1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Мислење за тотал тв интернет

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Pane24, 24 Јануари 2015.

1. cappie

cappie
    Intern

8
    0
    20 Јуни 2014
    Машко
    Чекај малце сеа, да видам дали сум разбрал :) Немам можност да бирам јас од двата пакети (WADSL или ADSL - при што вторава е 200 ден. поскап), туку зависи од тоа дали кај што се наоѓам е можно првото?
    И во однос на линијата која што викаш дека е изнајмена, не е проблем што јас немам претплата за телефон? Не ми е потребно тоа, вие си го вршите тоа, јас добивам само опремата шо ми треба за да имам нет? (кабел и модем претпоставувам?)

2. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Прво се проверува теренот, ако има можност за wadsl се прави инсталација со sxt, е сеа ако нема покриеност за wadsl тогаш се изнајмува линија од телеком, и како што кажа не ти треба телефон и такви ствари, и ти немаш никаква врска со телеком.

3. cappie

cappie
    Intern

8
    0
    20 Јуни 2014
    Машко
    Значи да си се обратам директно до нив, со адреса и се тоа, за да видат шо и како, па да му ја мислиме за понатака. Чисто информативно, да не знаеш дали ќе продолжуваат акцијата за монтажа од 599 денари шо трае до 31 март?

4. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Искрено незнам дали ке ја продолжат акцијата, тоа зависи од газдите.

На cappie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,562
    3,473
    11 Декември 2008
    Машко
    Stom sega ima internet od One znaci odi preku tel linija od Telekom. Taka da i so TotalTV ke ti dadat Adsl preku istata linija preku koja imas net sega.

6. cappie

cappie
    Intern

8
    0
    20 Јуни 2014
    Машко
    Тоа во ред, мене ми беше битно дали морам да имам некаква претплата за телефон, а линија дека си постои до станот, тоа е јасно.

7. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Не треба телефон друже.

8. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,562
    3,473
    11 Декември 2008
    Машко
    Epa za internet ke plakas kako 2-3 pretplati za telefon. Isto ti e :D

9. cappie

cappie
    Intern

8
    0
    20 Јуни 2014
    Машко
    Како тоа??

10. hebocig

hebocig
    Gaining Experience

653
    139
    7 Јануари 2010
    Машко
    Вреди од Телекабел да се префрлам на Тотал ТВ?

11. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,016
    1,140
    11 Март 2011
    Од мое искуство се што е безжично е повеќе подложно на пречки, кабел си е кабел (немам конкретно искуство со Тотал ТВ).

На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
  12. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Тотал ТВ е повеке од одличен, нема никакви пречки без разлика на временските услови.
    Јас користам во викендичката каде на зима знае да падне снег и по половина метар...тотал тв-то мака си нема.

На bxxxn и krema им се допаѓа ова.
  13. krema

krema
    Professor

9,071
    8,809
    24 Јуни 2009
    Машко
    Со нивна сат-антена или твоја поголема!?

14. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,111
    1,924
    7 Април 2012
    Машко
    Само со нивни антени монтираат 90cm ја имам и како нивната и 120cm ама исклучиво со нивна.

Sent from my SM-T560 using Tapatalk

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

9,071
    8,809
    24 Јуни 2009
    Машко
    Да, 90cm се нивните, но малку ми е необично со снег на неа да има добар сигнал бидејќи 16Е е малку незгоден со сигнал, но ако е така тогаш им се погодени чиниите на тоталТВ. Инаку со 120cm би било друга приказна. :)
    Во однос на каналите не би знаел ништо да кажам. :)

16. Ace Lud

Ace Lud
    Practice makes perfect

1,111
    1,924
    7 Април 2012
    Машко
    Реално веке неколку години имам тотал тв и "кога" има снег на 120 се задржува снегот а на оваа сосема малку. Каналите им се ок квалитет како од сателит чистота на сигнал е од 85-95%

Sent from my SM-T560 using Tapatalk

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  17. 123456

123456
    Gaining Experience

860
    426
    12 Април 2013
    Машко
    Не е точно ова дека само со нивни антени да монтираат 4 години имав Тотал тв и само ресивер зимав од нив, па и на сајтот ти пишува не си должен да зимаш комплет.
    @krema so 1,25 aнтена не само снег, него и кога ке заврне сигналот се губи, остај тие финти дека не се губел сигналот.

18. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Си користел ТТВ со нивна антена па ги кажуваш овие муабети или онака од памет ти е?

19. 123456

123456
    Gaining Experience

860
    426
    12 Април 2013
    Машко
    Со моја антена од 1.25 , сакаш да кажеш нивната антена од 90цм е подобра од мојата?

20. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Па според претходниот твој одговор испаѓа дека нивната е подобра од твојата.
    Во викендичката (село Велмеј-Охрид), до ден денес не сум имал никакви проблеми со сликата/сигнал во време на дожд/снег (а снег знае да падне и тоа многу,на антената останува снег само на крајниот долен дел), инсталацијата е направена од техничар на ТТВ пред повеке од 4 години.

Последна промена: 19 Јули 2018
    На krema и Ace Lud им се допаѓа ова.
  21. 123456

123456
    Gaining Experience

860
    426
    12 Април 2013
    Машко
    Живееш таму или само викенд одиш?, не ме шибај
    Тотал тв има проблем кога врне, не само Тотал тв него све што е на сателит се губи сигнал кога има јак дожд, не зборам за ситен дожд.
    Komentari: Korisnici Total TV se žale da često gube signal kada je nevrijeme
    еден тон линкови може да ти најдам каде тотал има проблем со невремето.

22. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Што потреба имам да те шибам? :)
    Јас не живеам тамо, одам за викенди и кога сакам да се одморам.
    Линковите не ми мерило за квалитетот на сервисот, има секакви корисници, ако гледаш така некој се жали на телеком, некој на телекабел, некој на телесмарт...итн, но тоа не значи дека кај сите е исто.
    Мојте родители знаат да останат тамо и по 2 месеца (пензионери), никогаш не се пожалиле дека има пречки во услугата, ако ти си имал проблеми тоа не значи дека и јас имам, нели?
    BTW немам потреба на никого да го возам поради ТТВ, едноставно си имам одлично искуство со нив.

23. 123456

123456
    Gaining Experience

860
    426
    12 Април 2013
    Машко
    Па ако кај мене има дожд а кај тебе нема како може ти да имаш проблем ? :D
    Jас не реков дека тотал тв се лоши него одлични се за цена, канали, него само со невремето има проблеми.

24. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,151
    4,372
    4 ноември 2013
    Машко
    Па ако кај тебе има проблеми кај мене нема (и во случај на дожд и снег) :)
    Требало да си е смениш антената :D

На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,180
    3,160
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Со моја антена од 1.25 имав проблеми со сигналот се додека не дојде техничар и ми монтира нивна антена. Нз зш нивите се подобри али како што кажаа погоре не држат мн снег заради нивната форма.

Последна промена: 19 Јули 2018
    На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...