1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ТАТА_МАТА, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  13.0%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  41.9%
 3. Не сум задоволен/а

  17.5%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  27.6%
 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,627
  2,425
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да, јас секогаш кога не е голема разликата во цена доплаќам за Али стандард, до сега најчесто ми давале сингапурски бројчиња.
   
 2. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  дечки .. ако ми стои дека е за "Испорака", а е во "Пакетско" место во локалната ми пошта .. треба сам да трчам до железничка? или ќе испорача некој?

  "Skopje2-Paketsko 1000 Isporaka 07-NOV-18 Za Dost./ Ispor."
   
 3. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Update: Испорачана на врата од курир
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
  Курир или поштар? :)
   
 5. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  друго ми беше мислата .. брзање тоа е .. поштар да ама од главна пошта што идат со кола ( мислам истиве носат и ЕМС ако не сум грешка ), со предавање на рука ( порано ми имаат искачано у пресрет и да ме најдат ако не сум дома, да ми донесат на моментална локација )
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
  Аааа имаш протекции :D
  Битно си ја зел на рука :)
   
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  488
  302
  11 ноември 2015
  Машко
  Некој да ми објасни?
  Кај нас е или не?
   

  Прикачени датотеки:

  • Posta.jpg
   Posta.jpg
   Големина:
   51.6 KB
   Прегледи:
   54
 8. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Не е, стигната ти е у Холандија на влезно/излезно оделење
   
 9. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  488
  302
  11 ноември 2015
  Машко
  Ако е така, што имаат врска нашава пошта со тоа? Нашава пошта само кога ке пристигне во мк излегуваат информации на веб. Затоа ми нема логика :D
   
 10. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  не е точно дека само од влез кај нас даваат, зависи од каде иде и колку делат информации, еве јас од УСА нарачка секој чекор се прати, од спремање за испраќање, зимање од пошта, излез од УСА и тн .. куцни бројчево да видиш CJ482300994US.

  Секогаш гледај го делот "До", таму кога ќе стигне 1000 ти е кај нас во влезно/излезна пошта стигнато :)
   
  NecrotoX, Riste19 и на BorisSapphire им се допаѓа ова.
 11. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  488
  302
  11 ноември 2015
  Машко
  Помош
  Каде точно се наоѓа пратката? имам две со исти информации.
  Дали утре ке бидат кај мене во Гевгелија?
   

  Прикачени датотеки:

  • 12.jpg
   12.jpg
   Големина:
   10.1 KB
   Прегледи:
   54
  Последна промена: 15 ноември 2018
 12. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
  Моментално во шкуп, утре би требало да е кај тебе у локална пошта.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  616
  554
  31 Мај 2011

  А во која пошта му доаѓа тоа? Железничка(главна)? Можам да одам да го подигнам, или јок?
   
 14. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  464
  462
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Ако е MKSKPB тоа е влезно/излезно одделение, од таму или ги зима царина на контрола или идат у главна пошта за процесирање (1000/1003 поштенски код ќе искочи). Дур е во првово одделение не сум сигурен дека ќе можеш да ја земеш, ама чим ја пуштат од таму би требало да можеш од железничка да ја собереш.
   
  На NecrotoX и Steam. им се допаѓа ова.
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  616
  554
  31 Мај 2011

  Благодариме, се спремив да тргнам и пред да излезам фатив баш ова.. а шо е најтрагично немаше ни како да им покажам шо кај како е со моето бројче, умре тракингов нивен не вади ништо за пратката :D
   
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,627
  2,425
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не работи тракингот на posta.mk моментално.

  Инаку ако памтите при крај на октомври пишував дека го снемало поштарот од мојов реон, односно заминал на работа во Немачка. Епа повеќе од пола месец покасно сеуште не нашле замена :boring:.
  2-3 пати до сега одев лично да подигам пратки кои чекам да ми ги пронајдат по пола саат, со образложение дека, цитирам "хаос е тамо позади". Дури и еден вработен ме предупреди штом видам да стигне пратката веднаш да си ја барам за да не ја затуреле! Кај го има ова бе!?
   
 17. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,229
  1,312
  25 Март 2013
  Машко
  ^Држава е ова дечко, не е заебанција. Политичар може да се протне, пратка не!
   
  На goceiva и NecrotoX им се допаѓа ова.
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  718
  327
  12 Април 2017
  Машко
  Друга интересна случка :D
  Доаѓа поштар да ми донесе пратка, јас не сум таму, се потпишал он и ја оставил во двор.
  ---------------------------------------
  Проблем е што на најевтин шипинг, пример од Wish, некогаш заебава тракингот, имав случка, тракингот вели дека продуктот е сеуте во кина а он дома ми стигна. Друга случка, "Product shipped, End of tracking" или со слични зборови..
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,627
  2,425
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Добра случка :D
  Инаку не беше до шипингот, не работеше воопшто, никакви податоци не даваше. Сега е океј.
   
  На Riste19 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,721
  6,191
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Чим видам 1003 Skopje B утредента поштарот ми носи и добива бакшиш. Барем за тоа немам примедби.


  А на шалтер лемна станица порачана, едниот „тип“ виси од кесата а другиот испаднал. Кога видов како го влече пакетот до шалтер јасно ми беше.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
  @ARMac
  Каква лемна станица (линк)?
   
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,721
  6,191
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Оваа, Сет Б. Ништо посебно.

  8586 110V 220V 700W 2 in 1 SMD Rework Soldering Station Hot Air Gun Solder Iron Welding Repair Machine With Free Gifts Magnifier-in Electric Soldering Irons from Tools on Aliexpress.com | Alibaba Group

  И оваа ја имам и е подобра. Многу побрзо загрева ама нема топол воздух и рачката не се мења. Али грее многу поубаво.

  1 Set 220V 60W Digital Soldering Station Adjustable Welding Solder Iron Spring Holder with Rosin Clean Ball-in Electric Soldering Irons from Tools on Aliexpress.com | Alibaba Group

  Поштарината е скапа за горната пошто е тешка. Не платив царина/данок.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
  Убав избор, долго да те служат. :)
   
 24. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,627
  2,425
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па и јас немав никакви примедби се' додека поштарот не реши на печалба да замине :D
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 25. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,229
  1,312
  25 Март 2013
  Машко
  Делумно ви ја разбирам потребата да се почести поштарот за пратка која и не морал да ја донесе, но од друга страна ме нервира затоа што само кај нас се честат вработени или се бараат врски за работата за која се веќе еднаш платени. Моја постара комшика го честеше поштарот кој порано и ја носеше пензијата по 50-100 денари заради тоа што "се мачел човекот" а притоа поштарот со неговата плата може да ги купи и нејзе и маж и. Истото е и со докторите, сиромаштија во животот нема да проба Џек Даниелс, ама за докторот, леб нема да се јаде ама ќе се купи.
   
  На Скоти, toplel, artweb и уште 5 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...