1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  192
  104
  7 Март 2015
  Пушти линк од странава да проверам за мојот.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,158
  6,192
  21 Јануари 2009
  А бре не е за тоа нотификацијата. За различни работи е, некогаш за таг некогаш за роденден некогаш за меморис...
   
 3. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  Имам исклучено нотификации.
  Т.е. имам тргнато ФБ апликација, се логирам од браусер.
   
 4. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  Product Authentication
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  192
  104
  7 Март 2015
  Мене не ми го наоѓа по имеито. Ми вели invalid imei.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 6. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  Фалц телефон?
  Провери добро да не грешиш некаде.
  Ова е сајтот на ми, нивна е верификацијата, па ако не поминува, не е нивни телефонот.
   
 7. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  192
  104
  7 Март 2015
  Да, пробав сега од компјутер, не сум го копирал добро имеито од телефон. Добар е телефонот ама не е купен во ми стор.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Дечки ајде малце помош, фастбут не ми го детектира телефонот ниту мифлеш, чудно е што кога го врзувам пуштен телефонот мифлеш го гледа, а го ставам во фастбут мод не го гледа! Сите можни драјвери ги ставив не ми е јасно каде грешам ...
   
 9. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,594
  1,815
  25 Март 2013
  Машко
  Провери го ова уште еднаш
  How to Flash Xiaomi Firmware using Fastboot and Recovery ROM

  Јас се сомневам на-
  1. Провери usb debugging дали ти е уклучено
  2. Пак провери ги драјверите
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  До кабелот било ... не ми се верува, кабелот е усб 3 и работи и за дата не само за полнење, штом го сменив со анкер усб 2.0 кабел одма го детектираше ...
  Сепак фала за помошта.
   
  Последна промена: 15 Август 2019
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Мислам дека сега ја оплескав :( ... пробав да флешнам преку мифлеш фастбут верзија глобал 10.3.3.0 и флешот помина успешно, арно ама што се бутира телефонот ми вика немам право да го инсталирам овој РОМ :( целосно заборавив дека веќе на кинески телефони не дозволуваат глобал верзии, ок добро симнав кинески РОМ и сега мифлеш вика дека телефонот е локнат WTF пошто при флеш јас стиснав само да брише а не и опцијата да го локне бутлоадерот. Ок симнав ми анлок апликација и пробува ми вика дека акаунтот не ми врзан за телефонот исто WTF пошто беше ама па сеа сум го пребришал тој ром па валда веќе не знае ...
  Некое чаре некој идеја па макар и да го вратам на првобитно стање?
   
 12. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  415
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Би сакал да ти помогнам друже, јас на мојов ле еко се мислев да му правам заебанции ама на крај се откажав пошто првиот смартфон што го поседував ми заглави во бут луп и без флешување.

  Премногу замарање и премногу ризик.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 13. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  дали најпрво отклучуваше бутлоадер? Дали флешуваше официјален чајна? Дали после флеш на чајна ромот телефонот се вклучи? Дали беше отклучен бутлоадер после тој момент?
  Кој е тој глобал фастбут 10.3.3.0 што го флешуваше и го брикна телефонот?

  После флешувањето на чајна ромот си требало да инсталираш тврп...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  Последна промена: 15 Август 2019
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,264
  1,712
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ne e briknat telefonot, bese otklucen, simnav global stable verzija i posle ja flesnav, ne znam kako se zakluci bootloaderot iskreno. Moja greska e trebase cn verzija da flesnam i sega sega mi vika deka ne mi e dozvoleno toj rom da go instaliram ama ne mozam i drug sega posto mi e loknat. Preku fastboot imam pristap do telefonot ...
   
 15. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  А зошто го флешувате телефонот, има некое подобрување во перформанси, камера и слично или?
   
 16. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  Во полоша ситуација си од што мислиш, тоа што прашално пишев рачунај дека е редоследот на процедурата, ти не си направил официјално отклучување на бутлоадер првично... Сега обрати се во сервисот на хи сторе.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Чекај, ова беше К20Про со демек глобал ромот? Отклучен бил со МИ акаунт на некој кинез и сега затоа се заклучил. Ако имаш пристап до фастбут неможеш ли да флешнеш Чајна фастбут ром? Ако не правац ХИ, ЕДЛ флеш да напраат ако сакаат, пошто официјално не го поддржуваат нели тој модел.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Krk198 и gremlin им се допаѓа ова.
 18. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Што дизајн ќе беше ова...:eek::eek:o_Oo_O:D:D
   

  Прикачени датотеки:

 19. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,174
  829
  1 Јуни 2016
  Зависи.
  На мајка ми и дадов Xiaomi Mi 5 прво со MIUI, а сега со Pixel Experience 9.0
  Разликата е огромна и во брзина и во батерија.
  Пикселот партали праи и има редовни OTA, иако е custom rom.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bon_ton

  bon_ton
  Intern

  23
  3
  27 ноември 2016
  Машко
  Дечки кај да купам полнач за МИ8 Про? Ако се продава негде во МК ако не на Али
   
 21. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  160
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  upload_2019-8-20_15-9-47.png  Солена некако ценава. (Hi Store)
   
  На Borsa и cipiripi им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,981
  26,684
  4 Септември 2008
  1. Цена

  2. Зошто тој
   
 23. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  84
  27
  15 ноември 2017
  Машко

  Абе скапо али јбг, број еден се Кинезите. Само Шаоми, Хуавеј и ОППО ке останат а сите остали ке си се повлечат за пар годинки.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,981
  26,684
  4 Септември 2008
  :oh:
   
  На JasSum, despotovikj, Скоти и уште 6 други им се допаѓа ова.
 25. maki01

  maki01
  Gaining Experience

  64
  50
  2 Август 2017
  Машко
  Последна промена: 21 Август 2019
  На Zippo и DrMTR им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...