1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за тотал тв интернет

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Pane24, 24 Јануари 2015.

 1. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Бидеќи имам погодности да се уклучам на овој интернет преку тотал тв . Кажете ми ги вашите мислења за овој вид на нет . И што е тоа wadsl , adsl . Дали е преку телефонска линија или е преку сателит овој нет ?
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Интернетот на Тотал ТВ оди преку мрежата на SunWireless и добиваш 10mbps нет , а доколку нема покривање на мрежата на SunWireless во твојот реон ( wireless покривање) тогаш одат со SunWireless ADSL ( со модем како на Телеком ) е ако и тоа не може тогаш нема интернет :p
   
  Последна промена: 24 Јануари 2015
 3. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  181
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Тоа е Скопје, за другиве градови каде што нема SunWireless?
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  има SunWireless ADSL , затоа напоменав доколку нема покривање на Wireless тогаш има на SWADSL (SWADSL оди само преку Total TV)
  Иначе SunWireless не е само во Скопје , го има во поголем дел од МК
  444444.JPG
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Jas se javiv vo total tv i mi rekoja deka sum imal opcija . A sum vo ruralno podracje kade sto nema nikakva pokrienost na sun wireles , nitu 3g od drugi operatori . ednostavno kazano zabataleno od civilizacija. edino samo preku telefonska linija . zatoa i si prasav tuka preku sto go delaat ovoj net .
   
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Па убаво ти кажале, ако си во населено место каде што има SunWireless поддршка ( Wireless ) ке ти стават MikroTik SXT, а ако си настрана од градот или во некое село каде што нема Wireless поддршка (од SunWireless) тогаш ке ти стават SunWireless ADSL преку телефнска линија (како на телеком)
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  i kakov e netot ? Dali e dobar i brz ? Bidekji ne gi razbiram mnogu . Eve na primer eden film od 1gb kolku vreme bi se simnuval ?
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  Е сеа не ја тупи, да не рачунам, нетот си е супер нема да имаш никаков проблем и тие 10mbps ти се загарантирани (ке варира од 9.5 до 10mbps), можно е да снема нет ако некоја базна станица не работит но и тој проблем се решава за краток период.
   
 9. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Во рурално подрачје, преку телефонска жица? 10мбпс? во најдобар случај ќе биде како адсл од МТ... безжичното пак, како ќе ти се погоди комшилукот :)
   
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  па сеа зависи од линијата нормално , а зашто како ке се погоди комшилукот ?
   
 11. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Зошто? Па вифи е, немаш никаква контрола кој во твојот комшилук, каде, на кој канал и колку снага ке емитува од неговиот рутер... Во такви услови гарантирање на проток е невозможно...
   
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  ахахахаха другар значи се работи за MikroTik опрема а не за TP Link , самиот OS на MikroTik ти дава можност да си ја скенираш околината и да си одбериш чисти канал и плус тоа SXT работи на 5ghz (и плус е HPnD) а не на 2.4 како комшиите и нивните рутери и нормално базните станици се далеку по снажни и секако и тие се MikroTik.
  Ова што ти го кажувам ти е од прва рака , јас работам за SunWireless и кај мене дома користам SXT.
   
  На Fatal1ty_ и DrMTR им се допаѓа ова.
 13. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  У која вукојебина живееш, жифти мене?
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Mariovo vukojebinata .
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Уфффф, заебана локација, не ти препорачувам ништо попаметно од ADSL од Т-Home.
   
 16. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Баш ми е мило што работиш за нив :). Ама сеедно дали е 2.4 или 5 GHz се работи за слободен банд, на кој секој може да си купи и инсталира опрема. Со што е опремата на sun wireless различна од мојот 5GHz rоuter? Има поголема снага? па eirp која смее да се зрачи е ограничена... на 100mw @2.4GHz, 200mw/1W na 5GHz. Башка опремата на провајдерот е на 200м, а на комшијата е на 5м.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  razlikata e rid I dol od opremata na sun wireless I tvojot 5 ghz ruter. :)
   
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,181
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Селото Витолиште претставува рурален центар на Мариово. Тоа е сместено на планината Козјак, од десната страна на реката Црна (предел познат како Старо Мариово). Селото е ридско и се наоѓа на надморска височина од 830 m. Селото е оддалечено од градот Прилеп 46 km, а денес до него е изграден асфалтен пат.
  Витолиште доживеало огромна депопулација од 1291 жител во 1961 година да опадне на само 266 жители 1994 година,сите жители се Македонци. Последниве години во Витолиште беше забележано раѓање на 2 деца, што е надеж дека Мариово ќе заживее.
   
  На Rodrigo и Pane24 им се допаѓа ова.
 19. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  ^ ова, ако нема 3г од мобилните
   
 20. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  mu borcam na t-mobile 15,000 den zaostanat dolg od pred 12 godini . Inaku znam jas sto e ubavo . Zatoa i sea otvoriv tema za ovoa total tv kako ide . Dali preku telefonska linija ili e preku wifi ama jas gornive komentari kolku sto gi sfativ zboraat za wifi od sun wireles a toa e pojma tuka za u Mariovo.
   
 21. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  ме зезаш така ? :D признај дека не си сериозен :D
  да не одам многу оффтопик друже @Pane24 земај си SWADSL пошо тамо немаме покриеност а нетот ке ти биде еднаков како на тој што си го имал од Т-Mobile.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  taa statistika e stara ali ipak do nekade tocna . Da jas sum od s.Vitoliste okolina Mariovo koja sto broe 32 sela i kaj sto ima total tv preku 1000 resiveri niz Mariovo.
   
 23. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  Не е темава за овој муабет... а прилично сум сериозен...
  РФ снага е рф снага, од кај и да излага го загадува спектарот... дали е од микротик или од друг уред, сеедно е, од блиску и јако ќе интерферира со корисниот сигнал.
   
 24. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,571
  4,002
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Objasni mi potocno dali treba telefonska linija da imam za toa ? Bidekji jas imam linija telefonska ama kako sto napomenav pogore ima zaostanat dolg 15.000 den od t-home a i bese na imeto na mojot pocinat dedo.
   
 25. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,273
  4,782
  4 ноември 2013
  Машко
  @yasho отвори тема во оффтопик ке ти образложам тамо... и ке ти го споредам твојот 5ghz рутер со опремата на SunWireless ...доволно е да разлисташ за RB800 и некој CCR на MikroTik и види по некој сектор антени за истите или парабола или грид... и спореди ги со твојте 5dBi антенчиња што ги имаш по дома.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...