам да зборам на памет :) да не ширам лажни информации , тоа што вие имате проблем со мрежата на Т-Хоум на 5км од градот тоа е веке друго :)
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 12. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  ама нека потенцираат брзини до 10mbps нека не зборуваат на памет оти тоа само во градовите.
  Што ако тие твој братучеди користат 2-3 тв. ресивери колкава ќе им биде тогаш брзината?
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На ТоталТВ не му треба интернет
   
  krema, DrMTR и на HardCorec им се допаѓа ова.
 14. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  ова од прееска го зборам само некој тешко ме сваќа
   
  Ace Lud, DrMTR и на kirev им се допаѓа ова.
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Па телевизијата иде преку сателитски приемник
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,498
  6,570
  27 Март 2014
  Друже Тоталот и интернетот се посебни, т.е немаат никаква допирна точка, за разлика од МаксТВ-то каде телевизијата оди преку интернет, и самата таа си резервира 5mbps за сопствени потреби. Значи да резимираме: Тоталот си оди преку сателитска антена, интернетов си оди или преку WLAN мрежата на SW, или преку телеефонската инфраструктура на Македонски Телеком.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  веке имаат потенцирано
  Total MIX вклучува следење на Total TV пакет со преку 150 најатрактивни ТВ програми, неограничен интернет со брзина до 10 Mb/s и 500 МB интернет во мрежата на Sun Wireless низ цела Македонија.
  http://www.totaltv.tv/Total+TV/1321/MIX.shtml
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Како што го излагаа народот со Пинк програмите така и со брзините. Тоа сакам да го потенцирам , евентуално да го укинат тоа за 2-3-4ти ресивер (на еден договор) и голем дел задолжително домашен тел. (има и случаеви каде што повеќе од еден ресивер поминале и без домашен претплата 250ден, независно која претплата за првиот ресивер) ако некој стави 4 ресивери ќе бира интернет или телевизија :D

  Дај некој корисник нека пише што има 2 ресивери?! да не се јавуваме сеа доцна е ОТИ преку ден не креваат а не па сега.

  или ако може некој дилер / монтер нека пише ама да биде реален.
   
  Изменето од модератор: 25 Јануари 2015
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,701
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ги измеша работите...
   
  bogoevski, olikomerc и на DrMTR им се допаѓа ова.
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,498
  6,570
  27 Март 2014
  За тоталот правиш муабет? Колку сакаш ресивери поврзи, НЕМА ВРСКА ТОА СО БРЗИНАТА НА ИНТЕРНЕТОТ!!! Ако сакаш и 50 ресивери поврзи по дома.

  За ИНТЕРНЕТ брзините, јасно е наведено ДО 10 mbps, значи во реалност никогаш тие брзини да не ги видиш, ама 8-9.5 би требало да имаш, освен ако не живееш некаде каде инфраструктурата на поддржува толкави брзини.
   
  Ace Lud, olikomerc, kirev и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  @Pyropwnage не те разбирам што сакаш да прашаш и што сакаш да кажеш , јас сум ти техничар на SunWireless и можам да ти кажам за интернетот а тоа ТоталТВ како наплаќа за нивните ресивери и нивниот начин на работа е тоа незнам.
  Не ти го прочитав постот добро... ти пак за интернетот :D ... друже тоталтв ти дава телевизија преку Сателитска... и ти во една куќа да поставиш 2 - 3 - 4 ресивери они на истиот тој САЧ ке постават покеќе од тие ОКО или како ги викаат појма си неам но тоа нема врска со нашиот интернет.
   
 23. Ace Lud

  Ace Lud
  Unstoppable

  1,121
  2,000
  7 Април 2012
  Машко

  Total MIX вклучува следење на Total TV пакет со преку 150 најатрактивни ТВ програми, неограничен интернет со брзина до 10 Mb/s и 500 МB интернет во мрежата на Sun Wireless низ цела Македонија.
  Убаво си пишува што нудат со брзини ДО 10 мб/с
   
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  а сето ова што го наброј има некаква врска со интернетот што го нудат ?
   
  На DrMTR и Ace Lud им се допаѓа ова.
 25. Ace Lud

  Ace Lud
  Unstoppable

  1,121
  2,000
  7 Април 2012
  Машко
  точно
   

Сподели

Вчитување...