1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мислење за тотал тв интернет

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Pane24, 24 Јануари 2015.

 1. cappie

  cappie
  Intern

  8
  0
  20 Јуни 2014
  Машко
  Чекај малце сеа, да видам дали сум разбрал :) Немам можност да бирам јас од двата пакети (WADSL или ADSL - при што вторава е 200 ден. поскап), туку зависи од тоа дали кај што се наоѓам е можно првото?
  И во однос на линијата која што викаш дека е изнајмена, не е проблем што јас немам претплата за телефон? Не ми е потребно тоа, вие си го вршите тоа, јас добивам само опремата шо ми треба за да имам нет? (кабел и модем претпоставувам?)
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Прво се проверува теренот, ако има можност за wadsl се прави инсталација со sxt, е сеа ако нема покриеност за wadsl тогаш се изнајмува линија од телеком, и како што кажа не ти треба телефон и такви ствари, и ти немаш никаква врска со телеком.
   
 3. cappie

  cappie
  Intern

  8
  0
  20 Јуни 2014
  Машко
  Значи да си се обратам директно до нив, со адреса и се тоа, за да видат шо и како, па да му ја мислиме за понатака. Чисто информативно, да не знаеш дали ќе продолжуваат акцијата за монтажа од 599 денари шо трае до 31 март?
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Искрено незнам дали ке ја продолжат акцијата, тоа зависи од газдите.
   
  На cappie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Stom sega ima internet od One znaci odi preku tel linija od Telekom. Taka da i so TotalTV ke ti dadat Adsl preku istata linija preku koja imas net sega.
   
 6. cappie

  cappie
  Intern

  8
  0
  20 Јуни 2014
  Машко
  Тоа во ред, мене ми беше битно дали морам да имам некаква претплата за телефон, а линија дека си постои до станот, тоа е јасно.
   
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Не треба телефон друже.
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Epa za internet ke plakas kako 2-3 pretplati za telefon. Isto ti e :D
   
 9. cappie

  cappie
  Intern

  8
  0
  20 Јуни 2014
  Машко
  Како тоа??
   
 10. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Вреди од Телекабел да се префрлам на Тотал ТВ?
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,152
  1,243
  11 Март 2011
  Од мое искуство се што е безжично е повеќе подложно на пречки, кабел си е кабел (немам конкретно искуство со Тотал ТВ).
   
  На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Тотал ТВ е повеке од одличен, нема никакви пречки без разлика на временските услови.
  Јас користам во викендичката каде на зима знае да падне снег и по половина метар...тотал тв-то мака си нема.
   
  На bxxxn и krema им се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,544
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со нивна сат-антена или твоја поголема!?
   
 14. Ace Lud

  Ace Lud
  Unstoppable

  1,121
  2,000
  7 Април 2012
  Машко
  Само со нивни антени монтираат 90cm ја имам и како нивната и 120cm ама исклучиво со нивна.

  Sent from my SM-T560 using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,544
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, 90cm се нивните, но малку ми е необично со снег на неа да има добар сигнал бидејќи 16Е е малку незгоден со сигнал, но ако е така тогаш им се погодени чиниите на тоталТВ. Инаку со 120cm би било друга приказна. :)
  Во однос на каналите не би знаел ништо да кажам. :)
   
 16. Ace Lud

  Ace Lud
  Unstoppable

  1,121
  2,000
  7 Април 2012
  Машко
  Реално веке неколку години имам тотал тв и "кога" има снег на 120 се задржува снегот а на оваа сосема малку. Каналите им се ок квалитет како од сателит чистота на сигнал е од 85-95%

  Sent from my SM-T560 using Tapatalk
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  Не е точно ова дека само со нивни антени да монтираат 4 години имав Тотал тв и само ресивер зимав од нив, па и на сајтот ти пишува не си должен да зимаш комплет.
  @krema so 1,25 aнтена не само снег, него и кога ке заврне сигналот се губи, остај тие финти дека не се губел сигналот.
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Си користел ТТВ со нивна антена па ги кажуваш овие муабети или онака од памет ти е?
   
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  Со моја антена од 1.25 , сакаш да кажеш нивната антена од 90цм е подобра од мојата?
   
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Па според претходниот твој одговор испаѓа дека нивната е подобра од твојата.
  Во викендичката (село Велмеј-Охрид), до ден денес не сум имал никакви проблеми со сликата/сигнал во време на дожд/снег (а снег знае да падне и тоа многу,на антената останува снег само на крајниот долен дел), инсталацијата е направена од техничар на ТТВ пред повеке од 4 години.
   
  Последна промена: 19 Јули 2018
  На krema и Ace Lud им се допаѓа ова.
 21. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  Живееш таму или само викенд одиш?, не ме шибај
  Тотал тв има проблем кога врне, не само Тотал тв него све што е на сателит се губи сигнал кога има јак дожд, не зборам за ситен дожд.
  Komentari: Korisnici Total TV se žale da često gube signal kada je nevrijeme
  еден тон линкови може да ти најдам каде тотал има проблем со невремето.
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Што потреба имам да те шибам? :)
  Јас не живеам тамо, одам за викенди и кога сакам да се одморам.
  Линковите не ми мерило за квалитетот на сервисот, има секакви корисници, ако гледаш така некој се жали на телеком, некој на телекабел, некој на телесмарт...итн, но тоа не значи дека кај сите е исто.
  Мојте родители знаат да останат тамо и по 2 месеца (пензионери), никогаш не се пожалиле дека има пречки во услугата, ако ти си имал проблеми тоа не значи дека и јас имам, нели?
  BTW немам потреба на никого да го возам поради ТТВ, едноставно си имам одлично искуство со нив.
   
 23. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,282
  832
  12 Април 2013
  Машко
  Па ако кај мене има дожд а кај тебе нема како може ти да имаш проблем ? :D
  Jас не реков дека тотал тв се лоши него одлични се за цена, канали, него само со невремето има проблеми.
   
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Па ако кај тебе има проблеми кај мене нема (и во случај на дожд и снег) :)
  Требало да си е смениш антената :D
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,647
  4,136
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Со моја антена од 1.25 имав проблеми со сигналот се додека не дојде техничар и ми монтира нивна антена. Нз зш нивите се подобри али како што кажаа погоре не држат мн снег заради нивната форма.
   
  Последна промена: 19 Јули 2018
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...